İzmir ile Xiamen Arasında Kardeşlik Bağları Güçleniyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Xiamen Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Canmin'i makamında ağırladı. Görüşmede, iki kardeş şehir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, ticaret, yatırım ve kültür alanlarında iş birliği olanakları ele alındı.

İzmir ile Xiamen Arasında Kardeşlik Bağları Güçleniyor
07 Haziran 2024 - 21:55

İzmir ve Xiamen Kardeşliği Güçleniyor: Ticaret, Yatırım ve Kültürde İş Birliği Hedefi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Canmin ve beraberindeki heyeti ağırladı. Başkan Tugay, “Başkanlığım döneminde ilişkilerimiz daha da artacak, elimden geleni yapacağım. Xiamen halkını burada ağırlamaktan her zaman mutlu oluruz” dedi.  


İzmir’in kardeş kenti Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen şehrinin Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Canmin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti.

Kardeş kent Xiamen ile İzmir arasındaki ilişkileri geliştirmek, ticaret, yatırım ve kültür alanlarında iş birliği olanaklarını görüşmek amacıyla yapılan toplantıda Çin Komünist Partisi Xiamen Belediye Komitesi Organizasyon Yapısı Komitesi Genel Müdürü Yan Yunwei, Xiamen Yeni Sanayi Devrimi İnovasyon Merkezi BRICS Ortaklığı Ofisi Genel Müdür Yardımcısı  Hong Liang, Xiamen Belediyesi Halk Hükümeti Dış İlişkiler Ofisi Personeli  Chen Fang, Xiamen Yeni Sanayi Devrimi İnovasyon Merkezi BRICS Ortaklığı Ofisi Koordinatörü Wei Chen, İzmir Çinliler Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Yağız Wang, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı ve bürokratlar yer aldı. 


Tugay: Çok istekliyiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Çok ciddi mermer ocaklarımız var ama işleme, tasarım konusunda yapmamız gerekenler olduğunu hissediyoruz. Bunu geliştirme konusunda birlikte çalışabilir miyiz diye düşünüyorum. Ayrıca kardeş belediye olduğumuz kentlerle kültürel olduğu kadar ticaret ilişkilerimizi de geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda biz çok istekliyiz. İzmir’de Uzak Doğu, Çin kültürünün örneklerinin daha fazla olması lazım. Çok insan geliyor ziyarete ama kent içinde Çin ya da Uzak Doğu’yu temsil eden yapılar, parklar, alanlar neredeyse hiç yok. Bunlar çok ilgi çekici olacaktır, insanlarımız seviyor. Ben mutlaka Xiamen’e geleceğim. Ekonomik ilişkiler anlamında da yoğun çalışmalıyız. Başkanlığım döneminde ilişkilerimiz daha da artacak, elimden geleni yapacağım. Xiamen halkını burada ağırlamaktan her zaman mutlu oluruz” şeklinde konuştu. 


Canmin: İlişkilerin daha büyüyeceğine inanıyoruz

Türkiye ve İzmir’e ilk kez geldiğini belirten Xiamen Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Canmin, “İzmir çok güzel, Xiamen’e çok benziyor. İzmir’de eğitim, turizm, ticaret ilişkilerimiz hiç kesilmedi. İzmir Limanı ve Xiamen Limanı da kardeş liman. İki şehir arasında konteyner giriş çıkışı dünyada yedinci sırada” dedi. Xiamen’de yapılan mermer fuarından bahseden Canmin, “Belediye başkanı seçildiğinizi duyduktan sonra Xiamen ve İzmir arasındaki turistik, ekonomik, kültürel ilişkilerin daha da büyüyeceğine olan inancımız arttı” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve Yöresel Ürünlerimizi Tanıtalım
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve...
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça'ya Ücretsiz Gemi Turu
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça’ya...