Pandemi sonrasında ruh sağlığımız ne durumda?
Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Tan, Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada pandemi sonrası ruh sağlığını değerlendirdi.
![Pandemi sonrasında ruh sağlığımız ne durumda?](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/10/pandemi-sonrasinda-ruh-sagligimiz-ne-durumda.jpg)
10 Ekim 2021 - 22:36
Pandemide panik bozukluğu ve anksiyete bozukluğu yaygınlaştı: Önlem alıp normal yaşama devam edilmesi gerekiyor
Pandemi süreci sonrasında bazı psikiyatrik hastalıkların yaygınlaştığını belirten uzmanlar, bulguların çoğuna göre bu hastalıkların panik bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu olduğunu belirtiyor. Sanılanın aksine pandemi sürecinde OKB hastalarının sanıldığı kadar kötü etkilenmediğini belirten uzmanlar, önlem alıp normal yaşama devam edilmesini tavsiye ediyor.Dünyada her yıl 10 Ekim, Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak anılıyor. Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun girişimi ile 1992 yılından bu yana her yıl anılan "Dünya Ruh Sağlığı Günü”nde ruh sağlığının önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Bu yılki tema “Eşitsiz Bir Dünyada Ruh Sağlığı” olarak açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü de 2021 yılı temasını “Herkes için ruh sağlığı bakımı: Hadi bunu gerçeğe dönüştürelim” olarak belirlendi.
Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Tan, Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada pandemi sonrası ruh sağlığını değerlendirdi.
Panik bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu yaygınlaştıPandemi sonrasında bazı psikiyatrik hastalıkların yaygınlaştığını belirten Doç. Dr. Oğuz Tan, bu hastalıkların, bulguların çoğuna göre panik bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu olduğunu söyledi.
OKB hastaları kötü etkilenmedi
Pandemi sürecinde OKB hastalarının sanıldığı kadar kötü etkilenmediğini belirten Doç. Dr. Oğuz Tan, “Bozulan bazı hastalar oldu ama düzelenler de çok oldu. Pandemi OKB’yi, panik bozukluğu veya yaygın anksiyete bozukluğu kadar tetiklemedi.” dedi.
Panik bozukluğunda artış var
Doç. Dr. Oğuz Tan, “Pandemide hangi korkuların daha sık görülmeye başladığını söylemek kolay değil. Karantinaya girme, entübe edilme gibi korkuları daha sık gördüğümüzü söyleyebiliriz. Ölüm ve hastalık korkuları her zaman sık görülüyordu zaten. Panik bozukluğunda artış var. Bu hastaların çok büyük bir kısmında ölüm korkusu önde gelen belirtidir.” dedi.
Önlem alıp yaşama devam etmek gerekiyor
Pandemiye rağmen yaşamın devam etmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Oğuz Tan, “İnsanlar koronavirüse karşı tedbirlerini alıp (aşı, maske, sosyal mesafe) normal hayatlarını yaşamaya devam etmeliler. Korkan insan her gün ölür.” dedi.- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai