Türk Telekom'dan yerli ve milli teknoloji 'Dataskope' ile veri güvenliğine katkı

Yüzde yüz yerli ve milli siber güvenlik firması Karmasis ve Türk Telekom iş birliğinde geliştirilen teknoloji, Türk Telekom’un veri güvenliği zincirinin bir halkasında yer alacak. 

Türk Telekom'dan yerli ve milli teknoloji 'Dataskope' ile veri güvenliğine katkı
27 Ekim 2021 - 13:26
Türk Telekom, siber güvenlik çalışmalarını yerli ve milli eko sisteme verdiği destekle sürdürüyor. Bu kapsamda ürünler geliştiren ve yerli üreticilerle iş geliştirme faaliyetleri yürüten Türk Telekom, veri güvenliğinde, ürünleştirilmesine katkıda bulunduğu, tehditleri önceden algılayarak, veri ihlaline karşı önlem alan Dataskope’u (Database Activity Monitoring) kullanacak. Yüzde yüz yerli ve milli siber güvenlik firması Karmasis ve Türk Telekom iş birliğinde geliştirilen teknoloji, Türk Telekom’un veri güvenliği zincirinin bir halkasında yer alacak. 
 
Türkiye’nin en büyük siber güvenlik operatörü Türk Telekom, yerli ve milli siber güvenlik firmalarıyla birlikte yeni teknolojiler geliştirip, kritik ürünlerin yerlileştirilmesine çalışıyor. Bu kapsamda Türk Telekom, veri güvenliği alanında söz sahibi olan siber güvenlik firması Karmasis iş birliğinde, yerli mühendislerle ‘Dataskope’ ürününü geliştirdi. 
 
Sektör liderleriyle birlikte Türk Telekom’un veri güvenliği zincirinin bir halkasında yer alacak olan Dataskope (Database Activity Monitoring) çözümü, kişisel ve kritik bilgi içeren bütün veri tabanlarında yöneticilerin ve üçüncü parti bağlantı kuran kişilerin veri tabanı üzerinde yaptığı işlemlerin kayıt altına alınmasını sağlayacak. 
 
Karmasis Profesyonel Hizmetler Direktörü Ahmet Elibol, “Araştırmalar kurumların yüzde 70’inin 2020 yılında bulutla ilgili veri ihlali yaşadığını gösteriyor. Bu süreçte güvenliği arka plana atan firmaların zarar gördükleri ve tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarını gözlemliyoruz. Bu ihlallerin önüne geçmek üzere bütünsel yaklaşım sunan denetleme mekanizmamız Dataskope (Database Activity Monitoring) adlı çözümümüzle veritabanı sistemlerinde aktiviteleri izleyerek, verilerin güvenliğini sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Türk Telekom’da Veri Güvenliği ekibi Müdürü İbrahim Gelegin, “Türkiye’nin en büyük siber güvenlik merkezine sahip kurumu olarak, yerli ve milli ekosisteme destek vererek ülkemizin donanım, yazılım ve lisans gibi ithalat kalemlerini azaltmayı, yerli ürün ve servis portföyümüzle kurumsal müşterilerimize hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda hem yerli ürünler geliştiriyor hem de yerli üreticilerle iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Öncelikle en kritik ve bize maliyeti en yüksek ürünlerin yerlileştirilmesi stratejisinden hareketle, yüzde yüz yerli ve milli siber güvenlik firması Karmasis ile yaptığımız iş birliği sonucunda, geliştirilme sürecine ciddi manada katkıda bulunduğumuz, veri güvenliği konusunda önemli bir ürün olan Dataskope’u ürün portföyümüze yerleştirdik. Türkiye’nin kendi siber güvenlik ürünlerini üretebilen ve diğer ülkelere pazarlayan bir ülke olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

Siber Saldırılara Karşı İşlemlerin Anlık Takibi Hayati Rol Oynuyor
Türk mühendisler tarafından geliştirilen Dataskope, kötü niyetli kullanıcıların sistemlere yaptığı saldırılar sırasında gerçekleştirdiği verileri değiştirme, kopyalama, silme veya şifreme gibi işlemleri anlık olarak kayıt altına alarak takip ediyor. 

Zamanında Uyarı Zamanında Önlem
İşlemleri anlık şekilde kayıt altına alarak, gerekli uyarıların zamanında yapılması ve önlemlerin zamanında alınmasına yardımcı olan Dataskope, veri tabanı üzerinde Audit Enable/Disable işlemine ihtiyaç duymadan bu işlemi yapıyor. Ayrıca veri tabanı üzerindeki işlemlerin kayıtlarının manipüle edilmesinin önüne geçerken regülasyonlara uygun şekilde kayıt alınmasını da sağlıyor. 

Kullanıcı Dostu Ara yüz
Yerli üretici olması nedeniyle hızlı geri dönüş ve etkin bir yerel desteğe sahip olan Karmasis’in, veri tabanlarındaki güncellemelere göre yeni versiyon entegrasyon süreleri global üreticilere göre çok daha hızlı ilerliyor. Güncel ve hızlı altyapı teknolojisine sahip olan Karmasis’in bu çözümü, aynı zamanda kullanıcı dostu ara yüze sahip. Veri tabanında gerçekleşen olayların kayıt altına alınmasını ve gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan Dataskope DAM ürünü ise yabancı menşeili ürünlerin karşısında yeni nesil teknolojisi ile çok kısa bir sürede birçok kritik kurum tarafından tercih edilir hale geldi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
El değiştiren Bergama'da belediyenin borcu açıklandı
El değiştiren Bergama'da belediyenin borcu açıklandı
Başkan Tugay: İzmir'de taş üstüne taş koyan bizi yanında görecek
Başkan Tugay: İzmir'de taş üstüne taş koyan bizi yanında...