Özel sporcular için federasyona çağrı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Aşık Veysel Rekreasyon alanı içinde yer alan Olimpik Buz Sporları Salonu, sadece bu spora gönül vermiş İzmirlilere değil, bedensel engellilerle, otizm ve down sendromlu gençlere de hizmet ediyor.

Özel sporcular için federasyona çağrı
03 Aralık 2023 - 23:40

Hayalleri gerçek oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi engellilerin hayallerini gerçekleştirdi. Özel aparatlarla Bornova'daki buz pisti üzerinde kaymayı öğrenen engelli bireylere 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde madalyaları teslim edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Aşık Veysel Rekreasyon alanı içinde yer alan Olimpik Buz Sporları Salonu, sadece bu spora gönül vermiş İzmirlilere değil,  bedensel engellilerle, otizm ve down sendromlu  gençlere de hizmet ediyor. Her perşembe günü buz üstünde engelleri kaldırarak hayallerini gerçekleştiren engelli bireylere 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde madalyaları verildi. Programa İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, antrenörler ve engelli aileleri katıldı.


“Sayı artarak devam ediyor”

2011 yılından bu yana 11 bin engelli yurttaşın yararlandığı proje hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Buz Sporları Şube Müdürü Orhan Egi, “Her hafta perşembe günü engelli yurttaşlarımıza ücretsiz eğitim veriyoruz. Buz pateni, buz hokeyi, tekerlekli paten, dans, bale ve cimnastik eğitimi almalarını sağlıyoruz. Ulaşım konusunda da gerekli desteği veriyoruz. İlgi ve katılım her geçen gün artıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü adına turnuvalarda derece elde edecek sporcuların yetiştirilmesini de hedefliyoruz. Özel bireylerimizin mutlu olmasını sağlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.


Özel sporcular için federasyona çağrı

Buz Pateni Antrenörü Neşe Hünerli, “2011 yılından beri engelli vatandaşlarımızı buz pateniyle tanıştırmaya başladık. Onlar bizi sevdi biz de onları çok sevdik. Çok büyük bir keyifle buzda kayıyorlar. Biz de onlara bu eğitimi vermekten keyif duyuyoruz. Onları burada mutlu görmek, tekrar geldiklerini görmek bizim için çok değerli” diye konuştu. Özel sporcular için buz pateni kategorisi olması gerektiğine dikkat çeken Hünerli, “Çünkü bizim sporcularımız artık dünyadaki örnekleri gibi yarışabilecek düzeyde. Bir tek Türkiye’de yok. Biz bunun mücadelesini 2019 yılından beri veriyoruz. Başvurumuzu da yaptık. Dernekler üzerinden de başvuru yapıldı. Buz pateni kategorisinin Özel Sporcular Federasyonu’nca kabul edilip genel kurulda oylanmasını, sporcularımızın müsabakalara katılmasını ve madalya almasını istiyoruz” diye konuştu.


Çok eğlendim

Antrenör Mesut Şaşmaz, “Çocukları tanıyoruz, onlara göre programlar yapıyoruz, ders veriyoruz. İlerleyen çocukları yarışmalara hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı. Buz pistinde kaymayı öğrenen Mustafa Karaoğlan, “İlk defa geldim ama çok eğlendim. Buz pateni çok eğlenceli. Arkadaşlarıma tavsiye ediyorum” dedi.  

“Buzda bir kere kaysınlar ve hayatlarındaki değişimi kendileri görsünler”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sporcusu olan ve aynı zamanda engelli miniklere eğitim veren Duru Karameşe, “Tesisimizin herkese açık olmasından dolayı çok mutluyum. Bu çok güzel bir şey bence. Hiçbir zaman unutamayacakları bir deneyim yaşıyorlar. Herkese tavsiye ediyorum. Buz pateniyle bir kere kaysınlar ve hayatlarındaki değişimi kendileri görsünler” ifadelerini kullandı. Tesisteki aktiviteye katılan 15 yaşındaki Tanem Nadide Ağa da, “Buraya geliyorum, kayıyorum. Çok iyi hissediyorum, çok güzel bir duygu” dedi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...