"Gazozcu" Türkiye'nin efsaneleşmiş gazoz çeşitleriyle Türk Lezzet Müzesi'nde!

Türkiye'nin her yerinden gelen birbirinden lezzetli memleket gazozlarını yeniden sevenleriyle buluşturan “Gazozcu” Türk Lezzet Müzesi’ndeki yerini aldı...

"Gazozcu" Türkiye'nin efsaneleşmiş gazoz çeşitleriyle Türk Lezzet Müzesi'nde!
14 Haziran 2018 - 22:47

Çocukluğundan beri yerli gazozları çok sevdiğini belirten Miraç Başer, yurdun dört bir yanından getirdiği, unutulmaya yüz tutmuş 90 çeşit gazozu, Türk Lezzet Müzesi’nde yer alan Gazozcu’da bir araya getirdi.

7’den 70’e herkese hitap edecek bu gazozlar, kimilerini çocukluğuna götürürken kimilerini de şaşırtacak. Portakallı, zencefilli, hurmalı, kahveli, çikolatalı, Hindistan cevizli, ananaslı, karpuzlu, mangolu, elmalı, limonlu, mandalinalı, borlu, armutlu, narlı gibi pek çok gazoz çeşidinin yer aldığı Gazozcu, Türk Lezzet Müzesi’ne ayrı bir renk katacak.

Eski ve yeni birçok gazozun misafirlere sunulacağı “Gazozcu”, Türkiye’nin efsaneleşmiş gazozlarını yeniden tatma fırsatı yakalamak ve biraz nostalji yaşamak isteyenleri bekliyor.

Türk Lezzet Müzesi gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiriyor

Gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiren Türk Lezzet Müzesi, 42 Maslak’ta açıldı.

Türk Lezzet Müzesi’nde 81 ilin binlerce çeşit yerel yiyecek ve içecekleri bir araya geliyor. Geçmişin tariflerini geleceğe taşıyor.

Türkiye’nin en meşhur etli ekmekçisinden en köklü şekerlemecisine, Osmanlı meyhanesinden en iyi cağ kebapçısına kadar lezzet durakları ve Türkiye’nin en özgün, kaliteli ve lezzetli yemeklerinin tadılabileceği 6 bin 600 metrekare alana sahip Türk Lezzet Müzesi’nde, coğrafyamızın lezzetleri modern ve hijyenik bir anlayış ile tek bir çatı altında bir araya geldi.

Türk Lezzet Müzesi, 42 Maslak’ın sanat, eğlence, gastronomi ve alışverişin DNA’sını değiştiren vizyoner konsept anlayışı ile beraber Türk Mutfağının eşsiz yemeklerini ve yeme içmenin tutkusunu yansıtıyor.

Türkiye’de ve hatta dünyada bir ilk olan Türk Lezzet Müzesi’nin fikri, 2015 yılında Solid Consulting sahibi Konsept Danışmanı Şef Tolga Atalay’ın katkılarıyla oluşmaya başladı.

2017 yılından itibaren Türkiye’nin en önemli yemek kültürü yazarlarından Mehmet Yaşin’in Türk yemekleri ve özgün yerel malzemeler konusundaki engin bilgisi, yerel Türk lokantalarınayakınlığı ve Türk yemek kültürü tecrübesi ile Türk Lezzet Müzesi başarılı bir anlayış ile geliştirildi. Devamında en meşhur Türk lezzet durağı lokanta ve malzeme satan markalar ile görüşmelere başlandı.

Türk Lezzet Müzesi’nin geleneksel olana göndermelerde bulunan çağdaş bir mimari tasarım ile yapılmış ortak alanlarıise ABD+ Design Team’in sahibi İç Mimar Abdullah Burnaz’a ait.

İki yıl boyunca, 42 Maslak Pazarlama ve Satış Direktörü Zeynep Salman ve Tepe Emlak kiralama ekibi ile yürütülen araştırma ve planlama döneminin ardından 81 ilin en köklü ve en az çeyrek asırdır Türk lezzetlerine emek vermiş yöresel 600’den fazla lokanta markası tek tek yerinde ziyaret edildi, Türk Lezzet Müzesi anlatıldı, paylaşıldı.

