DEÜ'de Öğretmenler Günü kutlaması

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Buca Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen programla kutladı.

DEÜ'de Öğretmenler Günü kutlaması
25 Kasım 2021 - 10:29
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarımızla çağın gereklerine uygun, milli ve manevi değerlerimize bağlı öğretmen adayları yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Buca Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen programla kutladı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ile DEÜ’lü akademisyen ve öğrencilerin katıldığı programda; DEÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Anabilimdalı tarafından düzenlenen Portreler Gülümseyen Öğretmenler Sergisi’nin açılışı da yapıldı. Etkinlikte ayrıca, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit’in "Eğitimde İnovatif Uygulamalar ve 21. Yüzyıl Becerileri: İzmir İl MEM Örneği” sunumu katılımcılarla paylaşırken, 2019 yılında ‘Küresel Öğretmen Ödülü’ne layık görülen Zeliş Kurt geleceğin öğretmenlerine deneyimlerini anlattı.

MEMLEKETİN DÖRT BİR YANINDAYIZ
Programın açılışında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, insan yetiştirmenin ve ona hedefler kazandırmanın büyük bir emek gerektirdiğini belirterek, “Eğitimin hayat boyu devam edecek bir süreç olması, öğretmenleri her zaman değerli kılıyor; çabalarını anlamlı hale getiriyor. Bugün dünyanın her ülkesinde; çocukluktan yetişkinliğe kadar geçen süreçte temel eğitime önem veriliyor. Çünkü insanda kalıcı tutum ve davranış geliştirmeyi hedefleyen; eğiticinin bilgisine ve tecrübesine dayanan eğitim kavramı, aslında sosyal ve iktisadi hayatın gücünü de şekillendiriyor” dedi.

Rektör Hotar, Buca Eğitim Fakültesi’nin yetiştirdiği değerleriyle memleketin dört bir noktasına uzandığını, aklın ve bilimin ışığını çocuklara ve gençlere tuttuğunu belirterek, “Ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarımıza sahip Buca Eğitim Fakültemizde öğretmen adayları, çağın gerektirdiği eğitim metotlarına uygun şekilde; milli ve manevi değerlerimize bağlı olarak yetiştiriliyor” dedi.

Küresel koronavirüs pandemisine rağmen devletin aldığı önlemler sayesinde eğitim faaliyetlerinin aksatılmadan sürdürülmesi için öğretmenler ve eğitim camiasının olağanüstü gayret gösterdiğini ifade eden Hotar, “Evlatlarımızı sevgi ve sabırla yetiştirdiğiniz için öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; şehit olan ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyoruz. Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününüzü kutluyoruz” diye konuştu.

ÖĞRETMENLİK SEVGİYLE BAŞLAR
Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, yeni yetişen kuşaklara gelişmelerinin anahtarı olan bilgi, kültür, beceri birikimi yeteneğini öğretmenlerinin kazandırdığını ifade ederek, “Her görevde başarının sırrı kişinin yaptığı işi sevmesidir. Öğretmenlik mesleğinde bu yaklaşım daha da büyük önem taşır. Öğretmenlikte, insanı, eğitileni, çocuğu sevmek başarı için şarttır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de değimiyle fikri hür, vicdanı hür yeni nesilleri sizler yetiştirmek durumundasınız. Fikir sahibi, zeki, özgüveni yüksek, vicdanlı nesiller sizin ellerinizde şekillenecektir. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aramızdan ayrılan değerli öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi rahmetle anıyoruz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” açıklamasında bulundu.

SİZLERE İHTİYACIMIZ VAR
Genç meslektaşlarıyla ve geleceğin öğretmenleriyle bir araya gelmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ise, “Sizlere çok ihtiyacımız var, biliyoruz ki bu memleket sizlerin katkılarıyla, yeni neslimizin erdemli yürüyüşle taçlanacak. Dünya bu kadar hızlı değişir ve gelişirken öğretmenin rolü hiçbir zaman azalmadı ve artarak devam etti. Bilgiyi ve bilgiyi üretme yollarını öğrenerek ve bunu davranışa dönüştürerek yeni neslin inşasında siz gençlere çok ihtiyacımız var” dedi.

SERGİ AÇILIŞI VE MÜZİK ZİYAFETİ
Etkinlik kapsamında, Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Anabilimdalı tarafından düzenlenen Portreler Gülümseyen Öğretmenler Sergisi’nin açılışı da yapıldı. DEÜ’de görevli akademisyenlerin resimlerinin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün akademisyenlerin fotoğraflarından oluşturulan portresinin yer aldığı sergi büyük beğeni topladı. Buca Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı Korosu ve İzmir Mandolin Orkestrası da 24 Kasım Öğretmenler gününde izleyenlere müzik ziyafeti sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü" Kuruldu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler...