Lokantacı Okyay: "Boykot çözüm değil, tavan ve taban fiyat belirlenmeli"
Sosyal medyada başlatılan restoran fiyatlarına karşı yapılan 2 günlük boykota İzmir'in en eski lokantalarından Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nın 3. kuşak işletmecisi, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası başkan adayı Alpay Okyay da değerlendirdi.
![Lokantacı Okyay: "Boykot çözüm değil, tavan ve taban fiyat belirlenmeli"](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2024/04/lokantaci-okyay-boykot-cozum-degil-tavan-ve-taban-fiyat-belirlenmeli.jpg)
20 Nisan 2024 - 21:20
3. kuşak lokantacı Okyay’dan boykot değerlendirmesi
Sosyal medyada başlatılan restoran fiyatlarına karşı yapılan 2 günlük boykota İzmir'in en eski lokantalarından Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nın 3. kuşak işletmecisi, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası başkan adayı Alpay Okyay da değerlendirdi. Fiyat artışlarının sorumlusunun kesinlikle lokantacı esnafı olmadığını belirten Okyay, “Bugünkü ekonomik koşullarda bu tarz eylemler yerine hem işletmecileri hem de misafirlerimizi makul olmaya davet ediyorum” dedi. Enflasyon ve vergi yükünün lokantacı esnafını ezdiğini belirten Okyay, boykot yerine tavan ve taban fiyat belirlenmesi gerektiğini söyledi.
“Boykotu yanlış buluyorum”
Pandemi sonrasında yorgun olan esnafın son 2 yıldır da temel gıda ürünlerinde durmayan bir zam furyası ile karşı karşıya kaldığına işaret eden Okyay, “Üstüne vergi yükü ve özellikle satın aldığımız ürünleri yüzde 1 KDV ile alıp yüzde 10 KDV ile satmamız sonucunda lokantacı esnafı anormal zor şartlarda mesleğini icra ediyor. Bu bağlamda yapılacak her hareket ve alınacak her karar bu koşulları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Sonuç olarak bu boykotu doğru bulmuyorum” dedi.
“Taban ve tavan fiyat belirlenmeli”
Tarım ve hayvancılıkta yapılan yanlış üretim politikaları yüzünden bugünleri yaşadıklarına işaret eden Okyay, doğru politikalarla bu sorunların düzelebileceğini söyledi. Okyay, “Devletimiz üretime önem verip doğru vergi Politikaları belirlerse, esnafımız da bu süreç de biraz daha makul fiyatlandırma yaparsa bu dönemi anlatabiliriz. Bir diğer konuda fiyat tarifeleri. Mevcut tarifeler de azami fiyat belirtiliyor. Artık bu sistem değişmeli. İlgili Odalar her yemek için taban ve tavan fiyat belirlemeli. Böylelikle tüketici taban fiyatın altındaki ürünün sağlıksız, tavan fiyatın üstündeki ürünün de sakıncalı olduğunu görecektir. Devletimiz, ilgili Oda ve kurumlarımız, esnafımız ve halkımız ile bu zor günleri hep birlikte anlatacağımıza inancım tamdır” diye konuştu. - Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai
YORUMLAR