Milletvekili Ök: Yeni reformları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz!

‘‘Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’’ TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştı.

Milletvekili Ök: Yeni reformları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz!
20 Ocak 2022 - 10:26
‘‘Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’’ TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştı.

AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök yasalaşan kanun teklifini değerlendirdi.

Milletvekili Ök; ‘‘Bu düzenleme ile en düşük emekli aylığının 2500 TL’ye yükseltmiş olduk. Memur maaşlarına uygulanan zammı yüzde 7,5’a yükselttik. ’’ dedi.

Yapılan bir diğer önemli düzenlemenin Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olduğunu vurgulayan Milletvekili Ök; ‘‘BES devlet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi. Otomatik BES’e katılamayan 45 yaş üstü vatandaşlar da bu sisteme dahil edildi. Vatandaşların, konut alımı, evlilik, eğitim ve benzer durumlarda nakit ihtiyacı duydukları takdirde tasarruflarının bir kısmını kullanabilmeleri ve bu sebeple sistem dışı kalmamalarının önü açıldı.’’ açıklamasında bulundu.

Milletvekili ÖK, teklifte yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) yönelik düzenleme ile ilgili;  ‘‘Bu düzenleme başka ülke merkez bankalarının TCMB nezdinde açtığı hesaplara ilişkin güvenceyi oluşturuyor. Ülkemizin finans merkezi olma hedefi doğrultusunda daha fazla finansın ülkeye gelmesi bizim lehimizedir’’ ifadelerini kullandı.

Milletvekili ÖK düzenlemenin bir diğer maddesi için; ‘‘Döviz kurunu serbest piyasa ekonomisi  kuralları içerisinde ülkenin gerçeklerine uygun seviyeye getirmek için ‘‘Kur Korumalı Mevduat Fonu’na’’ ilişkin esaslara ve yürürlüklere düzenleme getirildi’’ değerlendirmesinde bulundu.

Bir diğer düzenlemede Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi BOTAŞ ile ilgiliydi.
Milletvekili ÖK düzenlemenin yoksullukla mücadeleye yönelik atılan bir adım olduğunu ayrıca doğal gazda tasarruf ve çevresel politikalara destek sağlanmış olacağının altını çizdi.

Milletvekili Nilgün Ök değerlendirmesinde; "2021 yılı Türkiye için bir nevi ihracat yılı oldu. 225 Milyarı aşan ihracat ile yeni bir rekor kırıldı. 2020 yılına oranla ihracat yüzde 32,9 oranında arttı. Denizlimiz ise ihracatta Türkiye ortalamasını geride bırakarak ihracatını 2020 yılına göre yüzde 43,12 artırdı ve 4 Milyar 574 Milyon ile ciddi bir başarı sağlamış oldu.  Yaptığımız düzenleme ile ihracatı ve istihdamı teşvik amacıyla, ihracat yapan kurum ve şirketlerin  kurumlar vergisi oranı 1 puanlık indirimle yüzde 20’de yüzde 19’a düşürdük.’’ ifadelerini de kullandı.
AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün ÖK açıklamasında ayrıca; "Görüşerek yasalaştırdığımız bu 17 maddelik düzenleme ile vatandaşlarımızın hayatına dokunan yeni gelişmeleri hayata geçirmiş olduk. Biz 20 yıldır yaptığımız her çalışmanın odağına vatandaşımızı koyduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gelişen ve değişen dünya konjonktüründe yeni müjdeleri vatandaşlarımızla paylaşmayı, yeni reformları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz’’ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Futbolda Gerginliğin Sosyolojik Sebepleri: Taraftarlık, Ekonomi ve Medya Etkileşimi
Futbolda Gerginliğin Sosyolojik Sebepleri: Taraftarlık, Ekonomi ve...
Sebahattin Güzel suskunluğunu bozdu: "Yapıcı muhalefet yapacağız"
Sebahattin Güzel suskunluğunu bozdu: "Yapıcı muhalefet...