Türkiye'nin uluslararası arenadaki gönüllü bilim ve kültür elçileri Ege'den yetişiyor

Türk Dünyası başta olmak üzere uluslararası arenada Ege Üniversitesinin adından gururla söz ettiren EÜ TÖBİR mezunları, hem kendi ülkelerinde devletin üst düzey makamlarında hem de özel sektörde önemli görevler üstlenerek gönül ve bilim köprüleri kuruyorlar.

Türkiye'nin uluslararası arenadaki gönüllü bilim ve kültür elçileri Ege'den yetişiyor
11 Kasım 2022 - 15:25

Ege Üniversitesi TÖBİR Mezunları uluslararası öğrenciler, ülkelerinde bürokrasinin zirvesinde görev yapıyor

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Öğretim Birimi (TÖBİR), verdiği nitelikli eğitimin yanı sıra mezunları ile de adından söz ettirmeye devam ediyor.

 Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Öğretim Birimi (TÖBİR), verdiği nitelikli eğitimin yanı sıra mezunları ile de adından söz ettirmeye devam ediyor.

Türk Dünyası başta olmak üzere uluslararası arenada Ege Üniversitesinin adından gururla söz ettiren EÜ TÖBİR mezunları, hem kendi ülkelerinde devletin üst düzey makamlarında hem de özel sektörde önemli görevler üstlenerek gönül ve bilim köprüleri kuruyorlar. EÜ Türkçe Öğretim Birimi mezunları; Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Sosyal Kalkınma Bakanı Kydyraly Darkhan Kuandykuly, Pakistan İslamabad Türkiye Büyükelçisi Tahir Shah, Dış Politika Danışmanı ve Enerji Diplomasisi Uzmanı Umud Shokri Kalehsar (Erdebil/İran asıllı ABD vatandaşı), Uluslararası İlişkiler Uzmanı Aıda Sulaj Zeneli (Tiran/Arnavutluk) uluslararası arenada başta ülkemiz olmak üzere Ege Üniversitesinin tanınmasında önemli roller üstleniyorlar.

 Mezunlarının önemli görevlerde yer almasından dolayı mutlu olduklarını ifade eden EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit,  “Mezunlarımızın Ege Üniversitesi gibi köklü bir üniversitede eğitim almaları bu eğitimlerini, akademik kariyerleri ve mesleki görevleriyle taçlandırmaları Türkiye’de eğitim almak isteyen pek çok yabancı öğrenciye de örnek olmaktadır. Üniversitemizde gittikçe artan ve daha fazla artırmayı hedeflediğimiz uluslararası öğrenci sayımız, eğitim kalitemiz ve tercih edilen üniversite olmamız adına oldukça gurur verici bir tablodur.” diye konuştu.

TÖBİR  Öğr. Gör. Ömür Özütemiz ise, “1992 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan EÜ TÖBİR’de Türkçe öğrenmek isteyen uluslararası öğrencilere Türkçeyi konuşma ve bilim dili olarak öğretmekle birlikte Türk kültürünü de tanıtarak gönüllü barış elçileri yetiştiriyoruz. 30 yıldır bu değerli amaca hizmet eden Türkçe Öğretim Birimimiz, uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki eğitimlerinin ilk basamağını oluşturuyor. Tüm enstitü olarak öğrencilerimizle aramızda bir aile ortamı oluşması; kurulan gönül köprüleriyle kopmayan bağlar tesis edilmesi, sonraki hayatlarında bizimle edindikleri 9 aylık serüvenlerini, tecrübelerini daha da geliştirerek yeni başarılara imza atmaları; önemli görevleri icra ediyor olmaları Türkiye’ye geldiklerinden itibaren her anlamda onlara destek olan TÖBİR ailesi olarak bizleri mutlu ediyor.” dedi.

Öğr. Gör. Özütemiz, “Türkçe Öğretim Birimimizde Türkçe öğrenip sertifika alarak eğitimlerine devam eden, iş ve akademik hayatlarında kariyer basamaklarını tırmanan öğrencilerimizden bazıları devletin üst kademelerinde önemli görevler üstleniyor. Mezunlarımız arasında Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Sosyal Kalkınma Bakanı Kydyraly Darkhan Kuandykuly, Pakistan İslamabad Türkiye Büyükelçisi Tahir Shah, Dış Politika Danışmanı ve Enerji Diplomasisi Uzmanı Umud Shokri Kalehsar, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Aıda Sulaj Zeneli gibi önemli kişiler yer almaktadır.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve Yöresel Ürünlerimizi Tanıtalım
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve...
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça'ya Ücretsiz Gemi Turu
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça’ya...