Son yağışlar barajlarda seviyeyi yükseltti
İzmir'de özellikle Şubat ayından itibaren etkili olan yağışlar kentin barajlarındaki su seviyesini yükseltti.
![Son yağışlar barajlarda seviyeyi yükseltti](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2020/10/guzelhisar-baraji-nda-su-seviyesi-yariya-indi.jpg)
25 Mart 2021 - 13:18
İzmir'de özellikle Şubat ayından itibaren etkili olan yağışlar kentin barajlarındaki su seviyesini yükseltti. Geçen kış ve takip eden aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle alarm vermeye başlayan Tahtalı Barajı’nda doluluk oranı son yağışlarla birlikte yüzde 71’e ulaştı. Tüm barajlar tam doluluk seviyesine yaklaşırken Gördes Barajı’ndaki doluluk yüzde 7,20'de kaldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, su krizi tehdidinin ortadan kalkmadığını bu nedenle rehavete kapılmadan tasarruf önlemlerinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.
İzmir’de barajlardaki su seviyesi son yağışların ardından dikkat çekici bir şekilde yükseldi. Sonbahar dönemini kurak geçiren kentte, özellikle Şubat ayının başından itibaren etkili olan yağışlar barajlardaki su seviyesini yükseltti. Barajlar geçen yılın aynı dönemindeki seviyelerini de geride bıraktı.
İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) verilerine göre doluluk oranları Tahtalı Barajı’nda yüzde 71,80, Balçova Barajı’nda yüzde 82,34, Ürkmez Barajı’nda yüzde 91,75, Güzelhisar Barajı’nda yüzde 83,37, Kutlu Aktaş Barajı’nda yüzde 75,63 ve Gördes Barajı’nda yüzde 7,20 olarak kaydedildi.
Başkan Soyer’den rehavet uyarısı
Her şeye rağmen tehlikenin devam ettiğini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tek bir mevsimin ya da birkaç aylık periyodun yağışlı geçmesi dünyamızı bekleyen su krizi tehdidinin ortadan kalktığını göstermez. Rehavete kapılmadan suyumuzun değerini bilmek, yarınlarda su yok dememek için tasarruflu kullanmak zorundayız” diye konuştu.
İzmir’de barajlardaki su seviyesi son yağışların ardından dikkat çekici bir şekilde yükseldi. Sonbahar dönemini kurak geçiren kentte, özellikle Şubat ayının başından itibaren etkili olan yağışlar barajlardaki su seviyesini yükseltti. Barajlar geçen yılın aynı dönemindeki seviyelerini de geride bıraktı.
İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) verilerine göre doluluk oranları Tahtalı Barajı’nda yüzde 71,80, Balçova Barajı’nda yüzde 82,34, Ürkmez Barajı’nda yüzde 91,75, Güzelhisar Barajı’nda yüzde 83,37, Kutlu Aktaş Barajı’nda yüzde 75,63 ve Gördes Barajı’nda yüzde 7,20 olarak kaydedildi.
Başkan Soyer’den rehavet uyarısı
Her şeye rağmen tehlikenin devam ettiğini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tek bir mevsimin ya da birkaç aylık periyodun yağışlı geçmesi dünyamızı bekleyen su krizi tehdidinin ortadan kalktığını göstermez. Rehavete kapılmadan suyumuzun değerini bilmek, yarınlarda su yok dememek için tasarruflu kullanmak zorundayız” diye konuştu.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai