Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüğü 2 Yıldır Bakırçay'a Hizmet Veriyor

20 Kasım Dünya Çocuklar, 25 Kasım Kadına Şiddet Farkındalık ve 3 Aralık Engelliler günü münasebetiyle değerlendirmede bulunan Bergama Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Özcan Demir, kurumun faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. 

Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüğü 2 Yıldır Bakırçay'a Hizmet Veriyor
03 Aralık 2023 - 19:12
Kapılarını 2 yıl önce açan Bergama Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Bergama ile birlikte Dikili ve Kınık ilçelerine de hizmet veriyor. Kurumun müdürlüğünü ise 35 yıllık eğitimci olan Özcan Demir yapıyor. 

20 Kasım Dünya Çocuklar, 25 Kasım Kadına Şiddet Farkındalık ve 3 Aralık Engelliler günü münasebetiyle değerlendirmede bulunan Bergama Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Özcan Demir, kurumun faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. 

Bakırçay Bölge Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlayan Demir'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"35 yıllık eğitimciyim Bergama'da daha önce Endüstri Meslek Lisesi, Çırak Eğitim Merkezi, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Öğretmen evi müdürlüklerinde bulundum. Kurumumuz Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı, bir kurum. Ülke genelinde 10 yıl önce kuruldu.   

Bergama'da ise AK Parti İlçe Başkanı Sayın Sebahattin Güzel’in de katkıları ile 2 yıl önce kuruldu. Daha önce vatandaşlarımız Menemen’deki kuruma gidiyorlardı. Bergama dışında Kınık ve Dikili ilçelerine de hizmet vermekteyiz. Kurumumuzda 12 meslek uzmanı bunların içinde: psikolog, sosyolog ve sosyal destek uzmanları da var. 2 idareci, 3 kurum memuru, 2 araç ve şoför,  2 de iş kur hizmetlisi olmak üzere toplam 15 oda,  bir katta 23 kişi ile hizmet vermekteyiz. Sayımız ileri günlerde artacaktır.

Burada ne tür hizmetler verdiğimize gelince:
İlk olarak şehit yakınları ve gazilerimizin kimlik kartlarını vermekteyiz. Ayrıca bunların işe yerleştirilmelerini sağlamaktayız.  şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi biz yada başka kurumların ziyaret etmesini sağlamaktayız. Huzur evine yerleşecek yaşlı ve yalnız kimseleri bu kurumlara yerleştirmekteyiz. Bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlarımızı yine bakımevlerine yerleştirip yatalak ve bakıma muhtaç olanları tespit ederek onlara bakım aylığı bağlanmasını sağlamaktayız.

Parçalanmış aile veya ebeveynlerinin birinin vefatı durumunda 12 yaşından evde bakıma muhtaç çocuğu olan ailelere en az 1 yıl en fazla 2 yıl olmak üzere aylık bağlamaktayız, ihtiyaca göre bu süreyi uzatmaktayız. Bizden şu anda 3 ilçemizde sosyal ekonomik destek alan aile sayısı 270 engelli aylığı alan aile sayısı ise 1050 adettir. Bunun dışında aile eğitim programları,  Bakanlığımızın Roman vatandaşlarımız için geliştirdiği ve 2030 yılına kadar sürecek rol model eğitim programları, 3 Ayda bir Kaymakamımız başkanlığında toplanarak kadına şiddetin önlenmesi konusunda toplantı ve çalışmalar yapmaktayız. Ayrıca korunmaya muhtaç çocukları tespit ederek kurumlara yerleştirilmesini sağlamaktayız. Amirimiz Bergama kaymakamımızdır. Ayrıca başta Kaymakamlıklarımız ve Sosyal Dayanışma Vakfımız, Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlüğümüz ile muhtarlıklarımızın bize gönderdiği bu kıstaslara uygun kişilerin işlemlerini de yapmaktayız”

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sadık Doğruer: Tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da marka olacağız!
Sadık Doğruer: Tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da marka...
"Bergama'yı yatırım ve istihdam merkezi yapacağız"
“Bergama’yı yatırım ve istihdam merkezi yapacağız”