Büyükşehir tarıma destek vermeye devam ediyor - Denizli Haberleri
Denizli'de tarımsal üretimi artırmak ve kırsal bölgelerin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin korkulu rüyası olan "kanadı noktalı sirke sineği" ile mücadele için üreticilere 30 bin litre elma sirkesi dağıtacak.
![Büyükşehir tarıma destek vermeye devam ediyor - Denizli Haberleri](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2019/12/buyuksehir-tarima-destek-vermeye-devam-ediyor-denizli-haberleri.jpg)
Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra kırsal alanda yaşayan vatandaşların desteklenmesi için de çalışmalar gerçekleştiren Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde tarım ile uğraşan vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu kapsamda çiftçilerin korkulu rüyası olan kanadı noktalı sirke sineği (Drosophila suzukii) ile mücadelesine destek vermeye devam edecek. Pamukkale, Çivril, Honaz, Çameli, Tavas ve Serinhisar ilçelerinde özellikle meyve üretimi yapan çiftçilerin mücadele ettiği kanadı noktalı sirke sineğine karşı, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 30 bin litre elma sirkesi alınarak üreticilere dağıtılacak.
Büyükşehir üreticinin yanında
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’de tarım ile uğraşan kesimin daha rahat ve huzurlu yaşayabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne dek her türlü desteğin verildiğini ve verilmeye de devam edileceğini söyledi. Tarım sektörünü olumsuz olarak etkileyen zararlılara karşı topyekun mücadele sürdürdüklerini belirten Başkan Osman Zolan, “Geçmişte de bitkisel zararlılara karşı mücadele başlatmıştık ve bu mücadelemize devam ediyoruz. Bu organik bir mücadeledir. Çevreye kimyasal ve biyolojik anlamda olumsuzluk yaratmayan bir mücadeledir. Biz 3 yıldır ciddi bir şekilde çiftçimize elma sirkesi dağıtarak bu mücadeleye destek vermeye devam ediyoruz” diye konuştu. Zararlılarla organik mücadelenin sağlık açısından da büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Osman Zolan, "İnsanımızın daha fazla sağlıklı ürün üreterek, sağlıklı bir şekilde tüketimini sağlamak istiyoruz” dedi.
20 bin 839 dekarlık alanda kullanılacak
Çiftçilere elma sirkesi dağıtımı, Denizli’de ilk alınan kayısı, nektarin, şeftali ve kirazın yetiştiği Pamukkale, Çivril, Honaz, Çameli, Tavas ve Serinhisar ilçelerinde zararlıyı bloke etmek amacıyla yapılacak. Elma sirkesi toplamda 20 bin 839 dekar alanda kullanılmak üzere 2 bin 58 üreticiye dağıtılacak.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai