Kahve değirmeninde kadın eli: Sinem Umsu

Üç nesildir faaliyet gösteren Garanti Değirmenleri, projeleriyle yeni kuşaklara da ulaşarak yoluna devam ediyor.

Kahve değirmeninde kadın eli: Sinem Umsu
02 Ocak 2022 - 20:12
Üç nesildir faaliyet gösteren Garanti Değirmenleri, projeleriyle yeni kuşaklara da ulaşarak yoluna devam ediyor. Tüketim alışkanlıklarında farkındalık yaratmak, nitelikli kahve çeşitlerini kahve severlerle buluşturmak ve sosyal sorumluluk hizmetleri sağlamak için çalışmalarını sürdüren Garanti Değirmenleri’nin  üçüncü nesil temsilcisi, Sinem Umsu da inovatif çalışmaları ile sektöründe fark yaratmaya devam ediyor. Umsu, yeni projeleri ile kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık yaparak, kahve ile tanışmalarını sağlayacak.

70 yıllık tecrübe
Tam 70 yıldır kahve sektörü için kavurma makineleri üreten Garanti Değirmenleri, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSBİ) kahve, kakao, malt kavurma makineleri ve kuru gıda değirmenleri üretirken, 60’dan fazla ülkeye de ihracat yapıyor. Garanti Değirmenleri’nin üçüncü kuşak temsilcilerinden ve yöneticilerinden EGİKAD Yönetim Kurulu üyesi Sinem Umsu, firmaya kadın bakış açısı ve vizyon katıyor.
 
Kahve üretiminin temelinden fincanımıza kadar gelen sürecin büyük bir emek olduğuna dikkat çeken Garanti Değirmenleri İhracat Müdürü Sinem Umsu, “Ürettiğimiz her ürünün kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat etmemizin nedeni her kahve çekirdeğinin büyük emeklerle toplanıyor oluşu. Tarladan son tüketiciye sunulmasına kadar geçen süreçte en önemli aşamalarından olan depolama, kavurma ve öğütme tedarikçisi olmak büyük bir mutluluk” dedi.

Firma olarak sürekli yatırım planladıklarını ve tesislerini daha da büyütmek için hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen Umsu,“‘RW Roastingworks’ markası adı altında kahve kampüsü ve kahve kavurma üretim tesisi projelerimizi hayata geçireceğiz. Son tüketiciye kavrulmuş kahveden daha fazlasını sunacak olan bu tesis, kavurma işlemine dair uluslararası geçerliliğe sahip eğitimlerin, makinelerin, üretim tesisisinin ve çeşitli nitelikli kahvelerin bulunduğu bir yer olacak. Yine Kemalpaşa’da yer alacak bu tesisimiz Türkiye’nin kahve dünyasına açılan bir kapısı haline getirerek, kahve kültürünü akademik bilgiyle verecek” diye konuştu.

“Kadın girişimcilerin varlığı sektörde artıyor”
Garanti’nin vizyonu, Roastingworks’un değerleriyle birleşerek yenilikleri ve gelişimleri beraberinde getireceğine dikkat çeken Umsu, “RW Roastingworks nitelikli kahve kavurma tesisi olduğu kadar gelişmekte olan kahve trendini sağlıklı bir şekilde yakalayan kişileri yetiştirme amacı güttüğünü söyleyebilirim. Tesisimiz 2022’de aktif hayata başlayacak olsa da sahip olduğumuz misyonu yıl sonunda başlayacak İzmir ve İstanbul’daki atölye çalışmalarıyla hayata geçirmeye çalışacağız. Ek olarak ifade etmek isterim ki, özellikle genç kadın girişimcilerin ilgisini hem işimde, hem başkan yardımcısı olduğum Ege İş Kadınları Derneği’nde görüyorum. Vereceğimiz atölye çalışmalarının ve Roastingworks firmasının her zaman kapılarının onlara açık olduğunu şimdiden belirtmek isterim. Türkiye’deki kadının kahve dünyasındaki değerli varlığını işleyeceğimiz günler çok yakın” dedi.

Tüm dünyaya ulaşıyor
İhracat Müdürü Sinem Umsu, tüm ürünlerinde yeri malı üretim sertifikasına sahip olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa’da 4, Asya’da 1, Afrika’da 4, Amerika’da 3 satış temsilciliğiyle satış ağımızı geliştirdik. Özellikle yeşil kahvenin üretildiği yerlerdeki tesis projelerimizle Türk Bayrağı’nı ürünlerimizle dalgalandırıyoruz. Hızlı değişen ve gelişen dinamiklere sahip olan bir sektördeyiz. Bu nedenle farklı istekler, ihtiyaçlar müşterimizden gelebiliyor. Çok farklı sektörlerden yeni girişimci olan kahve severlerle birebir ilgilenerek verimli bir iş planı oluşturmak için çalışıyoruz. Her müşterimizle satış sürecinde ilgilendiğimiz gibi, satış sonrası da uzun süreli hizmet sağlıyoruz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve Yöresel Ürünlerimizi Tanıtalım
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve...
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça'ya Ücretsiz Gemi Turu
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça’ya...