TPF Başkanı Ömer Düzgün: "Pandemi Ramazan ayı satışlarını da düşürdü"

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma dönemine ilişkin satışları değerlendirerek, vatandaşların market arabalarında en çok tercih ettiği ürünleri sıraladı.

TPF Başkanı Ömer Düzgün: "Pandemi Ramazan ayı satışlarını da düşürdü"
27 Mayıs 2021 - 10:44

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma dönemine ilişkin satışları değerlendirerek, vatandaşların market arabalarında en çok tercih ettiği ürünleri sıraladı. Pandemi nedeniyle son 2 yıldır Ramazan ayında sepet ortalamasının azaldığını belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, "Ramazan ayında temel gıda ürünlerine olan talep nedeniyle yüzde 8'lik bir satış artış yaşandı. Koli satışları düştü, hediye kartı ise yüzde 20'lik artışla Ramazan kolisinin yerini aldı. Ramazan ayının en çok satan ürünleri ise kırmızı et, un, gazlı-gazsız içecekler, kuru gıda, dondurma ve tatlı oldu" açıklamasını yaptı.

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), 14 Perakendeciler Derneği (PERDER) verileri doğrultusunda Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma sürecine ilişkin market satışlarını değerlendirdi. TPF Başkanı Ömer Düzgün, 100 bini aşkın personel ve 5 bine yakın satış noktasında hizmet veren TPF üyesi yerel zincir marketlerin bu süreçte hiçbir aksama olmadan, vatandaşlara hizmet vermeye devam ettiklerini belirtti.

RAMAZAN KOLİLERİNİN YERİNİ HEDİYE ÇEKLERİ ALDI

Ramazan ayı süresince kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri, kabak, fasulye ile pirinçte fiyat artışı yaşandığını belirten Düzgün, sebze ve meyve ürünlerinde ise önemli fiyat azalışı olduğunu söyledi. Düzgün en fazla fiyatı düşen ürünleri ise patates, soğan, limon, kivi ve sarımsak olarak sıraladı. Ramazan ayında erzak kolisi satışlarının önceki yıllara göre düşüşe geçtiğini belirten Ömer Düzgün, "11 ayın Sultanı Ramazan’da koli satışları fiziki mağazalar yerine dijital ortamda daha fazla satıldı. Türkiye genelindeki yerel zincir marketlerde Ramazan kolisinin yerini, yüzde 20'lik artışla hediye kartları aldı. Bunun başlıca nedenleri hediye çekleri ile kişi rencide etmiyor, gerçek ihtiyaç ne ise alışveriş bu doğrultuda yapılıyor” dedi. Düzgün ayrıca, pandemi döneminde yükselişe geçen online satın alma davranışının Ramazan ayında da devam ettiğinin altını çizdi.

TAM KAPANMA SEPET ORTALAMASINI YÜZDE 10 DÜŞÜRDÜ

Ömer Düzgün, yazılı olarak yaptığı açıklamada pandemi nedeni ile son 2 yıldır Ramazan ayı satışlarının sepet ortalamasındaki azalışın sürdüğünü belirterek, “Pandemi öncesinde Ramazan ayı satışları bir önceki aya kıyasla yüzde 20’lere kadar artış gösteriyordu. Geçen yıla kıyasla bu Ramazan ayında temel gıda ürünlerine olan talep nedeniyle yüzde 8'lik bir satış artış yaşandı. 17 günlük tam kapanma döneminde ise alınan kararlar nedeniyle sadece temel gıda ürünlerine satış izni verildiği için sepet ortalamasında yüzde 10’luk bir azalma oldu” açıklamasını yaptı.

TPF Başkanı Ömer Düzgün Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma sürecinde vatandaşların en çok satın aldığı ürünleri ise kırmızı et, beyaz et, un, gazlı ve gazsız içecekler, kuru gıdalar, dondurma ve tatlı olarak sıraladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay: "Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin verilemez"
Başkan Tugay: “Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin...
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?