Fuar'a nostaljik başlangıç
İzmir Enternasyonal Fuarı’nın heyecanı 7’den 70’e tüm kenti sardı. 90’ıncı yaşında geleneği gelecek ile buluşturan fuar, ziyaretçilerine umut ve coşku dolu günler yaşatmaya kaldığı yerden devam ediyor.
![Fuar'a nostaljik başlangıç](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/09/fuar-a-nostaljik-baslangic.jpeg)
04 Eylül 2021 - 11:03
İzmir Enternasyonal Fuarı’nın heyecanı 7’den 70’e tüm kenti sardı. 90’ıncı yaşında geleneği gelecek ile buluşturan fuar, ziyaretçilerine umut ve coşku dolu günler yaşatmaya kaldığı yerden devam ediyor.
90 yıldır Türkiye’nin geleceğine yön veren fuar, “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz”, “Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile 3 Eylül Cuma günü kapılarını açtı. Behçet Uz’un mirası Kültürpark, 10 gün boyunca sanatın, teknolojinin, ticaretin, sporun ve kültürel değerlerin merkezi olacak.
Bir fuarın ötesine geçerek dünyanın tarihsel ve ekonomik hafızasını içinde barındıran, Türkiye’nin ise en değerli kültürel miraslarından biri olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 90’ıncı kez kapılarını açtı. Türkiye Cumhuriyeti’nin asırlık çınarı olan fuar, tüm değerlerini bu yıl yeni nesle aktarmayı hedefliyor. Geleneği gelecek ile buluşturan fuar, 7’den 70’e herkese kucak açıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Folkart ana sponsorluğu Migros etkinlik sponsorluğunda düzenlenen fuar, 12 Eylül tarihine kadar teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin her yaş grubuna hitap eden etkinlikleriyle İzmirlileri karşılayacak.
Dev hologram geçmişe götürdü
Açılış töreni ardından, fuar ziyaretçilerine özel ve görkemli bir gösteri eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından bir itfaiye aracının su püskürtmesi ile oluşan su perdesinde hologram gösterisi gerçekleşti. Hologramda, geçmiş yıllara ait fuar görüntüleri ve fuara katılan sanatçıların yer aldığı videolar gösterildi. Gölet üzerinde büyük bir alana yansıtılan görüntüler, ziyaretçilere duygu dolu anlar yaşattı.
Zeki Müren ve Barış Manço İzmirlileri karşıladı
Hologram gösterisinin ilk konuğu Zeki Müren oldu. Türkiye’nin Sanat Güneşi İzmirlileri, unutulmaz repliği “Canım Ege’me Saygımla Geldim” sözleri ile karşıladı. Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri olan Zeki Müren, ülkenin kültürel mirası İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan ziyaretçileri selamladı. Unutulmaz sanatçı, “Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun” isimli şarkısını fuar ziyaretçileri için seslendirdi. Hologram gösterisinin ikinci konuğu ise, çocukların “Barış Ağabey”i, Barış Manço oldu. “Söyle Zalim Sultan” isimli parçasını seslendiren Manço, herkes için ölümsüz olduğunu bir kez daha kanıtladı. Fuar ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir deneyim yaşatan hologram gösterisi, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Gecenin kapanışı ise, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri ve ulusal marşlar eşliğinde yapıldı. İzmirliler, sahip oldukları kültürel mirası, büyük bir coşku ile andı.
90. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
4 EYLÜL CUMARTESİ ETKİNLİK PROGRAMI
ÇİM KONSERLERİ / 20.30
(Yeraltı Otoparkı Üstü Çim Alan)
(Mogambo Yanı)
(Yunuslu Havuz )
(İzmir Sanat Merkezi )
(Kaskatlı Havuz Sahnesi)
(Ahşap Sahne Çim Alan -Tenis Kortu Önü)
İzmir Çocuk Sahnesi
(Pakistan Pavyonu Sergi Salonu Yanı)
MİKROP HİKMET İLE ZAMANA YOLCULUK / 18.30-20.00
(İsmet İnönü Sanat Merkezi Önü Çim Alan)
SPOR ETKİNLİKLERİ / 17.30-23.00
(Tenis Kortu Önü Çim Alan)
ETKİNLİKLER
SERGİLER / 16.00-23.00
KİTAP SOKAĞI / 16.00-23.00
(Eski Göl Gazinosu Önü)
TERRA MADRE ANADOLU TANITIM STANDI / 16.00-23.00
(Uzun Havuz Girişi)
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STANDI / 16.00-23.00
(Resim Heykel Müzesi Önü)
90 yıldır Türkiye’nin geleceğine yön veren fuar, “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz”, “Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile 3 Eylül Cuma günü kapılarını açtı. Behçet Uz’un mirası Kültürpark, 10 gün boyunca sanatın, teknolojinin, ticaretin, sporun ve kültürel değerlerin merkezi olacak.
Bir fuarın ötesine geçerek dünyanın tarihsel ve ekonomik hafızasını içinde barındıran, Türkiye’nin ise en değerli kültürel miraslarından biri olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 90’ıncı kez kapılarını açtı. Türkiye Cumhuriyeti’nin asırlık çınarı olan fuar, tüm değerlerini bu yıl yeni nesle aktarmayı hedefliyor. Geleneği gelecek ile buluşturan fuar, 7’den 70’e herkese kucak açıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Folkart ana sponsorluğu Migros etkinlik sponsorluğunda düzenlenen fuar, 12 Eylül tarihine kadar teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin her yaş grubuna hitap eden etkinlikleriyle İzmirlileri karşılayacak.
Dev hologram geçmişe götürdü
Açılış töreni ardından, fuar ziyaretçilerine özel ve görkemli bir gösteri eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından bir itfaiye aracının su püskürtmesi ile oluşan su perdesinde hologram gösterisi gerçekleşti. Hologramda, geçmiş yıllara ait fuar görüntüleri ve fuara katılan sanatçıların yer aldığı videolar gösterildi. Gölet üzerinde büyük bir alana yansıtılan görüntüler, ziyaretçilere duygu dolu anlar yaşattı.
Zeki Müren ve Barış Manço İzmirlileri karşıladı
Hologram gösterisinin ilk konuğu Zeki Müren oldu. Türkiye’nin Sanat Güneşi İzmirlileri, unutulmaz repliği “Canım Ege’me Saygımla Geldim” sözleri ile karşıladı. Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri olan Zeki Müren, ülkenin kültürel mirası İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan ziyaretçileri selamladı. Unutulmaz sanatçı, “Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun” isimli şarkısını fuar ziyaretçileri için seslendirdi. Hologram gösterisinin ikinci konuğu ise, çocukların “Barış Ağabey”i, Barış Manço oldu. “Söyle Zalim Sultan” isimli parçasını seslendiren Manço, herkes için ölümsüz olduğunu bir kez daha kanıtladı. Fuar ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir deneyim yaşatan hologram gösterisi, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Gecenin kapanışı ise, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri ve ulusal marşlar eşliğinde yapıldı. İzmirliler, sahip oldukları kültürel mirası, büyük bir coşku ile andı.
90. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
4 EYLÜL CUMARTESİ ETKİNLİK PROGRAMI
ÇİM KONSERLERİ / 20.30
(Yeraltı Otoparkı Üstü Çim Alan)
- Şevval Sam
(Mogambo Yanı)
- Fatih Erkoç
(Yunuslu Havuz )
- Murat Ağırel – İmza / 14.00
- Saygı Öztürk / 17.15-18.15
- Ali Lidar / 18.30-19.30
- Yalın Alpay / 19.45-20.45
(İzmir Sanat Merkezi )
- Cemil Şov - Söyleşi / 18.30
- Bir Daha Asla Kar Yağmayacak – Film Gösterimi / 21.00
(Kaskatlı Havuz Sahnesi)
- Melis Sökmen
(Ahşap Sahne Çim Alan -Tenis Kortu Önü)
İzmir Çocuk Sahnesi
- Canlı Heykel / 18.00
- Pandomim / 18.30
- Palyaço / 19.00
- Tahta Bacak / 19.30
- Şişme Oyun Alanı
- Vücut Langırtı
- Planetaryum (Çocuk Bilim Çadırı)
- Bilicra ile Çocuklar Atölyeleri
(Pakistan Pavyonu Sergi Salonu Yanı)
MİKROP HİKMET İLE ZAMANA YOLCULUK / 18.30-20.00
(İsmet İnönü Sanat Merkezi Önü Çim Alan)
SPOR ETKİNLİKLERİ / 17.30-23.00
(Tenis Kortu Önü Çim Alan)
ETKİNLİKLER
- Bilgi Yarışması / 18.30-20.30
- Zipline Parkuru / 16.00-23.00
- Şef Sensin / 19.00-22.00
SERGİLER / 16.00-23.00
- 90. İEF Tarihi Sergisi
- Belenco ile “Refik Anadol Bosphorus” Sergisi
- İş Bankası “Büyük Zaferin 100. Yılına Doğru İstiklal”
KİTAP SOKAĞI / 16.00-23.00
(Eski Göl Gazinosu Önü)
TERRA MADRE ANADOLU TANITIM STANDI / 16.00-23.00
(Uzun Havuz Girişi)
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STANDI / 16.00-23.00
(Resim Heykel Müzesi Önü)
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai