Can Dostları Hareketi Projesi'nin Resim Yarışması sonuçlandı

CAN DOSTLARI HAREKETİ PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN YARIŞMALARDA KAZANANLAR BELLİ OLDU

Can Dostları Hareketi Projesi'nin Resim Yarışması sonuçlandı
19 Haziran 2019 - 16:02

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları işbirliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen Can Dostları Hareketi Projesi Resim Yarışması ve İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması sonuçlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan işbirliği protokolüyle yürütülen Can Dostları Hareketi projesi, ilkokul 4. sınıf öğrencileri, veliler ve servis şoförlerinin trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Projenin birinci adımında ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılıyorlar. İkinci adımda, bu öğretmenler kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarıyor. Destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyor.Sekizinci yılını tamamlayan projede bugüne kadar Türkiye genelinde 7 bin100 öğretmene eğitim verildi, bu öğretmenler aracılığıyla da 214 bin öğrenciye, 428 bin veliye ve 10 binin üzerinde servis şoförüne doğrudan ulaşıldı.

Projenin 2018-2019 eğitim öğretim yılı uygulamaları 11-13 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen öğretmen eğitim semineriyle başlamıştı. Ankara, Aydın, Bartın, Bilecik, Bolu, Çorum, Edirne, İstanbul, İzmir, Mardin, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve Tunceli illerinden 75 okulda öğrenciler ve velilere yönelik etkinlikler eğitim öğretim yılı boyunca devam etti.

Resim Yarışması Sonuçlandı

Proje kapsamında düzenlenen ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulandığı okullardaki 4. sınıf öğrencilerinin trafik güvenliği konusunda edindikleri bilgi ve becerileri resim yoluyla ifade etmesini amaçlayan Can Dostları Hareketi Resim Yarışması’na 10 Nisan 2019 tarihine kadar başvurular alındı.

Yarışmanın şartnamesi doğrultusunda, dördüncü sınıf öğrencilerinin edindikleri bilgi ve becerileri kullanarak, trafik güvenliği üzerine, serbest teknik ve malzemeyle yaptıkları resimler, tarafsız ve bağımsız jüri heyeti tarafından 12 Haziran 2019 tarihinde değerlendirildi.

Proje okullarında eğitim gören öğrencilerin toplam 902 eserle başvurduğu yarışmada, gerçekleştirilen jüri değerlendirmesi sonucunda,

Nevşehir ili, Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu’ndan Furkan Yalçın birinci,

Edirne ili, Ticaret Borsası İlkokulu’ndan Şeymanur Çakal ikinci,

İstanbul ili, Şehit Askeri Çoban İlkokulu’ndan Selehattin Arda Ceran üçüncü oldu..

Edirne ili, Trakya Birlik İlkokulu’ndan Bestenur Kurubaş ve İzmir ili, Hakimiyeti Milliye İlkokulu’ndan Dilay Su Cengiz mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Yarışmada ilk 3 dereceyi alan öğrenciler birer adet yaratıcı etkinlik seti ve 1 yıllık çocuk dergisi aboneliği kazanırken, öğretmenleri ise çeşitli tutarlarda hediye çeki ile ödüllendirilecek.. Aynı zamanda ilk 3’te yer alan öğrencilerin okullarına da birer adet çok işlevli yazıcı hediye edilecek. Mansiyon kazanan öğrenciler de 1 yıllık çocuk dergisi aboneliği ile ödüllendirilecek.

İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması Sonuçlandı

Projenin sınıf içi uygulamaları sırasında trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda başvurulan yöntem ve uygulamaları yaygınlaştırmak ve diğer sınıf öğretmenlerini teşvik etmek amacıyla öğretmenler arasında İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması düzenlendi. Projeyi okullarda birebir uygulayan öğretmenler, geliştirdikleri yeni ve farklı materyaller ve uygulamalarla yarışmaya başvurdu. 26 Nisan 2019 tarihine kadar alınan başvurular 11 Haziran 2019 tarihinde, proje ortağı kurumların temsilcileri ve bağımsız akademisyenden oluşan bir jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Değerlendirme sonucunda;

İstanbul Şehit Askeri Çoban İlkokulu’ndan Fatma Ayhaner birinci,

Bartın İstiklal İlkokulu’ndan İlter Altun ikinci,

Mardin Yıldırım İlkokulu’ndan Nayif Muyan üçüncü olmuştur.

Samsun Atatürk İlkokulu’ndan Mehmet Çınar mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı 29'uncu kez kapılarını açtı
Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı...
Türk demir çelik sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor
Türk demir çelik sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım...