Dr. Kızılkaya: "Estetik Diş Yapımında Zirkonyum Kaplama Çığır Açtı"

Diş problemlerinin giderilmesinde kullanılan diş kaplama yöntemlerinde teknoloji ile birlikte kullanılan malzemeler de değişiyor. Diş Doktoru Sertaç Kızılkaya, diş estetiğinde zirkonyum diş kaplama devrinin başladığını söyledi. Dr. Kızılkaya, “Estetik diş hekimliğinde zirkonyum kaplamalar çığır açtı. Zirkonyum diş sayesinde, metal porselen kaplamaların dezavantajlarını giderilebiliyor” dedi.

28 Eylül 2018 - 18:41

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA UZUN YILLAR KULLANILABİLİR

Zirkonyum kaplama fiyatları piyasadaki diğer ucuz diş kaplamalara göre yüksek fiyatlı olmasına rağmen daha çok tercih ediliyor. Fiyatın yüksek olmasının hastalarda zaman zaman soru işaretlerine sebep olduğunun altını çizen Dr. Sertaç Kızılkaya, zirkonyum dişin diğer kaplamalara göre daha uzun yıllar kullanıldığını ve yaptıran hastaları rahat ettirdiğini de sözlerine ekledi. Dr. Kızılkaya, “Hastalar kaplama yapılacağı zaman ücretin yüksekliğinden dolayı bazı zamanlarda zirkonyum yerine daha ucuz kaplamaları tercih edebiliyorlar. Ancak bir zaman sonra yine şikayetler başlıyor. Zirkonyum kaplama piyasadaki diğer kaplamalara göre pahalı olsa da uzun yıllar hastaları rahat ettirdiği için zaman içerisinde bu fiyatın çok üzerinde bir kalite sunduğu gerçeği ortaya çıkıyor. O sebeple hastaların fiyattan çok sağlıklarını düşünmeleri yönünde kendilerine tavsiyelerde bulunuyorum” dedi.

ESTETİK VE DAYANIKLILIĞI BİR ARADA SUNUYOR

Estetik ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan zirkonyum kaplamanın diğer ucuz kaplamalara göre daha çok avantajı olduğunun üzerinde duran Dr. Sertaç Kızılkaya, sözlerine şöyle devam etti, “Zirkonyum kaplama oldukça güzel bir görünüm sağlamaktadır. Sadece bununla da kalmıyor aynı zamanda diş sağlığı açısından son derece etkili bir kaplamadır. Metal içermedikleri için ağızda tat bozukluğuna neden olmazlar. Isı iletkenlikleri diş ile yakın olduğu için soğuk sıcak hassasiyeti daha az olur. Vücut ile biyolojik uyumlu olduklarından uzun süre kullanılabilirler. Işığı doğal diş gibi yansıttıklarından estetik görünüm kolaylıkla sağlanabilir. Üretim aşamaları bilgisayar destekli yapıldığından hata payı yok denecek kadar azdır bu nedenle daha uzun ömürlü kullanılabilirler. Diş eti çekilmesi yapmaz. Alerjik reaksiyon oluşturmazlar. Gri metal renk yansıması olmaz. Bu durum estetik açıdan sizi rahatsız etmez. Kırık dişlerin onarımında kaplama yapılacak ise zirkonyum diş kaplama yapılabilir.”

METAL KAPLAMALAR IŞIĞI YANSITMIYOR

Metal kaplamaların ışığı yansıtmadığını dile getiren Dr. Sertaç Kızılkaya, kişilerin metale alerjik reaksiyon da gösterebileceğini belirtti. Dr. Kızılkaya, “Metal kaplamaların birçok eksi yönü var. Teknolojinin gelişmesiyle bu yönler daha net ortaya çıktı. Metalde kişi alerjik reaksiyon gösterebilir. Ayrıca metalin ışığı yansıtmaması diş etinde koyu renklenmelere sebep oluyor. Bu nedenlerle zirkonyum kaplamalar son dönemde hem estetik açıdan hem de metal porselen kaplamaların eksi taraflarından dolayı daha çok tercih ediliyor” diye konuştu.

Türkiye özellikle İstanbul diş estetiği, laminate veneer diş kaplamalar, implant diş yapımı konularda bütün dünyanın dikkatlerini üzerine topluyor. Yutdışından birçok hasta diş estetiği ve implant yapımı için İstanbul u tercih ediyor. Hem zirkonyum fiyatları hem implant fiyatları dünyadaki emsal fiyatlar ile karşılaştırıldığında hastalar için büyük tasarruf sağlamaktadır diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği ve implant tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin kişisel web sayfası  www.drsertac.com adresinde bulunan makalelerden faydalanabileceklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü" Kuruldu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler...