İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu, Kurumlar Arası İş Birliği Protokolü imzalandı

İzmir Ticaret Odası(İZTO) tarafından, kentimiz ve ülkemizin balıkçılık ve su ürünleri sektörünün gelişimine yönelik olarak ilgili paydaşlarını ortak bir platformda bir araya getirmek amacıyla “İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu” oluşturuldu.

İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu, Kurumlar Arası İş Birliği Protokolü imzalandı
15 Mart 2021 - 17:50
İzmir Ticaret Odası(İZTO) tarafından, kentimiz ve ülkemizin balıkçılık ve su ürünleri sektörünün gelişimine yönelik olarak ilgili paydaşlarını ortak bir platformda bir araya getirmek amacıyla “İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu” oluşturuldu.

Sektörün sorunlarının belirlenmesi ve çözümü, üretim ve ihracatının arttırılması, kayıt dışı balıkçılık faaliyetleriyle mücadele edilmesi ve denizlerimizdeki ekosistemin korunması amacıyla 25.07.2019 tarihinde ilk kez bir araya gelen ve bugüne kadar 15 toplantı gerçekleştiren İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu, “Kurumlar Arası İşbirliği Protokolü”nün imza sürecinin tamamlanmasıyla, çalışmalarını resmi boyuta taşımış oldu.

Taraflar arasında imzalanan protokol ile sektörün sorunlarının değerlendirilmesi, rapor, görüş ve önerilerin hazırlanması, sektörün gelişimine katkı sağlayacak projelerin işbirliği içerisinde hayata geçirilmesini amaçladıklarını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Söz konusu protokol çerçevesinde, sektöre yönelik avcılık, yetiştiricilik, işleme, pazarlama ve tedarik gibi tüm faaliyetlerin bir bütün halinde ele alınması ve çalışma grubunda yer alan kurumlarımız tarafından sağlanan sinerjinin diğer sektörlere de örnek oluşturmasını hedefliyoruz. Kentimiz ve ülkemiz için balıkçılık sektöründe çok değerli çalışmaları hayata geçirecek bu önemli işbirliğinin oluşturulmasında başta İzmir Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere tüm kurum paydaşlarına çalışmalarımıza verdikleri sonsuz destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu’nun oluşturulmasından bu yana birçok başarılı projeyi başarıyla hayata geçirdiğinin altını çizen Özgener, “Kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, birlik, kooperatif ve dernekler olmak üzere sektörün ana aktörlerini buluşturan çalışma grubumuz, sektörel konuları çok yönlü değerlendirme gücü sayesinde; kayıtdışı avcılığın engellenmesi, deniz patlıcanına kota getirilmesi, Su Ürünleri Kanunu’nun revizyonu ve sektördeki KDV oranının %1’e indirilmesi gibi girişimlerin hayata geçirilmesinde önemli çalışmalar gerçekleştirdi” dedi.

İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu paydaşlarının arasında oluşan sinerjinin, kısa zamanda balıkçılık sektörüne yönelik birçok önemli başarılı çalışmanın hayata geçirilmesinde önemli rol oynadığını ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan, “Çalışma Grubumuz, kamu kurumlarından üniversitelere, STK’lardan kooperatif ve derneklere balıkçılık sektörüyle ilgili pek çok temsilcinin yer aldığı ortak bir platform. Bu sayede, sektörü her yönüyle değerlendirerek, yaşanılan sorunlara ilişkin önerilen çözümleri ivedilikle hayata geçirebiliyoruz. Kurumlar arası yapılan bu işbirliğinden aldığımız güçle, balıkçılık sektörünün gelişmesini ve böylece hem kentimizin hem ülkemizin ekonomisine daha çok katkı sunmasını umuyoruz” dedi.

İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu paydaşları arasında; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Deniz Temiz Derneği Turmepa İzmir Şubesi, S.S. İzmir Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği, İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği, Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği ve İzmir Balıkçı İşadamları Derneği yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay: "Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin verilemez"
Başkan Tugay: “Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin...
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?