Işıklar Farkındalık İçin Söndü

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nce, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Işıklar Farkındalık İçin Söndü
14 Ocak 2022 - 15:30
Uşak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nce, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın da katıldığı etkinlikte, görme engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntıların bir nebze de olsa anlaşılması amacıyla, toplantının bir bölümü, tamamen karanlık bir ortamda gerçekleştirildi.

Görme Engelliler Haftası Farkındalıkla Kutlandı

Etkinliğe, Başkan Çakın’ın yanı sıra Altı Nokta Körler Derneği Üyeleri, Uşak Belediye Başkan Yardımcılarından Hikmet Kahraman, Mehmet Kurnaz ve Durmuş Akkaya ile AK Parti Belediye Meclis Üyeleri İlknur Ertuğrul ve Savaş Acar katıldı. Toplantıda protokol üyeleri ve misafirlerin yemek yediği sırada, bir farkındalığa imza atıldı. Yemek yenilen ortamın bir anda karanlık bırakılması ile görme engeli bulunmayan misafirlerin, görme engelli bireylerin çeşitli konularda yaşadıkları zorluklar hakkında fikir sahibi olmaları amaçlandı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Başkan Çakın, Altı Nokta Körler Derneği üyelerinin, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nı tebrik ederek, “Farkındalığımızı artıran bu günleri, sizlerle birlikte, çeşitli etkinliklerle geçirmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz; göreve geldiğimizden bu yana, engelli vatandaşlarımızın, şehrimizde en iyi şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri ve gerek fiziksel gerek sosyokültürel anlamdaki beklentilerini karşılayabilmek için pek çok aktivite gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Engelsiz Yaşam Birimi Çalışmalarını Sürdürüyor

Engelsiz Yaşam Birimi’nin vatandaşlardan gelen çağrı ve talepleri anında değerlendirdiğini ve kentteki engelsiz yaşam standartlarına uymayan fiziki sorunları çözmek için çalıştığını anlatan Başkan Çakın, “Yakın zaman önce yine bir farkındalık olması açısından, çocuklarımızın engelsiz bir şekilde gülüp oynayabilmeleri için Umut Parkı Projemizi hayata geçirmiştik. Sesli Kent Rehberimiz yayına başladı. Akülü araç sahibi vatandaşlarımızın, tamir ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılamaya devam ediyoruz. Koronavirüs salgını, herkesi olduğu gibi engelli vatandaşlarımızı da olumsuz yönde etkiledi. Özellikle işitme engelli vatandaşlarımızın, maskeler nedeniyle yaşadıkları iletişim zorluklarını ortadan kaldırmak için şeffaf maske uygulamasını hayata geçirmiştik” ifadelerini kullandı.

Projelerimiz Artarak Devam Edecek

İşitme engelli vatandaşlar için hayata geçirilen ışıklı zil gibi projeleri de hatırlatan Başkan Çakın “Biz, engelli bireylerimizin Uşak’ta daha rahat bir şekilde yaşaması için çaba sarf ediyoruz. Yeterli mi? Elbette ki değil ama her geçen gün artarak devam eden projelerimiz ile engelli vatandaşlarımızı hayatın içine daha çok dahil etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem’in, organizasyon dolayısı ile Uşak Belediyesi’ne teşekkür etmesi ile devam eden etkinlik; dernek üyeleri ile Başkan Çakın arasında gerçekleşen soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dr. Mahfi Eğilmez: "3 türlü ülke var; 'Gelişmiş, gelişmekte olan, Arjantin ve Türkiye'"
Dr. Mahfi Eğilmez: “3 türlü ülke var; ‘Gelişmiş,...
İZBAN'ın Ray Kullanım Bedeline 3,5 Kat Zam: Başkan Tugay Tepkili
İZBAN’ın Ray Kullanım Bedeline 3,5 Kat Zam: Başkan Tugay...