'İz Bırakanlar' serisi, İzQ'da başladı! Akman'dan girişimcilere altın değerinde tavsiyeler

İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi, sıra dışı başarı hikayeleriyle fark yaratan ve gençler için ilham kaynağı olan usta isimleri, girişimcilikte yolun başındaki kişilerle bir araya getirmek amacıyla “İz Bırakanlar” serisini başlattı.

'İz Bırakanlar' serisi, İzQ'da başladı! Akman'dan girişimcilere altın değerinde tavsiyeler
16 Nisan 2022 - 11:32

İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi, sıra dışı başarı hikayeleriyle fark yaratan ve gençler için ilham kaynağı olan usta isimleri, girişimcilikte yolun başındaki kişilerle bir araya getirmek amacıyla “İz Bırakanlar” serisini başlattı. Serinin ilk etkinliğine katılan Masomo Kurucusu İbrahim Akman, İzmir’den uluslararası alana yayılan başarı hikayesini anlattı. Akman, girişimci adaylarına, “Kendinizi iyi tanıyın, kendi karakterinizin ve yeteneklerinizin farkında olun. Mutfağa girip mutlaka deneyim kazanın. Global düşünün” tavsiyesinde bulundu.İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "İz Bırakanlar” adlı etkinlik, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Alp Avni Yelkenbiçer’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Programa, İzmir Ticaret Odası ve İzQ Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar ile Mentor Dr. Cengiz Üzün de katıldı.


İZMİR’DEN DOĞAN BAŞARI ÖYKÜSÜ

İbrahim Akman’ın herkese örnek olan hikayesi, 1985 yılında İzmir Bornova’da başladı. Üniversitede maliye eğitimi alan Akman, Bornova Belediyesi’nde başlayan iş hayatına girişimci kimliği ile devam etti. 2006 yılından itibaren internet girişimleri ile uğraşan Akman, Türkiye’nin hızlı büyüyen girişimcilerinden biri haline geldi. Akman’ın hobi olarak başlayan girişimci macerası; bugün 3 farklı şirket ve 150’den fazla ekip arkadaşı ile her geçen gün büyümeye devam ediyor.


TÜRKİYE VE GLOBAL SEKTÖRDE BİLİNİR HALE GELDİ

Akman’ın kurucusu olduğu İzmo, Masomo ve Teknstore şirketlerinden çıkan; Webtekno, Kafa Topu ve Basketbol Arena gibi markalar, Türkiye’de ve uluslararası alanda bilinir hale geldi. Son olarak Masomo’nun, oyun sektörünün devlerinden Miniclip’e satılması ile birlikte Türkiye’nin en büyük exit’lerinden birini gerçekleştirdi.


AKMAN: “GİRİŞİMCİLERE CİDDİ BİR KATKI SAĞLAYACAK”

İzmir’de geniş bir katılımcı kitlesine, 15 yıllık kariyer yolculuğunu anlatan İbrahim Akman, İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin İzmir’e kazandırılması nedeniyle kentin tüm paydaşlarına teşekkür ederek sözlerine başladı. Akman, “Ekosistem adına böyle ortamlar çok önemli. Bilginin ve deneyimin aktarımı, yeni girişimciler için çok anlamlı. Bu merkezin, girişimcilerin ekosisteme kazandırılmasına ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. İzmirli bir girişimci olarak burada olmaktan dolayı çok gururlu ve mutluyum” dedi.

“ZORLANDIM AMA VAZGEÇMEDİM”
Girişimciliğe ilk başladığında pek çok zorlukla karşılaştığını ifade eden Akman, “Belediyedeki işimden ayrılıp girişimci olmaya karar verdiğimde ailemin tepkisiyle karşılaştım. Ciddi anlamda risk aldığımı düşündüler. Ama vazgeçmedim. İlk başladığımızda 5 metrekarelik bir ofiste, çok küçük bir ekiptik. Flash Oyun üretmeye başladıktan sonra bir anda Türkiye’nin en büyük 3 oyun sitesinden biri haline geldik. Gelirimiz arttıkça ekibimiz de büyümeye başladı. Mobile geçiş süreci, bizim için yeni bir dönemin başlangıcıydı. Geleceğin mobilde olduğunu öngörüp 20’ye yakın mobil oyun ürettik. O zaman, o şartlarda attığımız adımlar gerçek anlamda cesaret. Kafa Topu’nun hikayesi böyle başladı” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER
15 yılın sonunda geldikleri noktayı katılımcılara aktaran Akman, girişimcilere önerilerini sıralayarak, “Kendinizi iyi tanıyın, kendi karakterinizin ve yeteneklerinizin farkında olun. Mutfağa girip mutlaka deneyim kazanın. Global düşünün. Globale açılmanın kolay olacağı projeler düşünün. Ekip olmaya ve ortaklığa güvenin. Doğru yerde, doğru kişilere sorumluluk vermek çok önemli. Başarı, kişinin kendini bulmasıyla ilgili bir durum. Başkasının başarısını kopyalamak yerine; neyi neden yaptıklarını öğrenip kendinize göre bunu uyarlamalısınız” diye konuştu.

ÖZGENER: “GENÇLER HAYAL KURMALI”
Girişimciliğin ve inovasyonun gençler için bir kariyer hedefi haline gelmesi gerektiğine dikkat çeken İzmir Ticaret Odası ve İzQ Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Geleceği inşa edecek gençlerimizi; başarı hikayeleri, eğitimler, network ve mentorluk gibi hizmetlerle her açıdan destekleyerek yetiştirirken, onlara başarılı olmak için önce hayal kurmayı, sonra da bu hayallerinin peşinden koşmayı aşılamak istiyoruz.  Özgürce düşünebilmeleri için sunduğumuz bu yenilikçi ortamımızda, inovatif fikirlerin ardı arkasının kesilmeyeceğine olan inancımız tam. İzQ’nun amacı İzmir’den çıkan başarı hikayelerinin sayısını arttırmaksa; en kıymetli girişimcilik projelerinden biriyle başlamak istedik. ‘Değerli girişimci İbrahim Akman bunu başarmış, İzmir’den çıkıp globale yayılan bir başarı hikayesine imza atmış, bunu sizler de yapabilirsiniz’ demek istedik. Sevgili İbrahim Akman; başarıları ile göğsümüzü kabartan bir girişimci. Teknoloji ve oyun sektörlerinde aktif girişimleri var ve başarısı, artık Türkiye sınırlarını aşmış durumda” dedi.

YELKENBİÇER: “İZMİR GİRİŞİMCİLİĞİN ŞEHRİ OLACAK”
İzmir’in bir girişimcilik şehri olmak için gerekli tüm özelliklere sahip olduğuna dikkat çeken EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Alp Avni Yelkenbiçer ise, “İzmir’in önümüzdeki günlerde, gerek iklimi gerek sosyo-kültürel yapısı, gerekse de genç iş gücü ile girişimcilik yapılan bir şehir olarak anılacağına inanıyoruz. Sayın İbrahim Akman, bu toprakların ihtiyaç duyduğu bir hikayeye sahip. Kendisine, davetimizi kabul ettiği için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk demir çelik sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor
Türk demir çelik sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım...
İzmir Vali Yardımcısı Çorumluoğlu: "Kemeraltı ya küçülecek ya da tarihi misyonuna geri dönecek"
İzmir Vali Yardımcısı Çorumluoğlu: “Kemeraltı ya...