Gemlik Belediyesi'nin ilk kadın ağır vasıta şoförü Sevda Yaruk direksiyon başına geçti
Tüm faaliyetlerinde kadınlar, çocuklar ve toplumun dezavantajlı gruplarını önemseyen Gemlik Belediyesi, istihdamda kadın erkek eşitliğine yönelik önemli bir adım attı.
![Gemlik Belediyesi'nin ilk kadın ağır vasıta şoförü Sevda Yaruk direksiyon başına geçti](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/08/gemlik-belediyesi-nin-ilk-kadin-agir-vasita-soforu-sevda-yaruk-direksiyon-basina-gecti.jpg)
10 Ağustos 2021 - 10:46
Tüm faaliyetlerinde kadınlar, çocuklar ve toplumun dezavantajlı gruplarını önemseyen Gemlik Belediyesi, istihdamda kadın erkek eşitliğine yönelik önemli bir adım attı. Uzun süredir neredeyse tüm personeli erkeklerden oluşan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde, 35 yaşındaki ağır vasıta şoförü Sevda Yaruk göreve başladı.
![](https://www.mahalligundem.com/images/yazarlar/mahalli%20g%C3%BCndem%205/mahalli%20g%C3%BCndem6/mahalli%20g%C3%BCndem7/vapur/mahalli%20g%C3%BCndem%2099/mahalli%20g%C3%BCndem98/mahalli%20g%C3%BCndem%2097/mahalli%20g%C3%BCndem%2096/Mahalli%20101/Mahalli%20102/Mahalli%20103/Mahalli%20104/Mahalli%20105/Mahalli%20105/Mahalli%20106/Mahalli%20107/Mahalli%20109/111/112/114/115/116/117/119/122/123/124/125/126/127/karaca3/130/131/132/150/151/152/153/154/155/156/157/158/159/160/161/162/163/164/165/166/167/168/169/170/171/172/173/175/176/177/300/301/302/303/304/305/306/307/308/309/310/311/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/Belediyede%20kad%C4%B1n%20a%C4%9F%C4%B1r%20vas%C4%B1ta%20%C5%9Fof%C3%B6r%C3%BC%20g%C3%B6reve%20ba%C5%9Flad%C4%B1%20(3).JPG)
Baba mesleği olan ağır vasıta şoförlüğünü devam ettirmek isteyen Yaruk, 25 yaşında E sınıfı ehliyet alarak mesleğe ilk adımını attı. Bir süre iş bulmakta zorlanan Yaruk daha sonra özel firmalarda çalıştı. Kısa sürede sektöre alışan şoför, örnek olarak gösteriliyor.
“Kadınlar evde oturmasınlar!”
Babam uzun yıllar ağır vasıta şoförlüğü yaptı. Biraz da arabalara meraklıydım. Babama olan sevgim derken sonuç bu” dedi. Eşinin de kendisinin büyük bir destekçisi olduğunu söyleyen Yaruk “mesleğe ilk başladığım yıllarda bir kadının ağır vasıta şoförü olması çok fazla yadırgandı. Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde yapamayacağım söylendi. Ama başardım. Altı yıldır çalışıyorum. Trafikte görenler şaşırıyor. Bu meslekte çoğalacağımızı ve insanlara neler yapabileceğimizi gösteririz” dedi.
Gemlik’te kendisini görenlerin hatta alkışlayanların olduğunu belirten Yaruk şöyle konuştu: “Su ikram edenler, dondurma ikram edenler oldu. Hemşerilerimiz bu konuda oldukça anlayışlar. Gemlik Belediyesi’nde de samimi bir çalışma ortamımız var. Kadın olarak hiçbir sorun yaşamadım ve yaşayacağımı da düşünmüyorum. Kadınlara şunu söylemek istiyorum, evde oturmasınlar. Çalışmak, kendi ayakları üzerinde durabilmek gerçekten çok güzel bir şey. Bizlere bu kolaylığı sağladığı için belediye başkanımız Mehmet Uğur Sertaslan’a da teşekkür ediyorum.”
Baba mesleği olan ağır vasıta şoförlüğünü devam ettirmek isteyen Yaruk, 25 yaşında E sınıfı ehliyet alarak mesleğe ilk adımını attı. Bir süre iş bulmakta zorlanan Yaruk daha sonra özel firmalarda çalıştı. Kısa sürede sektöre alışan şoför, örnek olarak gösteriliyor.
“Kadınlar evde oturmasınlar!”
Babam uzun yıllar ağır vasıta şoförlüğü yaptı. Biraz da arabalara meraklıydım. Babama olan sevgim derken sonuç bu” dedi. Eşinin de kendisinin büyük bir destekçisi olduğunu söyleyen Yaruk “mesleğe ilk başladığım yıllarda bir kadının ağır vasıta şoförü olması çok fazla yadırgandı. Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde yapamayacağım söylendi. Ama başardım. Altı yıldır çalışıyorum. Trafikte görenler şaşırıyor. Bu meslekte çoğalacağımızı ve insanlara neler yapabileceğimizi gösteririz” dedi.
Gemlik’te kendisini görenlerin hatta alkışlayanların olduğunu belirten Yaruk şöyle konuştu: “Su ikram edenler, dondurma ikram edenler oldu. Hemşerilerimiz bu konuda oldukça anlayışlar. Gemlik Belediyesi’nde de samimi bir çalışma ortamımız var. Kadın olarak hiçbir sorun yaşamadım ve yaşayacağımı da düşünmüyorum. Kadınlara şunu söylemek istiyorum, evde oturmasınlar. Çalışmak, kendi ayakları üzerinde durabilmek gerçekten çok güzel bir şey. Bizlere bu kolaylığı sağladığı için belediye başkanımız Mehmet Uğur Sertaslan’a da teşekkür ediyorum.”
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai