EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: Depremle yaşamayı öğrenmek, deneyimlerden ders çıkarmak zorundayız!

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerle ile ilgili bir açıklama yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Depremle yaşamayı öğrenmek, deneyimlerden ders çıkarmak zorundayız!

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: Depremle yaşamayı öğrenmek, deneyimlerden ders çıkarmak zorundayız!
06 Şubat 2023 - 15:16
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar “Erzincan, Van, Gölcük, İzmir depremi... Tarihler değişse de, ne acılar değişiyor, ne de yapılan hatalar. Kuşkusuz, elbirliği ile bu acılı günleri de aşacağız. 99 depreminden sonra hepimizin aklına kazındı ki, “Deprem öldürmez, bina öldürür.  Ancak, bundan ders almadığımızı da en azından bizler 30 Ekim 2020’de İzmir’de de görmüştük” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerle ile ilgili bir açıklama yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar  “10 ilimizi etkileyen 7,7’lik Maraş-Pazarcık depremi, yılın en soğuk gününde, en savunmasız bir zaman diliminde vatandaşlarımızı vurmuştur. Devletimiz, askerimiz, yardım kuruluşları tüm kaynakları ile ilk andan itibaren enkaz bölgelerinde. Kuşkusuz, elbirliği ile bu acılı günleri de aşacağız” dedi.
Depremin değil binaların öldürdüğünü hatırlatan Başkan Yorgancılar  “99 depreminden sonra hepimizin aklına kazındı ki, “Deprem öldürmez, bina öldürür.” Ancak, bundan ders almadığımızı da en azından bizler 30 Ekim 2020’de İzmir’de de görmüştük. Bilinen bir gerçek var ki, ülkemiz ciddi bir deprem riski ile karşı karşıya. Bu da, ülke nüfusunun yaklaşık üçte birine denk geliyor. Hem çok üzgünüz hem de öfkeli. Çünkü, Japonya’da, benzer şiddetteki bir depremde burun bile kanamazken, bizde yüzlerce can kaybı yaşanıyor. Altyapıyı ve ülke gerçeklerini ihmal ederek, plansız, hızlı kentleşmenin bedeli, felaket olarak her seferinde karşımıza çıkmaktadır. Etrafındaki binalar dimdik dururken, yıkılan binaların, göçük altında kalan canların hesabı mutlaka sorulmalıdır” dedi.

Şu an önceliğin kara kışın ortasında vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını gidermek, göçük altındakileri kurtarmak olduğunu belirten Başkan Yorgancılar şunları söyledi: “Tıpkı önceki depremlerde olduğu gibi bizler de üzerimize düşeni yine yapmaya hazırız. Devletimizin kaynaklarını zorlayan böylesi bir felakette, vatandaşlarımızın karınca kararınca yardımını, üyelerimizden de deprem bölgelerinde ihtiyaç duyulan malzemelerle destek olmasını rica ediyorum. Bizler de gerekli organizasyonu ayrıca sağlayacağız. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar ve göçük altında kalan vatandaşlarımıza sağ salim ulaşılmasını diliyorum. Ülkemize çok büyük geçmiş olsun”

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tanju Çelik: Bergama'yı geleceğe hazırlayacağız!
Tanju Çelik: Bergama’yı geleceğe hazırlayacağız!
Hamza Dağ'dan Bergama'da Tarım Lansmanı
Hamza Dağ’dan Bergama’da Tarım Lansmanı