Ege Üniversitesi'nde "Organ ve Doku Bağışı Haftası" etkinliği düzenlendi

    Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün: "...Organ bağışını kısıtlayan nedenlerden birisi bilgi eksikliği nedeniyle potansiyel bağışçıların zihninde organ bağışı konusunda birçok şehir efsanesi ve korkuların bulunması..."

    Ege Üniversitesi'nde "Organ ve Doku Bağışı Haftası" etkinliği düzenlendi
    03 Kasım 2022 - 23:16

    “Organ ve Doku Bağışı Haftası”

    İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Organ ve Doku Bağışı Haftası” dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. EÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. Muhittin Erel Amfisinde düzenlenen etkinliğe Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhsin Özgür Çoğulu, Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Zeytunlu, Hastane Üst Yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler  katıldı.

    Etkinliğin açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün,  “Organ naklinde Türkiye’nin referans merkezleri arasında yer alan Ege Üniversitesi Organ nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi, gerçekleştirdiği başarılı organ nakli operasyonlarıyla dünya çapında adından söz ettirirken, organ bağışına yönelik etkinlikleri ile de bu konuda farkındalığın artmasına katkı sağlıyor. Organ bağışının önemine dikkat çekmek ve organ nakli konusunda bireylerin doğru bilgilendirilmesi amacıyla her yıl ülkemizde ‘3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası’ olarak anılıyor. Ülke genelinde organ naklinde en deneyimli merkezlerden biri olarak bilinen Ege Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezinin yetiştirdiği başarılı nakil cerrahları halen ülkenin her köşesinde birçok nakil merkezinin kurulmasında ve nakil hizmetlerinin sürdürülmesinde önemli rol oynuyor” diye konuştu.


    “Organ bağışlamak, yeni bir hayat vermektir”

    Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Organ bağışlamak birisine yeni bir hayat verdiğiniz anlamına gelir. Bir kişinin ölümden sonraki katkısı; kalp, böbrek, pankreas, akciğer, karaciğer, bağırsak, eller, yüz, dokular, kemik iliği ve kök hücre bağışı dahil olmak üzere 8 kişiye kadar hayat kurtarıcı olabilir. Ancak günümüzde yeterli düzeyde organ bağışı bulunmaması nedeniyle nakil için bekleyen hasta listeleri uzamakta ve nüfusun çoğunluğu hayatını kaybetmektedir. Organ bağışını kısıtlayan nedenlerden birisi bilgi eksikliği nedeniyle potansiyel bağışçıların zihninde organ bağışı konusunda birçok şehir efsanesi ve korkuların bulunmasıdır. Organ ve Doku Bağışı Haftasının amacı insanları organ bağışı konusunda duyarlı hale getirerek organ bağışı konusunda cesaretlendirmek ve bu konudaki çekincelerini gidermektir” dedi.

    Covid 19 pandemisinde çoklu organ yetmezliklerinin en sık görülen ölüm nedenlerinden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Cemil Gürgün,  “Pandemi seyrinde kronik hastalıkların takibi ve tedavilerinde ciddi aksamalar ve bu dönemde dünya çapında organ nakli sayısında önemli ölçüde düşmeler görüldü. Pandeminin atak dönemlerinde Covid hastalarına yönelik artan yoğun bakım ihtiyacı ve nakillerin yapılmasının güvenli olup olmadığı gibi endişeler nedeniyle potansiyel olarak hayat kurtarıcı organ nakli ameliyatları ertelenmek zorunda kalındı. Şu anda, Covid 19 aşılarının sağladığı toplumsal bağışıklık düzeyi ve pandeminin şiddetinin azalmasıyla birlikte nakil sayılarının artırılması için daha çok gayret göstermemiz gerekmektedir” diye konuştu.
     

    “Başarılı organ nakillerine devam edeceğiz”

    Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Üniversitemiz, son 5 yılda öğrenci odaklı, kalite ve akreditasyonu öncelikleme ve araştırma üniversitesi olma hedeflerine ulaştı.  Uluslarasılaşma ve dijitalleşme hedeflerini de ekleyerek çalışmalarımıza başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Üniversitemizin hedefleri ve stratejik planı doğrultusunda Organ Nakli Merkezimizde yeni hedefler belirlendi.  Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesinde Organ Nakli Birimi Kurucusu ve Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre hocamız, fakültemize davet edildi ve bir yılı aşkın süredir merkezimiz kadrosunda çalışmalarını yürütüyor. Ege Üniversitesi Karaciğer Mükemmeliyet Enstitüsü kurulması çalışmalarına da öncülük eden Şükrü Emre hocamıza kurumumuza vermiş olduğu emekleri, özverili çalışmaları ve katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum. Organ Nakli Merkezimizde yaptıkları başarılı karaciğer, kalp, böbrek, akciğer, kornea ve bağırsak nakilleriyle hastalarımıza umut ışığı olan, şifa veren tüm nakil ekiplerimizde yer alan hocalarımızın ve sağlık çalışanlarımızın Organ ve Doku Bağışı Haftasını kutluyor, özverili çalışmaları için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

    EÜ Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Zeytunlu ise organ nakli merkezinde özverili ve başarılı bir ekiple çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Etkinliğin sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürgün tarafından organ nakil merkezinde görevli hekimlere “Teşekkür Belgesi” ve nakil olan hastalara da hediyeler verildi.

      İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
      Dünya çocukları U12 İzmir Cup'da bir araya geliyor
      Dünya çocukları U12 İzmir Cup’da bir araya geliyor
      Yaşar Üniversitesi'nden deprem paneli: Güçlendirmede ve denetim şart
      Yaşar Üniversitesi'nden deprem paneli: Güçlendirmede ve denetim...