İNGEDER'den yabancı firmalara yatırım daveti

Danimarka, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri , Azerbaycan, Belçika , Fransa, İsrail , Kanada , Japonya, Kuveyt, Kanada ülkelerinde bulunan nitelikli 289 yabancı firmaya yatırım davet mektubu gönderildi.

İNGEDER'den yabancı firmalara yatırım daveti
09 Mart 2021 - 11:09
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sağlık turizmi odaklı planlamada son aşamaya gelmesi ile harekete geçen İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER), dünyaki sağlık turizmi yatırımcılarına davet mektubu göndererek; mücevher İnciraltı'na yatırım çağrısı yaptı.

İzmir’in 40 yıldır çözüm beklediği, mevcut hali ile kamuya fayda sağlamayan İnciraltı ve Bahçelerarası'nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamu faydası güderek, dünya ölçeğinde hassasiyetle ve diyalog ile süren sağlık turizm odaklı planlanmasında son aşamaya gelindi. İnciraltı Gelişim Derneği de (İNGEDER) 11 ülkenin büyükelçiliklerine davet mektubu göndererek, yabancı yatırımcılara bölgeye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Yurt dışında bulunan sağlık turizminde öncü 11 ülkenin büyükelçiliklerine mektup göndererek, İzmir'in ve İnciraltı’nın yatırım değerini anlattıklarını, ülkelerinde bulunan sağlık turizmi yatırımcıların iletişim bilgilerini istediklerini belirten İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) Başkanı Tayfun Karabulut, “Elçiliklerimizden bilgisi gelen 289 yabancı sağlık turizmi yatırımcısına İngilizce, Almanca ve Fransızca 'yatırıma davet mektubu' gönderdik. Mektubumuzda, ülkemizin ve şehrimizin tarihten bugüne olan güzelliklerini, yabancı yatırımcılara gösterilen değeri, İzmirlilerin sıcak kanlılığını anlatarak, onları iki kez EXPO’ya aday olan mücevher İnciraltı'na yatırım yapmaya çağırdık” dedi.

‘SÖZ VERMİŞTİK’
Yıllardır tarım yapılamayan İnciraltı ve Bahçelerarası’nda bulunan ata mirası topraklarını bugüne kadar gecekondulaştırmadan getirdiklerini, gökdelen imarsız sağlık turizmi odaklı planlanarak İzmirlilerle buluşması için yıllardır çaba sarf ettiklerini vurgulayan Karabulut, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızın hassasiyetle ve diyalog ile yürüttüğü, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Balçova Belediyelerimizin destekleri ile yürüyen İnciraltı planlamaları bittiğinde topraklarımızın; Ülkemize ve şehrimize 10 milyar dolar yabancı sermaye getireceğinin sözünü geçtiğimiz yıllarda İnciraltı Gelişim Derneği olarak vermiştik. Bu hedefi, ata mirası olan topraklarımızın değerini, kapasitesini bilerek ve kadim şehrimiz İzmir’in tarihten bugüne olan güzelliklerine inanarak koymuştuk. Bunu başarabileceğimize ve katkı koyabileceğimize inanarak, kollarımızı sıvadık artık harekete geçiyoruz. Biz inanıyoruz ki İzmir; İnciraltı’nın planlanması ile hak ettiği değere ulaştığında dünyada çok değerli bir şehir haline gelecektir” diye konuştu.

‘EL ELE VERİRSEK…’
İzmir’in tarihi, doğası ve kültürel mirası ile dünyada eşi benzeri olmayan güzelliklere sahip olduğunu dile getiren Karabulut, hedeflerinini, el ele vererek İnciraltı’nın planlanması ile İzmir'e 10 milyar dolar yabancı yatırım çekmek olduğunun altını çizdi.

Son olarak, İnciraltı'nın İzmir'deki genç işsizliği aşağıya çekeceğini ve sadece gökdelen yatırımcısının değil nitelikli yatırımcıların da gelebileceğinin ispatı olacağını vurgulayan Karabulut, “Ülkemizin, şehrimizin ve İnciraltı’nın değerini bilip, Devletimizle, Hükümetimizle, Belediyelerimizle ve İzmirli sivil toplum örgütlerimizle el ele verirsek 2021 baharı herkese çok daha güzel gelecektir” ifadelerini kullandı.###

Subject: Invitation to investment in Inciraltı

Dear Madam/Sir,

We invite you to invest in Inciraltı in Izmir/Turkey, also known as ‘’the pearl of Eagean’’, nominee for being a very important Health Tourism Center in Europe.
Izmir, geographically located in the westen part of Turkey, is the country's third largest city. Izmir is an important center of culture, art, tourism and trade, besides being a contemporary and well-developed city.
The settlement of the old city of Izmir, known as Smyrna, dates back to 3000 BC. Ephesus, located in the south, and Bergama, located in the north, were among the largest and most famous cities during the Ancient Age. These cities, which contain the richness of all Ionian culture, were also known for intense artistic, cultural, commercial and religious activities. For this reason, the city was called "Beautiful Izmir", "Old Izmir" and "la Perle de l'Ionie" (The Pearl of Ionia). Today, the ancient cities of Ephesus and Pergamon are the world-famous as well as fascinating centers of attraction for history buffs all year round.
Balçova was discovered in 1200 BC with its thermal springs of Agamemnon. The famous poet Homer, who lived in Izmir in the 8th century, also mentioned in his epic The Iliad that wounded soldiers under Agamemnon's command were being treated and recovered in this magnificient region.
Izmir - and more specifically Inciraltı located in the district of Balçova - was nominated as a candidate for the 2015 and 2020 EXPOs, held under the themes "Health for All".
Inciraltı represents a total area of 5000 hectares. Balçova is surrounded by the sea to the north, mountains and forests to the south, and is 18 km away from the Adnan Menderes Airport İzmir. 99% of the land of Inciraltı belongs to private owners who founded Inciraltı Development Association (INGEDER) in 1994, which is the only institutional representative.
The planning process of the Inciraltı district, mainly dedicated to health tourism, is carried out with precision by the Turkish Ministry of Environment and Urbanization. Inciraltı is currently looking for national and foreign investors wishing to get involved in this sector and in this magnificent region. All the investments made today in Inciralti will contribute in an important way to bequeath this precious legacy of the past. Thus, Turkey is committed to providing investors with the necessary support.
Based on the assurance of our country, we would like to kindly invite you to join our forces all together to invest in this paradise region, Inciraltı, which will turn out to become an important Health Tourism Center in Europe, as well as to participate in the future of health.

 Tayfun Karabulut
       Chairman
Inciraltı Development Association (INGEDER)

Appendix 1: Photos (Please find photos in the next pages)
Appendix 2 : Video (

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den ihtiyaç sahibi emeklilere su faturası, kira ve market desteği
Büyükşehir'den ihtiyaç sahibi emeklilere su faturası, kira ve...
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki: Çiftçi Yoksulluğa İtiliyor!
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki:...