Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: Temel önceliğimiz eğitim ve istihdam

Konak Belediyesi, Roman vatandaşların istihdamına yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle Türkiye birincisi olarak Avrupa Birliği(AB) Roman Entegrasyon Ödülü’nü aldı. AB Roman Entegrasyon Ödülü’nün kendilerine gurur verdiğini belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ”Roman vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapmaktan her zaman gurur duyuyoruz“ dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: Temel önceliğimiz eğitim ve istihdam
30 Eylül 2021 - 13:50

Konak’a AB’den Roman Entegrasyon Ödülü 

İZMİR - Avrupa Birliği’nin programı olan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Roman Entegrasyon Ödülü” Konak Belediyesi’ne verildi. Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Entegrasyonu Ödülleri bu sene, “Romanların İstihdama katılımı” temasıyla düzenlendi. Roman vatandaşların istihdamına yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle Türkiye birincisi seçilen Konak Belediyesi, “Roman Entegrasyon Ödülü’nün sahibi oldu. Brüksel’de düzenlenen ödül törenine bir video mesaj ile katılımcılara seslenen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, AB’nin bu ve benzer ödüllerinin kendilerini motive ettiğini belirterek bu ödülü almanın bir onur olduğunu söyledi. Batur, Roman vatandaşlarına hizmet götürme noktasında başarılı olduklarını kendisine hissettirmesi açısından da bu ödülün son derece önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Batur: Temel önceliğimiz eğitim ve istihdam

Daha önce de “Roman Dostu Belediye Başkanı” ödülünü alan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak ilçe sınırları içinde yaklaşık 70 bin Roman vatandaşının yaşadığına dikkat çekerek bu nedenle temel önceliklerinin Roman vatandaşlarının eğitimi ve istihdamının artırılmasına dönük çalışmalar olduğunu söyledi. Yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler aktaran Batur, “Roman hemşehrilerimizin en büyük problemleri istihdam, eğitim ve yaşam koşullarıyla ilgili. Biz de bu konulara öncelik veriyoruz. İki temel önceliğimiz var. Biri eğitim, ikincisi istihdam. Hemşehrilerimizin eğitime küçük yaşta başlamalarını ve eğitim sürecini kesmeden devam ettirmelerini istiyoruz. Minikler Konağı ve Roman Kültür Merkezi başta olmak üzere yaptığımız tüm çalışmalarda önceliğimiz bu. Ve tabii tüm bu süreçlerle hemşehrilerimizin istihdama katılımlarını artırmak istiyoruz.

Batur: Çalışmalarımıza planladığımız gibi devam edeceğiz

Dezavantajlı konumda olduğuna inandığı Roman hemşehrilerine pozitif ayrımcılık yapmaktan her zaman gurur duyduğunu vurgulayan Başkan Batur, ”Ortak köklü bir tarihe, çok kültürlü bir yapıya sahip Konak’ın renklerinden olan Roman hemşehrilerimizle biz hep birlikte çok zenginiz. Bugün geldiğimiz noktada Roman hemşehrilerimizle aramızdaki bağlar artık daha güçlü. Dezavantajlı konumda olduğuna inandığım Roman hemşehrilerimize pozitif ayrımcılık yapmaktan her zaman gurur duydum. Onların istihdamının artırılmasına ve onların meslek sahibi olmasına yönelik düzenlediğimiz eğitim çalışmaları, kurslar artarak devam edecek. Çalışmalarımıza planladığımız gibi devam edeceğiz” diye konuştu.
Avrupa Birliği Roman Entegrasyon Ödülü’nü Türkiye’den Konak Belediyesi’nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Kosova aldı.
izmir basın grubu 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay: "Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin verilemez"
Başkan Tugay: “Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin...
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?