Okul Dışarıda Günü "Dünya İçin İyilik" Temasıyla 20 Mayıs'ta!

Ülkemizde OMO’nun destekleriyle Aktif Yaşam Derneği tarafından hayata geçirilen Okul Dışarıda Günü’ne kayıtlar www.okuldisaridagunu.org adresinden yapılabiliyor...

Okul Dışarıda Günü "Dünya İçin İyilik" Temasıyla 20 Mayıs'ta!
15 Nisan 2021 - 03:10
Çocukların açık havada zaman geçirmelerinin fiziksel ve zihinsel sağlıkları için önemine dikkat çekmek amacıyla dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen Okul Dışarıda Günü, çocukların doğa ile olan bağlarını pandemi gölgesinde geçen bu dönemde güçlendirmek amacıyla bu yıl 20 Mayıs tarihinde Dünya İçin İyilik temasıyla düzenlenecek.  Ülkemizde OMO’nun destekleriyle Aktif Yaşam Derneği tarafından hayata geçirilen Okul Dışarıda Günü’ne kayıtlar www.okuldisaridagunu.org adresinden yapılabiliyor. 

Aktif yaşam tarzını gündelik yaşamın her alanında yaygınlaştırma vizyonuyla pek çok projeye imza atan Aktif Yaşam Derneği’nin ilk kez 2018 yılında Türkiye’ye taşıdığı ve zaman içerisinde eğitimcilerin müfredatlarında yer verdiği Okul Dışarıda Günü, bu yıl da ülkemizde tüm dünyayla aynı anda 20 Mayıs Perşembe Günü gerçekleştiriliyor.  “Kirlenmek Güzeldir” felsefesiyle 17 yıldır çocukların fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişiminde özgürce hareket etmenin önemini anlatan ve ebeveynlere ilham kaynağı olan OMO’nun desteği ile hayata geçirilen Okul Dışarıda Günü’nün bu yılki teması ise “Dünya İçin İyilik” 

İlk yıldan bu yana rekor seviyede ilgiyle tüm dünyada en çok okul katılımını Türkiye’den alan Okul Dışarıda Günü, bugüne kadar 25 bin yetişkine ve 1,5 milyon çocuğa ulaştı.Pandemi gölgesinde geçen bu dönemde ayrı bir önem kazanan bu özel gün ile çocukların artık açık havada daha az zaman geçirdiğine, bu durumun fiziksel ve zihinsel sağlıklarına olumsuz etkilerinin yanı sıra doğa ile kurdukları bağın da zedelendiğine dikkat çekiliyor.Evde, okulda veya açık havada sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılan aktivitelerle çocuklar açık havada oyunla öğrenmenin keyfini yaşıyor. Okul Dışarıda Günü’ne kayıtlar  www.okuldisaridagunu.org adresinden yapılabiliyor. 

Dünya İçin İyilik Hareketi Birlikte Büyüyor…
Aktif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Şule Serter Okul Dışarıda Günü için seçilen “Dünya İçin İyilik” teması ile ilgili olarak “Dünyamız pandemi krizi ile karşı karşıya. Ancak karşımızda uzun yıllardır duran başka bir kriz var; gezegenimizin sürdürülebilirliği. Çocukların doğa ve çevreleri hakkında bilgi sahibi olmaları ise gezegenimizi tehdit eden ve en az pandemi kadar önemli olan iklim kriziyle mücadele ve gezegeni koruma bilinciyle yetişmeleri noktasında büyük önem taşıyor.Dünya İçin İyilik teması ile iklim krizi mücadelemizi ailece veya sınıf olarak ortaklaşa bir şekilde şekillendirecek; doğal kaynaklarımızı nasıl koruyabileceğimizi, sürdürülebilir yaşamı birlikte öğrenecek ve gündelik yaşamlarımızda yaptığımız tercihleri ve alışkanlıklarımızı gözden geçireceğiz. Dünya İçin İyilik teması kapsamında plastik konusuna ağırlık vereceğimiz, ebeveynlerin evlerde, öğretmenlerin ise derslerinde kullanabileceği bir “Dünya için İyilik Seti” online eğitim içeriklerini kayıt olan katılımcılarla buluşturacağız. Bu set ile asıl amacımız; yetişkinler ve çocuklar arasında bir paylaşım ortamı sağlamak ve birbirimizden neler öğrenebileceğimizi keşfetmek. Türkiye’de Okul Dışarıda Günü’ne katılmak isteyen öğretmenleri ve velilerimizi www.okuldisaridagunu.org web sitesinden kayıt yaptırarak ve destek içeriklerden yararlanmaya ve çocuklarımızın doğa ile bağını kuvvetlendirerek çocukların dünya için iyilik elçileri olmasına öncülük etmeye çağırıyoruz.” dedi.    

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı 29'uncu kez kapılarını açtı
Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı...
Türk demir çelik sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor
Türk demir çelik sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım...