Ege'de Canlı Yayında Obezite Ameliyatı
Gizem Köse -Hülya Ceylan- Tutku Arslan İZMİR (Ege Ajans) - Avrupa Obezite Günleri kapsamında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında gerçekleşen mide küçültme operasyonu, Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi(EGEMM) tarafından canlı olarak yayınlandı.
![Ege'de Canlı Yayında Obezite Ameliyatı](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2019/05/ege-de-canli-yayinda-obezite-ameliyati.jpg)
Obezite ile mücadele konusunda bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapmak amacıyla her yıl “22 Mayıs Avrupa Obezite Günü” olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi en riskli hastalıktan biri olarak kabul ediyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite sayısı gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte obezite ve obeziteye bağlı hastalıklar insan sağlığını tehdit ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre Türkiye’deki obezite oranı yüzde 30.3 olarak belirtiliyor. Ülkemizdeki en büyük yanılgılardan biri de obezitenin bir hastalık olarak görülmemesi. Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile mücadele politikaları dâhilinde, Ege Üniversitesi de obezite farkındalığı için çeşitli çalışmalar yürütüyor.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından “Endokrinolog Gözüyle Morbid Obez Hastaya Yaklaşım” eğitimi ve “Mide Küçültme Operasyonu” Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından canlı yayınlanarak katılımcılara aktarıldı. Eğitime, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Ersin’in yanı sıra Prof. Dr. Mahir Özmen, Prof. Dr. Özgür Fırat, Uzman Dr. Ilgın Şimşir ve öğrenciler katıldı. Katılımcılara teorik eğitim ile cerrahi operasyon eşgüdüm halinde verildi. Ameliyat, Prof. Dr. Sermed Akgün Konferans Salonunda yapılan canlı yayınla, geniş bir katılımcı kitlesi tarafından izlendi. Ameliyat, Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Fırat tarafından gerçekleştirildi.
Doç. Dr. Fırat, "Bugün yapılan mide küçültme operasyonu, midenin yaklaşık olarak 4/3ünün alındığı bir işlemdir. Uzun yıllardır bu tip ameliyatlar üniversitemiz bünyesinde yapılıyor. Ege Üniversitesinin kurumsal kimliği ve uzman kadrosu ile operasyonlar başarıyla yapılmakta. Ameliyat sonrası bakım da, ameliyat başarısını artıran bir diğer faktör. Hasta, hastaneyle bağını koparmadığı sürece hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor" diye konuştu.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai