EÜ Tıbbı Patoloji Anabilim Dalı Akredite Oldu
İZMİR (Ege Ajans) - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı, Türkiye’de Tıbbi Patoloji alanında ilk akredite olan anabilim dalları arasında yer aldı.
![EÜ Tıbbı Patoloji Anabilim Dalı Akredite Oldu](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2018/11/eu-tibbi-patoloji-anabilim-dali-akredite-oldu.jpg)
Ocak 2018 tarihinde uzmanlık eğitimi akreditasyonuna başvuran Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı, Mayıs 2018’de akreditasyon ekibi tarafından gerçekleştirilen ziyaret sonunda Tıbbi Patoloji Uzmanlık Eğitimi Akreditasyon Belgesini almaya hak kazandı. Akreditasyon Belgesi, Patoloji Dernekleri Federasyonu Yeterlik Kurulu tarafından 27 Ekim 2018 tarihinde yapılan törenle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ali Veral ve Uzmanlık Eğitim Sorumlusu Prof.Dr. Taner Akalın’a takdim edildi.
Tıbbi Patoloji Anabilim Dalını ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, uzmanlık eğitimi ve ilgili sağlık hizmetindeki yenilik ve gelişimleri desteklediklerini ifade ederek, “Patoloji Dernekleri Federasyonu tarafından Türkiye’de ilk kez uygulanan uzmanlık eğitimi akreditasyon değerlendirmesini başarı ile sonuçlandıran Tıbbi Patoloji Anabilim Dalımız akredite oldu. Ege Üniversitesi olarak eğitimimizin akredite olmasını önemsiyoruz. Tıbbi Patoloji Anabilim Dalımızın da akreditasyon belgesini almasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Belgenin alınmasında emeği geçen tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ali Veral ise uzmanlık eğitim programlarında ilk akredite olan kurumlar arasında yer almanın onurunu yaşadıklarını belirterek “ Kurumumuzun prestij ve tercih edilirliğini artıracak bu süreçteki çalışmaları için tüm öğretim üyelerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm eğitim kadromuz ile birlikte en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.
Akreditasyon süreci
Tıpta uzmanlık eğitiminin ulusal standartlara uyumunu belirlemek, standardize etmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla başlatılan akreditasyon sürecine başvuran kurumlar, Tıbbi Patoloji uzmanlık eğitimi ve ilgili sağlık hizmetinin kalitesi, kurumun fiziki kapasite yeterliliği ve eğiticilerin bilimsel düzeyleri açısından değerlendiriliyorlar.
1957 yılında kurulan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı hala 14 öğretim üyesi ile uzmanlık eğitimine devam ediyor. Güncel teknolojileri uygulayabilen, araştırma konusunda beceri sahibi çok yönlü uzmanlar yetiştirmek hedefi ile hazırlanan uzmanlık eğitim programında uygulamalı eğitimlerin yanı sıra çeşitli klinik, laboratuvar ve araştırma olanakları da yer alıyor.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai
YORUMLAR