Dr. Elif Köşeli: Çocukta burun kanaması hipertansiyon belirtisi

Yüksek tansiyon günümüzde genç yaşlı herkesi etkiliyor. Hatta artık çocuklarda bile görülüyor. VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, fast food beslenmenin ve hareketsiz yaşamın hastalığa davetiye çıkardığını söyledi...

Dr. Elif Köşeli: Çocukta burun kanaması hipertansiyon belirtisi
18 Mayıs 2018 - 14:07

SINAV STRESİ HİPERTANSİYONU TETİKLİYOR

Yüksek tansiyon günümüzde genç yaşlı herkesi etkiliyor. Hatta artık çocuklarda bile görülüyor. VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, fast food beslenmenin ve hareketsiz yaşamın hastalığa 
davetiye çıkardığını söyledi.

Günümüzde çocuklarda hipertansiyon (yüksek tansiyon) görülme sıklığı giderek artıyor. Bunun başlıca sebepleri olarak fazlaca yağlı ve şekerli beslenme tarzının (fast food beslenme) yaygınlaşması ve buna bağlı obezitenin artışı, fiziksel aktivitelerin azalması, ekran başında (bilgisayar, tablet, televizyon) geçirilen zamanın artması sayılabilir. Ülkemizde çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığının yaşlara göre yüzde 1 ila 3.5 arasında değiştiğini belirten VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nde aileleri hastalığa karşı uyardı.

ÖNLEM ALINMAZSA SONU KÖTÜ!

Çocuklarda hipertansiyon erişkinlerdeki sebeplerden farklı olarak çoğunlukla altta yatan başka bir hastalığa bağlıdır. En sık olarak böbrek hastalıkları, doğuştan kalp damar hastalıkları, tiroid veya böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan hormonal hastalıklar, metabolik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, öksürük şurupları ve kortizon gibi bazı ilaçlar, prematürelik, düşük doğum ağırlığı ve bazı alerjik reaksiyonlar hipertansiyona sebep olabilir. Ayrıca başta sınav stresi olmak üzere aşırı heyecan ya da üzüntülü durumlar da hipertansiyonu tetikleyebilir.

Fark edilmeyen veya tedavi edilmeyen hipertansiyon, çocuklarda böbrekte, kalpte, beyinde ve gözde şiddetli hasara neden olabilir. En korktuklarımız zihinsel fonksiyonlarda bozulma, damarlarda sertleşme, görmede azalma veya görme kaybı, böbrek fonksiyonlarında bozulma veya böbrek yetmezliği, kalp duvarında kalınlaşma veya kalp kasılmasında bozulma, kalp yetmezliği, beyin kanaması ve felç gibi ciddi durumlardır. Bir çocuğun önünde uzun bir yaşam beklentisi olduğunu düşünerek bunları önlemek için erken tanı ve tedavi önemlidir.

SÜREKLİ ‘BAŞIM AĞRIYOR’ DİYORSA DİKKAT

Çocuklarda hipertansiyon kendini gizleyebilir; sürekli baş ağrısı, açıklanamayan bulantı kusmalar, kulak çınlaması, baş dönmesi, burun kanaması ve görmede bulanıklık gibi şikâyetler olması aileler için hipertansiyon açısından uyarıcı olmalıdır. Çocuklarda tansiyon süregelen bir hastalığı veya şikâyeti yoksa 3 yaştan başlayarak yılda 1 kez ölçülmelidir. Ölçüm yapılırken çocuğun yaşına göre doğru kalınlıkta manşon kullanılmalıdır. Kalın manşon kullanımı yanlışlıkla düşük, ince manşon kullanımı yanlışlıkla yüksek tansiyon ölçülmesine sebep olabilir. Yine hastanede yapılan tek ölçüme göre karar verilmemeli, hastanede olmaktan kaynaklanan beyaz önlük hipertansiyonunu engellemek için evde de ölçüm yapılmalıdır.

TUZUN ÖLÇÜSÜNÜ KAÇIRMAYIN

Hipertansiyon tedavisi en başta yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün olduğundan ailenin aşağıdaki uyarıları dikkate alması gerekiyor:

Kilo kontrolü hipertansiyon için ilk basamak olup, yağdan ve işlenmiş şekerden fakir, taze sebze ve meyveden zengin besinler tercih edilmeli,

- Enerji içecekleri ve kafeinli içecekler hem tansiyonu hem de kilo kontrolünü olumsuz etkilediğinden uzak durulmalı,

Tuz tüketiminden kaçınılmalı özellikle yüksek tuz içeren hazır gıdaların tüketimi bırakılmalı veya çok aza indirilmeli,

- Tansiyon kontrolü için egzersiz gerekli olduğundan çocukların günlük rutini haline getirilmeli,

- Çocuklar ve aileler tütün ürünlerinin zararları hakkında bilgilendirilerek uzak durması sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den ihtiyaç sahibi emeklilere su faturası, kira ve market desteği
Büyükşehir'den ihtiyaç sahibi emeklilere su faturası, kira ve...
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki: Çiftçi Yoksulluğa İtiliyor!
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki:...