Oyun dünyası İzmir'de buluşuyor

İzmir’de oyun girişimciliği ekosisteminde yeni fikirlerin kurgulandığı bir çalışma platformu olarak hizmet verecek kuleizmir 26 Eylül, Pazar günü açılıyor. Kuleizmir – Oyun Girişimciliği ve Yazılım Merkezi’nin açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımı ile gerçekleşiyor.

Oyun dünyası İzmir'de buluşuyor
23 Eylül 2021 - 11:18

Fikirlerin buluşma noktası kuleizmir, hayata geçiriliyor

İzmir’de oyun girişimciliği ekosisteminde yeni fikirlerin kurgulandığı bir çalışma platformu olarak hizmet verecek kuleizmir 26 Eylül, Pazar günü açılıyor. Kuleizmir – Oyun Girişimciliği ve Yazılım Merkezi’nin açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımı ile gerçekleşiyor. 

Günümüz teknoloji çağında, ilerlemenin yolu değişime adapte olmaktan geçiyor. Değer yaratan fikirleri hayata geçirebilmek ise bu sürecin en etkili yöntemi oluyor.  Dolayısıyla iş dünyasının yapısı da artık şekil değiştirdi. Yeniliğe adapte olabilmiş pek çok köklü şirket, yenilikçi düşünen genç beyinlerin arayışına geçti. Yeni iş fikirleri için ilham almak, en önemli sermayelerden biri oldu. Girişimci ruhunu teknoloji ve katma değerle birleştiren ülke, kent ve kurumlar; yakın gelecekteki dünya düzeninin oyun kurucuları olmaya aday. 

Oyun dünyası İzmir’de buluşuyor

İZFAŞ, Türkiye’nin en büyük fuar alanı olan fuarizmir ile sektörün ufkunu açmaya devam ediyor. Yalnızca bir fuar alanı olmanın ötesinde fuarizmir; yeni fikir ve projelerin kurgulanıp katma değere dönüştüğü bir üretim platformu olarak hizmet ediyor. Ticari ortakları, teknolojik alt yapısı ve paydaşları ile bir kent koalisyonu oluşturan İzmir, şimdi de oyun girişimciliği ekosisteminde yeni fikirlerinin kurgulanması amacıyla kuleizmir’i hayata geçiriyor. Bu kapsamda kuleizmir; oyun, bilişim ve yazılım gibi sektörlerde yer almak isteyen gençleri ilgili sektör, kurum, kuruluş ve üniversitelerle birleştiriyor. Oyun dünyasının kullanıcısı olmaktan çıkıp geliştirici olmak isteyen gençlere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle İZFAŞ, fuarizmir’deki kulenin içinde ofis imkanları, mentorluk desteği ve yatırımcılarla buluşma fırsatı sunacak.  

Türkiye’nin oyun sektöründeki payı büyüyor

Küresel büyüklüğü 170 milyar dolar olan oyun sektörü pazarında Türkiye, 950 milyon doların üzerindeki ticaret hacmi ile dünyada 16’ncı sırada yer alıyor. Dünyada 500 milyondan fazla izleyici kitlesine ulaşan sektör, 2019 yılında 32 milyondan fazla oyuncu kitlesine sahipken; 2020 yılındaki oyuncu kitlesi 36 milyonu geçti. Toplam oyun hasılatı ise, 830 milyon dolardan 880 milyon dolara çıktı. 
 
2021 ilk yarısında, ABD’de en çok indirilen 10 oyundan 6’sı Türk şirketlerinin geliştirdiği veya yayınladığı oyunlar oldu. 2020 yılında yerli oyun firması PEAK GAMES 1,8 milyar dolara Zynga’ya satıldı. Bu durum, Türkiye’deki oyun sektörünün mevcut pazardaki başarısını gösteriyor. İzmir’de 10’dan fazla oyun şirketi mevcut. Bunların 5’i geçtiğimiz sene düzenlenen Next Game Startup Yarışması ile şirketleşti. Katılan ekiplerden 8 tanesi de uluslararası pazara oyunlarını çıkarabilmek adına lansman sürecine girdi. 

Esporun hikayesi, İzmir’den yazıldı
Fuarcılıkta öncü bir kent olan İzmir, kentin katma değerini artıracak projelere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında Intel ESL Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. 22 ülke ile birlikte İzmir'de de yapılan şampiyonayı kazanan Sangal Türkiye'yi temsil etti. Etkinlik alanında 27.000 kişi oyun standlarını ziyaret ederken, milyonlarca insan ise ekranları başından espor mücadelelerini takip etti. 
 
Oyun girişimcilerine destek vermek amacıyla, ilk kez 2020 yılında İZFAŞ ve Digi Game tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Next Game Startup Girişimcilik Yarışması’na 75 ekip katıldı. Finale kalan ekipler arasından çıkan 4 girişim şirketleşip toplam 9 Milyon TL değerleme ile yatırım alırken, 3 oyunun da lansmanı yakın zamanda gerçekleşecek.
 
Eylül ayında ise ikincisini düzenlenen Next Game Startup oyun girişimciliği yarışmasına katılan 70 ekipten finale kalan son 10 ekip 90. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında final sunumlarını gerçekleştirdi. Yarışma kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kazananlara toplam 60 bin Türk Lirası ödül verilirken; Digi Game tarafından ise 150 bin Türk Lirası değerinde pazarlama ve operasyon desteği sağlandı. AWS (Amazon Web Services) şartlarını sağlayan tüm yarışmacılara ise 25 bin dolara kadar AWS Activate kredisi verilecek.
 
kuleizmir – Oyun Girişimciliği ve Yazılım Merkezi neler sunuyor? 
kuleizmir, oyun girişimcisi olmak isteyen gençlerin önünü açıyor; oyun, bilişim ve yazılım gibi sektörlerde yer almak isteyen genç girişimcileri ilgili sektör, kurum, kuruluş ve üniversitelerle birleştiriyor. kuleizmir içinde, oyun girişimcisi olmak isteyen gençlere ofis imkanları, mentorluk desteği ve yatırımcılarla buluşma fırsatı sunuyor. kuleizmir’de girişimcinin kapsamına göre kat, özel oda veya serbest alanda masa sağlanıyor. Alanda ofis imkanları gibi hizmetlerin yanında geliştirilen oyunların test edilebileceği, içerisinde laptop, masaüstü, bilgisayar, cep telefonu, tablet, VR gibi ekipmanların bulunduğu bir atölye de bulunuyor. 
 
Oyun Girişimciliği Yazılım Merkezi, oyun ve teknoloji dünyasının dev isimleri tarafından da destekleniyor. Kamu ve özel kuruluşlar ile üniversiteler, kuleizmir’de yer alan gençlere mentörlük, kaynak ve network imkanı sunuyor. Ayrıca, oyun sektöründe çalışmak isteyenlere istihdam sağlamak amacıyla yola çıkılan OYGEM Akademi eğitimleri başladı. Yüzlerce katılımcı oyun programlama, tasarım ve oyun müzikleri konusunda eğitildi ve katılımcılara staj imkanı sağlandı. OYGEM, girişimcilerin fikirlerini ve projelerini geliştirip hayata geçirebilmeleri için iş modeli oluşturma, şirketleşme, hibe programlarımdan yararlanabilme, fikri mülkiyet konularında onlara eğitim ve danışmanlık destekleri sağlayan uygulama merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü" Kuruldu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler...