Gayrimenkul fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda, olumsuz etkiler düzelmedikçe konut fiyatlarının 2022 yılında da artış göstermeye devam edeceğini belirtti.

Gayrimenkul fiyatları yükselmeye devam edecek mi?
15 Şubat 2022 - 22:27

Türkiye’de konut fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 50,5 arttı. Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda, olumsuz etkiler düzelmedikçe konut fiyatlarının 2022 yılında da artış göstermeye devam edeceğini belirtti.

Türkiye’de konut fiyatlarının rekor derecede artacağının sinyallerinin son üç yılda gelmeye başladığını vurgulayan Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda, “2018’deki döviz krizi sonrasında konut üretimlerinin daraltması, ardından pandemi ve yeni konut üretiminin artan talebi karşılayamaması neticesinde konut fiyatları yükselme eğilimine girdi. 2021 yılı Kasım ayından itibaren yükselen döviz kurları ve 2022 yılı başında bu yükselişin tetiklediği yüksek enflasyon neticesinde de konut fiyatlarındaki rekor düzeyde bir artışa şahit olduk. Olumsuz etkiler düzelmedikçe konut fiyatlarının 2022 yılında da artış göstermeye devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de konut fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 50,5 arttığını da sözlerine ekleyen Carda, “Bu artış il bazında en fazla İstanbul’da yüzde 50,9 olarak gerçekleşti. Yeni konut satış fiyatlarında ise artış oranı yüzde 58,9 oldu. Türkiye’de konut ortalama m2 fiyatı 5.850 TL oldu. Konut fiyatlarındaki artışın ana nedeni arz yetersizliği olduğuna göre üretim artışı olmadan fiyatların düşmesini beklemek mümkün değil. Bununla ilgili olumlu sinyallerin gücü ise bu artışı engelleyecek seviyede görülmüyor. Bu durumda devletin bu duruma müdahale ederek erişilebilir fiyat düzeyinde yeni yaşam alanlarını imara açmak yanında kentsel dönüşümde bu güne kadar uygulanan alışıldık yöntemler yerine sübvansiyonda bulunarak rol alması kaçınılmaz bir çözüm olarak karşımızda duruyor.” şeklinde konuştu.  

Realtyplus Hakkında: RP International, tüm gayrimenkul profesyonellerine açık uluslararası bir gayrimenkul iş platformudur. 2002 yılında İspanya’da kurulan ve dünya genelinde 19 ülkede ofisi ve yüzlerce çalışanı bulunan grup, İspanya başta olmak üzere Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Bosna Hersek, Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Ekvator, El Salvador, Honduras, Meksika, Panama, Paraguay, Portekiz, Romanya, Uruguay ve Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Realtyplus Türkiye gayrimenkul sektöründe tecrübesi olan ya da olmayan, kendi işinin patronu olmak isteyen, vizyon sahibi girişimcilerle büyümeyi hedeflemektedir. Realtyplus’ın her türlü gayrimenkul alım satım ve kiralama işleminin yanında mülkiyet yönetimi (concierge), konsept planlama, proje ve arazi geliştirme, yatırım analizi, değerlendirme ekspertizi, müzayede de düzenliyor. Realtyplus ayrıca, Plus Previews programı ile diplomatlar, iş adamları, ünlüler, ulusal ve uluslararası birçok V.I.P kişilere de gayrimenkul kiralama, alım satım işlemlerini en yüksek gizlilik seviyesinde gerçekleştirmektedir.

Realtyplus ayrıca; Ulusal ve uluslararası yatırımcılar, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerjiler, Kapsamlı Kiralama Yönetimi, Yatırımcılar Kulübü, Dış Finansman Yönetimi, Binaların kapsamlı yönetimi, Uluslararası Acente Ağı, Haciz ve Yatırım Fonları, Geri alınan Gayrimenkullerin ve Gayrimenkul Yatırım Fonlarının yönetimi ve ticarileştirilmesi, Turistik kiralık mülklerin kapsamlı yönetimi, Alıcı müşteriler konusunda uzmanlaşmış Emlakçılar için özel hizmet, Gayrimenkulün ve yaşlılara yönelik ek hizmetlerin eksiksiz gelişimi ve kapsamlı yönetimi hizmetleri de vermektedir. Realtyplus Club'da, küçük yatırımcıların Gayrimenkul Yatırımlarında hareket etmelerini sağlayan araç olması için kişiye özel Gayrimenkul Yatırım Fonları oluşturuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Önemli Kararlar Alındı
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Önemli Kararlar Alındı
'Arıcılık mesleği hileli ballar yüzünden yaşlanıyor!'
'Arıcılık mesleği hileli ballar yüzünden yaşlanıyor!'