Her yörenin kaliteli ve lezzet garantili ürünlerini satan mekanlar, bir sene boyunca aşçısından lezzetine, yemek aşkı ve heyecanından hijyen anlayışına kadar incelendi. Özenle seçilen bu lezzet markaları bir Lezzet Müzesi çatısı altında bir araya getirildi ve 2018 yılının başında 42 Maslak’ta açıldı.

Yöresel ev yemekleri, kebaplar, baharatlar, peynirler, zeytinyağlılar ve hamur işleri de dahil olmak üzere geleneksel mutfağımızı oluşturan lezzetlerin tamamının merkezi olmayı hedefleyen Türk Lezzet Müzesi, Türk gastronomisi üzerine uluslararası bir algı oluşturmayı hedefliyor.

Türk Lezzet Müzesi’nde açılmış olan 25 lezzet durağı; Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekerleme-1777Dede Bursa Kebapçısı-1905Dondurmacci-doğal dondurmacı, Fer Bal-AnkaraFıstıkzade-Gaziantep baklavacısı, Tahtakale Filibe Köfte-1993Hacı Ahmet Malatya Sofrası-1942Hayfene-1886-kuruyemiş baharat (Ucuzcular mısır çarşısı)Hünkar-1950-esnaf lokantasıKonya’dan Ustalar-etli ekmekçiLazika-çay,Mixim Gurme-büfe, Kuzucu Ali-Konya tandır kebap, Rosense-gül ürünleriSadabad Cağ Kebap-1972Şirane-1871 Osmanlı MeyhanesiTaksim Tarihi Bey Kurukahvecisi-1962Tarihi Çinili Fırın Börekçisi-1959, yurdun dört bir yanından gelen 90 çeşit gazoz ile Gazozcu, ve Tarihi Bizim Künefeci-1949-Antakya, Midye dolmacı & Unkapanı pilavcısı BarakamAdana kebabının Hasan Usta’sı “Adanuna”, lahmacun, pide ve çiğ köftede meşhur “Fevkinde Lahmacun &Pide”, Antakya’nın en iyisi ”Anadolu Restaurant-1970”, çilingir soframız “Peyderpey”.

Türk Lezzet Müzesi haftanın her günü sabah 10:00’dan gece 24:00’e kadar ziyaretçileri ağırlıyor. Osmanlı meyhanesi ‘Şirane 1871’ her gece 02:00’ye kadar açık.

Türk Lezzet Müzesi’nde 2018’de açılacak yeni lezzet durakları ise:
150 Türk peynir çeşidi ile Deli Dane Peynir, yine şarap ve zeytinyağında Türk çeşit ve lezzetlerini satışa sunacak Deli Dane Zeytinyağı ve Şarap, mantı ve çibörek çeşitleri ile ‘Makule Mantı ve Çibörek.

Türk Lezzet Müzesi’ndeki Mutfak Atölyesi bir denetim ve eğitim merkezi olacak.

Dünyaca meşhur Türk/Osmanlı mutfağı şefi ve yazarı Vedat Başaran yönetimindeki Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi 2018’de açılıyor.

Peki, Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi’nde neler olacak? Genç aşçıların Türk lezzetlerine ve orijinal tariflere odaklanmalarını ve deneyimli aşçılarımıza, unutulmaya yüz tutmuş tariflerini ve tecrübelerini genç kuşak aşçılara aktarmalarının önemi vurgulanıyor olacak. Doğru tariflere sadık kalarak yöresel lezzetlerin korunması ve tanıtılması kadar, menülerin geliştirilmesi için özel eğitim ve seminerler düzenlenecek olan Mutfak Atölyesi, özgün lezzetlerin menülere eklenmesini destekleyecek.

Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi’nde düzenlenecek Türk ve uluslararası üst düzey aşçı seminerleri, lezzet yarışmaları ve Türk lezzetlerinin gelişimini sağlayacak yenilikçi eğitim programları ile doğru data ve etkin bir bilgi merkezi oluşturarak Türk Mutfağı’nın gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay: Yasalara Uymak Zorundayız!
Başkan Tugay: Yasalara Uymak Zorundayız!
İzmir'de Deniz Renk Değiştirdi: İZSU'dan Açıklama Geldi!
İzmir'de Deniz Renk Değiştirdi: İZSU'dan Açıklama Geldi!