İzmir'de eylül akşamları, fuar konserleri ile özlenen günlerine kavuştu

İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl sona yaklaşırken, 90’ıncı yaşın verdiği güçle geleneği gelecekle buluşturdu. Behçet Uz’un mirası fuar, “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz, Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. 

İzmir'de eylül akşamları, fuar konserleri ile özlenen günlerine kavuştu
12 Eylül 2021 - 10:29

Eylül akşamları fuar konserleriyle büyüledi

İzmirliler, Eylül akşamlarında keyif dolu anlar yaşamak için fuar konserlerinde buluştu. Uzun yıllardır fuarın vazgeçilmezi olan Çim Konserleri’nde günün yorgunluğunu atan ziyaretçiler, Mogambo Geceleri’nde ise nostaljik ve modern müziklerden oluşan karma seçkilerde doyasıya eğlendi. İzmir’de Eylül akşamları, fuar konserleri ile özlenen günlerine kavuştu. 
 


İzmir Enternasyonal Fuarı on gün boyunca kültür, sanat, teknoloji, ticaret, spor ve kültürel değerlerin merkezi oldu. Cumhuriyetin fuarı, 90’ıncı yılında geleneği gelecek ile buluşturdu. On binlerin akın ettiği fuar geceleri, Çim ve Mogambo konserleri ile sonlandı. 4 Eylül’de başlayan konserlerde Çim sahnesi sırasıyla; Şevval Sam’ı, Gazapizm’i, Cem Adrian’ı, Tan Taşçı’yı, Duman’ı, Hakan Altun'u konuk ederken; İrem Derici’yi ve Mehmet Erdem’i de Migros sponsorluğunda sevenleriyle buluşturdu. Çim Konserleri’nin kapanışı, 12 Eylül Pazar akşamı Simge Sağın ile yapılacak.  

İzmir Fuarı’nın nostaljik sahnelerinden olan Mogambo’da ise sırasıyla; Fatih Erkoç, Yaşar, Ayhan Sicimoğlu, Bülent Ortaçgil, Nükhet Duru ve Ceylan Ertem yer aldı. Her gece Müzikallerden Seçmeler isimli gösterisi ile Volkan Severcan ve ekibiyle ziyaretçileri geçmişe götüren Mogambo’nun 11 Eylül 2021 Cumartesi günkü konuğu ise Sena Şener oldu. Müzikseverler, hem fuarın özlenen gazino günlerini andı; hem de konserlerin coşkusunu doyasıya çıkardı. 

Nükhet Duru: “İzmir’de doğmadım ama İzmir’de mutlu oldum, kendimi buldum”

Fuara en son 2018 yılında Atatürk Açıkhava Sahnesi’ndeki müzikalinde çıkan Nükhet Duru, uzun zaman sonra fuarda ve İzmir seyircisi ile buluşuyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ünlü sanatçı, 90’ıncı yılında geleneği geleceğe taşıyan İzmir Fuarı için şunları dile getirdi: 
 
“Gençler cıvıl cıvıl, her biri fuar sokaklarında şen şakrak dolaşıyor. Tıpkı eski fuar günlerindeki gibi. Bu beni çok mutlu etti. Bizim Mogambo’da ve Kübana’da yaşanmış öylesine güzel gecelerimiz var ki… Eğlenceyi en kaliteli algılayan seyirci, İzmir seyircisidir. Yani hem eğlenir hem sahnedekini eğlendirir. O ruhu çok iyi taşır. Bu yüzden de bu gece çok mutluyum. Biraz önce Huysuz Virjin’in de şarkısını söylediler. Duygularım çok yoğun. İzmir benim kalem, yuvam… İlk senemde, Ömür Göksel ile birlikte Kübana’da Kanat Gür orkestrası önünde fuarda şarkı söylüyordum. Her gece sahneye çıkardık o dönem.  15 yaşındaydım. Programım bitti ve seyircilerin beni sormaya başladığını öğrendim. İstanbul’a gittim, geri döndürdüler beni İzmir’e. Bu sebeple İzmir ile muhabbetim çok sıcak. İzmir’de doğmadım ama İzmir’de mutlu oldum, kendimi buldum”. 

Yaşar: “Fuar bize eski günleri anımsattı”

Sevenleri ile uzun bir aranın ardından Mogambo gecelerinde buluşan Yaşar, “Atatürk’ün önderliğinde başlamış fuarın bu özel yılında fuarda bulunmaktan gurur duydum. İzmir’de olmayı zaten her zaman çok severim. İzmir seyircisi ile her zaman çok iyi bir bağımız var. Burada olmaktan hem mutluyum, hem de onur duydum. Eskiyi özlediğimiz şu günlerde fuarın bize eski günleri anımsattığını düşünüyorum. O günlerin sıcaklığı bu yılki fuara yansıtılmış. Pandemi sonrası biz çok hızlı bir şekilde giriş yaptık. Ufak tefek bir özlem değildi bizimkisi, talepler de o yöndeydi. Eylül ayı başından beri hiç çalışmadığımız, gitmediğimiz kadar çok yere gittik. Bu da o özlemin bir göstergesi. Ayrıca birbirimizle bir araya gelmenin tekrar fuarı canlandırdığını, bizi değerlerimize bağladığını düşünüyorum. Çocukluk ve gençlik yıllarımdan hatırladığım kadarıyla fuarda çıkmak için sanatçılar kulis yapardı. En büyük solistler, onun alt kadroları hepsi fuarda yer alırdı. Büyüklerimize rastladığımız zaman, fuardan hep özlemle bahsediyorlar. Biz de o ruhu yakalayıp tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Bu özel yılında fuarın çabamıza büyük bir destek sağladığını düşünüyorum” dedi. 

Severcan: Bebek arabasından Mogambo sahnesine

Fuar boyunca Mogambo sahnesinde her gece seyircilerine nostalji dolu geceler yaşatan Volkan Severcan ise, “Benim burada,  Mogambo’da, bebek arabasında uyurken Nigar Uluerer ile fotoğrafım var. Şu an 56 yaşındayım. Yani, 55 yıl önce aynı alanda çekilmiş bir fotoğraftan söz ediyorum. Fuarın benim için çok başka bir tarafı var. Doğma büyüme İzmirliyim. Fuarın böyle eskisi gibi kokular vermesine bayılıyorum. Çok özel bir ilgi var bu sene. Kim bilir benim gibi kaç kişi var böyle. Fuar zamanı İstanbul’daki sanatçılarının hepsi istisnasız ara verirdi gösterilerine. İzmir, İstanbul’u gölgede bırakırdı. Bütün tiyatrolar, sanatçıların hepsi buraya geliyordu. Eskiden bambaşka bir dünyaydı. Sokağa çıktığınız zaman her tarafta sanatçı görüyordunuz. İnsanların bu sanatçıları canlı kanlı görebildiği tek yer İzmir Fuarı’ydı. Dünyada eşi benzeri olmayan bir karnavaldı. Fuarı düzenleyen kadronun çok muhteşem ve ileri görüşlü olduğunu düşünüyorum. Destekler ve farklı operasyonlarla pandemiyi de tamamen atlattıktan sonra fuar eski günlerinden daha güzel olacak” şeklinde konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...