ETİK Başkanı İşler: Bayram turizmciye ilaç gibi geldi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan yardımcısı Mehmet İşler dokuz günlük bayram tatilinin hem vatandaşa hem turizmciye ilaç gibi geldiğini, tesislerde yüzde yüz doluluklara ulaşıldığını açıkladı.

ETİK Başkanı İşler: Bayram turizmciye ilaç gibi geldi
13 Nisan 2024 - 18:42

TESİSLERDE YÜZDE YÜZ DOLULUKLARA ULAŞILDI

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkan yardımcısı Mehmet İşler dokuz günlük bayram tatilinin hem vatandaşa hem turizmciye ilaç gibi geldiğini, tesislerde yüzde yüz doluluklara ulaşıldığını açıkladı. İşler, iç pazarın yanı sıra kapıda vize uygulamasıyla Yunan adalarına gidişlerde de kuyruklar oluştuğunu, 2024´ün turizmde tüm zamanların en iyi yılı olacağının işaretlerinin geldiğine dikkat çekti.

ETİK Başkanı İşler, bayram dolayısıyla sezonun bir ay önce açıldığını, dış pazarda Almanya İngiltere ve Orta Avrupa ağırlıklı yoğun rezervasyon akışkanlığının başladığını söyledi. Nisan ay´ı başı itibariyle rezervasyonlarda geçen yıla oranla yüzde yirmi beş artış olduğunu belirten İşler vatandaşları dönüş yolunda dikkatli olmaya ve emniyet kemerlerini takmaya davet etti.


TÜRK EKONOMİSİNİN ÇARKLARI YAĞLANDI

Mehmet İşler: “2024´ün Ramazan Bayramı turizmciler için oldukça bereketli geçti. Last Minute dediğimiz son dakika satışlarla hemen hemen tüm bölgede otel dolulukları yüzde yüze ulaştı. Bu tabii hem turizmciyi sevindirdi hem de vatandaşlarımız dokuz günlük tatile çıkmanın getirmiş olduğu özgürlükle ve rahatlıkla da hem çocuklarıyla beraber bir sömestr hem de mübarek Ramazan Bayramını geçirmiş oldular. Başta Kapadokya olmak adına, tüm Antalya, Marmaris, Bodrum, yukarı doğru Kuşadası, Çeşme, Foça, Dikili, Ayvalık´a kadar olan güzergahlarda hemen hemen bütün tesisler yüzde yüz doluluklara ulaştı. Özellikle bunun yanı sıra sadece yurt içindeki tesisler değil, yurt dışına çıkışlarda da bir yoğunluk gözlemlendi. Yeni alınmış olan kararlara istinaden de Yunan adalarına doğru çıkışlarda da ciddi bir kuyruk oluştu. Ve Yunan adalarına da, dokuz günlük tatili fırsat bilen vatandaşlar tatili geçirmek için gittiler. Orada da Çeşme´de de özellikle yoğun bir vize kuyruğu gördük. Tabii ki iç pazarda tüm etkinlikler hem çocuklarımız hem büyüklerimiz için, eğlence olsun, spor aktiviteleri olsun, kültür etkinlikleri olsun sağlandı. Gastronomik zenginliği fazla olan ülkemizde de bunu çok kolay biz gördük ve Türkiye´nin her yerinde çok güzel bir bayram geçirdik diyebiliriz. Öyle gözüküyor ki biz Ramazan Bayramıyla birlikte sezonu erken açmış olduk. Ve sezonu erken açmanın avantajıyla da hem Türk ekonomisinin çarkları yağlanmış oldu hem de turizm sektöründeki istihdam bir ay önce başladı. Artık şu anda 2024´ün rezervasyonlarının yoğunlaştığı bir dış pazar akışkanlığını görüyoruz. Geçen yıla oranla da şu anda yüzde yirmi beş artış var. Özellikle ön tarafa çıkan pazarlarda başta Almanya olmak üzere İngiltere çok güzel bir ilerleme kaydediyor ve sürpriz yaratıyor. Orta Avrupa´dan özellikle çok fazla bir talep geliyor. Öyle sanıyorum ki 2024 yılı turizmdeki tüm zamanların en iyi yılı olacaktır diyebilirim. Herkesin şu anda bayram dönüşünde evine giderken çok dikkatli olmalarını özellikle turizmciler olarak istirham ediyoruz. Muhakkak emniyet kemerlerini kullansınlar” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünün politik sonuçları ne olur?
İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümünün politik sonuçları ne...
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopter Kazası: Emekli Pilot Kazım Dalkıran Değerlendirdi
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopter Kazası: Emekli Pilot...