Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması için geri sayım başladı

Kuşadası Altın Güvercin, bugüne kadar Fatih Erkoç, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda-Metin Özülkü, İzel, Çelik, Ercan, Suavi ve Mirkelam gibi birçok başarılı sanatçının kariyerinde önemli bir rol oynarken...

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması için geri sayım başladı
29 Ağustos 2022 - 15:17

ALTIN GÜVERCİN 11 EYLÜL’DE 25’İNCİ KEZ KANATLANACAK

Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması “Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması” için geri sayım başladı. 10 finalist besteyi altinguvercin com tr adresli internet sitesi üzerinden dinleyerek, oy kullanabilirsiniz. Bu yıl 25'inci kez düzenlenecek olan yarışmada, halkın dijital oyları ve ön jüri tarafından belirlenen finalistler, 11 Eylül tarihinde Kuşadası’nda gerçekleşecek büyük final gecesinde dereceye girmek için yarışacak.
 

25 YAŞINDAKİ “ALTIN GÜVERCİN” MÜZİĞİN EN İYİLERİNİ BULUŞTURACAK 

İlk kez 1986 yılında düzenlenen Türk pop müziğinin en köklü yarışması Kuşadası Altın Güvercin, bugüne kadar Fatih Erkoç, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda-Metin Özülkü, İzel, Çelik, Ercan, Suavi ve Mirkelam gibi birçok başarılı sanatçının kariyerinde önemli bir rol oynarken, Türkiye’nin müzik endüstrisine de damgasını vurmayı sürdürüyor. 
 
Çeyrek asrı geride bırakarak ülkemizin en köklü müzik yarışmalarından birine dönüşen Altın Güvercin’de, bir kez daha müziğin en iyilerini seçmek için geri sayım başladı. Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde 11 Eylül tarihinde Kuşadası’nda gerçekleşecek büyük final gecesinde ön jüri tarafından belirlenen besteler dereceye girmek için yarışacak. 
 
Başkanlığını prodüktör ve Altın Güvercin Beste Yarışması Koordinatörü Ali Rıza Türker’in yapacağı jüride; keman virtüözü Canan Anderson, besteci, orkestra şefi Hakan Süersan, eğitimci, piyanist Mine Mucur, aranjör Ozan Bayraşa, besteci, söz yazarı Dr. Selahattin Erhan ile gazeteci, müzik eleştirmeni Sinem Vural yer alacak. 12 kişilik büyük jüri, ön jüri tarafından belirlenen 10 finalisti canlı olarak dinleyerek değerlendirmede bulunacak.
 

Dijital oylamayla Türkiye bestesini seçiyor 

Türkiye’nin pop müzik alanında düzenlenen ilk ve tek beste yarışması olan 25. Altın Güvercin Beste Yarışması için ayrıca dijital halk oylaması da devam ediyor. Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği oylamanın ilk gününde 3840 oy kullanıldı. Başvuru yapan 183 beste arasından ön jüri tarafından yapılan teknik ve müzikal değerlendirme sonucunda belirlenen 10 finalist besteyi yarışmanın altinguvercin com tr adresli internet sitesi üzerinden dinleyerek, oy kullanabilirsiniz. 
 
Telefon numarasına gelen SMS kodu ile giriş yapılan ve sadece 1 kez oy kullanmaya imkân veren dijital oylama, 11 Eylül’de Özer Türk Stadı’nda gerçekleşecek olan büyük final gecesinde, son bestenin seslendirilmesinin ardından büyük jüri üyelerinin değerlendirme süreci ile eş zamanlı olarak sona erecek. 
 
Dijital oylamanın sonuçları 13. jüri olarak değerlendirilecek. Ulusal bir TV kanalından naklen yayınlanacak olan final gecesinde birinci olan beste Altın Güvercin ve 100 bin TL, ikinci olan beste Gümüş Güvercin ve 50 bin TL, üçüncü olan beste ise Bronz Güvercin ve 25 bin TL ile ödüllendirilecek. Yarışmada ayrıca en başarılı yorumcu ödülü de verilecek. 
 

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 11 Eylül’deki büyük final gecesinde dereceye girmek için yarışmaya hak kazanan eserler ve yaratıcıları şu isimlerden oluşuyor: 

ŞARKI ADI                                      BESTECİ 
 • MASAL                                            AYLİN YELİZ GÜNDOĞDU
 • BİRDENBİRE OLMAZ                    MERVE ÖNER DEMİRCİ
 • AĞLAYAN AY                                 BORA KAĞAN ÇOBAN
 • YANGINLAR KOR OLDU               MEHMET ALİ GÜNAY
 • HİSSET                                          GÖZDE YÜKSEL ÇETİN
 • DÖN SEN                                       HALİL EROL
 • GİT HADİ                                       VOLKAN ERDEN
 • YA AYIP OLURSA                           MELEK BIÇAKÇI
 • BEKLE EFENDİ                             HAKAN KARTAL
 • VE YİNE BİRDEN                          AÇELYA YURTTUTAN
 • YEDEK:
 • DUVAR                                         İZZET İSKENDER TİMUR TÜRSEN
 • BORAN                                         ONUR YILDIZDOĞAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay Bergama'da köylülerle buluştu
Başkan Tugay Bergama'da köylülerle buluştu
Uluslararası öğrenci hareketliliği ve eğitim turizmi
Uluslararası öğrenci hareketliliği ve eğitim turizmi