İzmir'de kiralık konuta talep patlaması

Satılık konut fiyatlarının yükselmesi ve vatandaşın alım gücünün azalması, tüketicinin kiralık gayrimenkullere yönelmesine neden oldu. Ancak İzmir’in son dönemde...

İzmir'de kiralık konuta talep patlaması
03 Haziran 2021 - 14:03
Satılık konut fiyatlarının yükselmesi ve vatandaşın alım gücünün azalması, tüketicinin kiralık gayrimenkullere yönelmesine neden oldu. Ancak İzmir’in son dönemde en çok değer kazanan ilçesi Menderes’te bu talebin karşılanmasıyla ilgili ciddi bir sıkıntı var: Kiralık daire yok! Yaşanan pandemi süreci ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik belirsizlik, birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de hem alıcıyı hem de satıcıyı vurdu. Yüksek inşaat maliyetleri nedeniyle arzın azlığı, satılık konut fiyatlarının çok yüksek olması ve vatandaşın alım gücünün azalması, tüketicinin kiralık evlere yönelmesine neden oldu. Gayrimenkul sektöründe İzmir’in en çok değer kazanan ilçelerinden biri konumuna gelen Menderes’te ise son dönemde artan kiralık ev talepleriyle ilgili ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Gayrimenkul şirketleri, vatandaşın kiralık ev talebini karşılamakta zorluk çekiyor. 

 “VATANDAŞ GEÇİCİ ÇÖZÜMLERE YÖNELİYOR” 
Son dönemde kiralık evlere olan talebin arttığını belirten Qzen Gayrimenkul Yatırım Şirketi’nin sahibi Hüseyin Kedik, “İzmir genelinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 33,4 oranında artış kaydetti. Yapılan son değerlendirmeye göre Nisan ayında İzmir’de 5 bin 505 konut satılırken bu yılın ilk dört aylık döneminde yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında azalarak 20 bin 863 adede geriledi. Bunun nedenini konut fiyatlarındaki artışa ve insanların alım gücünün azalmasına bağlayabiliriz. Bu nedenle vatandaşlar da geçici bir çözüm yolu olarak kiralık gayrimenkullere yöneldi” diye konuştu. 

“MENDERES’TE KİRALIK DAİRE YOK” 
Özellikle Gaziemir bölgesinde kiralık konut fiyatlarının yükselişe geçmesi nedeniyle vatandaşın da bu bölgeye en iyi alternatif olan Menderes’e yöneldiğinin altını çizen Kedik, “Bireyler, yeni ikamet lokasyonları için kendilerine ve doğal olarak alışmış oldukları düzene yakın bölgeleri tercih ediyor. Buna bağlı olarak tercih ettikleri yeni bölgelerde olağan dinamikler dışında yarattıkları talep fazlasının yeterli karşılığı bulamaması nedeniyle bir mağduriyet oluşuyor. Burada da ne yazık ki böyle bir handikap var. Menderes’te yeterli konut bulunmadığından maalesef arz, talebi karşılamıyor” dedi. 

YATIRIMCILARA ÇAĞRI 
Sektörde yaşanan son gelişmelerle ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kedik, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanoğlunun temel yaşam şartlarından olan barınma olgusundan yola çıkacak olursak, büyüme göstergesini yapılan inşaat sektöründeki yatırımlar ile ölçmek yanlış olmaz. Gerek toplumsal varlık olarak insan yaşamındaki konut edinme isteği, gerekse konut üzerinden yürütülen kar payı nedeniyle bu sektörün büyüyen şehirlerin ekonomisinde de rolü bir hayli fazla. Bu nedenle İzmir’in Menderes ilçesine yapılan konut yatırımlarından dolayı bu bölge, kentin en çok değer kazanan yerleşim yerlerinden biri haline geldi. Ancak devamlılığı sağlamak için, son dönemde artan yoğun talebi karşılamada yaşanan sıkıntının çözüme kavuşturulması gerekiyor. Buradan yatırımcılara çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin hep birlikte Menderes’in değerine değer katalım ve oluşan bu mağduriyetin bir an önce önüne geçelim.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
El değiştiren Bergama'da belediyenin borcu açıklandı
El değiştiren Bergama'da belediyenin borcu açıklandı
Başkan Tugay: İzmir'de taş üstüne taş koyan bizi yanında görecek
Başkan Tugay: İzmir'de taş üstüne taş koyan bizi yanında...