Ege'de çocuklar kendi animasyon karakterlerini yapıyor
Feride Zeynep Babacan / Burcu Yanar / Simbarashe Njovu / İzmir / Ege Ajans
![Ege'de çocuklar kendi animasyon karakterlerini yapıyor](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2018/01/ege-de-cocuklar-kendi-animasyon-karakterlerini-yapiyor.jpg)
Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM) çocukların sömestr tatilini eğitici ve eğlenceli bir şekilde geçirmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği “Stop Motion Animasyon Film Atölyesi” başladı.
Eğitimin içeri ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Günümüzde çocukların etrafı sanal imgelerle ve bu imgelerin yarattığı şiddet dolu anlatı yapısıyla kuşatılmıştır. Şiddet olgusu henüz ‘gerçek ve fantezi’ ayrımını yapamayan küçük yaştaki çocukları olumsuz etkilerken, aslında dünyanın güvensiz bir yer olduğuna ilişkin önerme de yaratır. Onları bu kuşatmadan kurtaracak gerçekliklerden biri düş güçlerinin harekete geçirilmesidir. Bizde çocukların tatil dönemlerini eğitici ve eğlenceli bir şekilde geçirerek hayal dünyalarını zenginleştirmek, sanat anlayışı ve estetik zevk sahibi olmalarına katkı sağlamak ve internet üzerindeki şiddet içerikli oyunların etkilerini en aza indirmek için bu atölyeyi gerçekleştiriyoruz” dedi.
Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili, İletişim Fakültesi Radyo Televizyon- Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’nın verdiği eğitime 7-11 yaş aralığındaki çocuklar katılıyor.
Stop Motion’un, durağan 3 boyutlu objeleri hareket ediyormuş gibi gösteren animasyon türü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Parsa, oyun hamurlarının, kuklaların ve oyuncakların hareketlerinin her karesinin fotoğraflanması ve montajlanması sonucunda ortaya çıkarak oluşturulduğunu söyledi. Bu animasyon tekniğinin ve yaratıcılık ile birleşerek izleyicilerin büyülü bir dünyada keyifli zaman geçirmeleri sağlandığını da sözlerine ekledi.
“Ailelere önemli görevler düşüyor”
Prof. Dr. Parsa “Çocuklar; bu teknikle objeler ve karakterler yaratarak animasyonun nasıl yapıldığını ve hangi aşamalardan geçtiğini öğrenecek, sahne ve karakter yaratarak kurgulayacaklar. Atölye kapsamında çocuklara çeşitli animasyon filmleri de izlettirilecek ve bu animasyon filmler hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanacak. Uzmanlar, son dönemde ülkemizde bilgisayar oyunları nedeni ile çocuk intiharlarının arttığına dikkat çekiyor. Çocukların şiddet güdüsünü tetikleyen oyunlar olduğu gibi yaratıcılıklarını geliştiren oyunlar da var. Bu nedenle asıl görev ailelere düşüyor. Çocuklar, günde 2 saatten fazla olmamak kaydıyla ailelerinin gözetiminde internet ortamında dijital teknoloji ile hayat bulan yeni medya araçlarını kullanması normal” diye konuştu.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai