Avrupa'nın En Çok Katılımlı Satranç Şampiyonası Başladı

AVRUPA’NIN EN ÇOK KATILIMLI SATRANÇ ŞAMPİYONASI BAŞLADI

Avrupa'nın En Çok Katılımlı Satranç Şampiyonası Başladı
28 Ağustos 2021 - 17:38

Türkiye’nin en büyük spor organizasyonlarından biri olan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen açılış törenin ardından başladı. Açılış törenine, Federasyon Başkanı Gülkız Tulay, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, sporcuları ve hakemler katıldı. Pandemi kuralları çerçevesinde turnuva salonunda bulunamayan veliler, antrenörler ve konuklar için açılış töreni canlı olarak açık alanlara kurulan ekranlara yansıtıldı.

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarında mücadele etmek için 81 ilden 6 bini aşkın sporcu kıyasıya mücadele etti. Bu yıl şampiyonada,  Yıldızlarda 420 sporcu küçüklerde ise 951 sporcu olmak üzere toplam bin 371 sporcu mücadele edecek. Küçükler ve yıldızlarda derece elde eden sporcular milli takım havuzuna girmeye hak kazanacak ve her yaş kategorisinde dereceye giren sporcular uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi temsil edecek. 

“HEYECANINIZI GÖZLERİNİZDE VE GÜLÜMSEMENİZDE GÖRÜYORUM”

Açılış töreninde konuşma yapan Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay velilere ve sporculara seslenerek pandemi kurallarına uygun hareket edilmesinin altını çizdi. Gülkız Tulay açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Uzun aradan sonra gerçekleştirdiğimiz yüz yüze turnuvamıza katılımınızdan dolayı heyecanınızı gözlerinizde, gülümsemelerinizde görüyorum. En az ben de sizler kadar heyecanlıyım. Ancak heyecanınızı anlamakla birlikte riskli bir dönemden geçtiğimizi de hatırlatmak istiyorum. Lütfen salonlarımızda maskelerimizi bir an olsun çıkarmayalım. Yedek maskelerimiz hazırda bulunuyor ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Lütfen ellerimizi sık sık dezenfekte etmeye özen gösterelim. Sizler için salonlarımızda su istasyonları ve hijyen alanları oluşturduk. Değerli hakemlerimiz ve görevli arkadaşlarımız sizlerin ihtiyaçları ile her zaman ki gibi hızlıca ilgilenecekler.

ÖNCE SAĞLIK İLKESİYLE YOLA ÇIKTIK

Sevgili veliler, sizleri ne yazık ki bu yıl açılış törenimizde salonlarımıza alamıyoruz ve dışarıdaki bekleme alanlarında misafir ediyoruz. Önce sağlık ilkesinden yola çıkarak, çocuklarımızı düşünerek turnuvamızda pandemi kurallarına uygun şekilde hareket ediyoruz. İçeride ve dışarıda 20’ye yakın sağlık personelimiz, salonlarımızın girişlerinde bulunan ateş ölçerlerimiz ve termal kameramız da hazır bulunuyor. Salonlarımızın içi dezenfekte edildi ve her turdan sonra edilmeye devam edecek. Hergün güncel HES kodları ile e-devlet üzerinden risk kontrolleri yapılacak. Pandemiye karşı bu yıl koordinasyon merkezimi kurduk. 7/24 sizlerin hizmetinde. Yine de en küçük karşılaştığımız olası bir riskte izolasyon alanımızı devreye sokacağız."

Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı ise satranç sporunun en önemli turnuvalarından birinin Konya’da düzenlenmesinden dolayı Türkiye Satranç Federasyonu’na teşekkür ederek tüm sporculara başarılar diledi.

Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin sporun çocukların ve gençlerin gelişiminde önemli rol oynadığına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl sömestr tatilinde düzenlenen ve tüm satranç ailemizi bir araya getiren Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarının ilimizde düzenlenmesine vesile olan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanımız Gülkız Tulay’a teşekkür ediyorum. Sporun bileştirici ruhu ile gençlerimiz sportif müsakabalarla hem mücadele azmini kazanırken hem yeni dostluk yeni arkadaşlıklar edinecekler.”

Federasyonumuz tarafından organizasyon sürecinde olumsuz her türlü durum karşısında görev yapacak kriz merkezi de oluşturuldu. Sevgili misafirlerimiz, Federasyon yetkililerimiz ile il ve ilçe temsilcilerimizin olduğu Kriz Merkezi’e konaklama, ulaşım, hastalık gibi her türlü olumsuzluklar için gidebilirler. Kriz Merkezimiz 4 Eylül 2021 Cumartesi günü saat 15.00’e kadar devam edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü" Kuruldu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler...
İtfaiyecilik mesleğine adım adım: Zorlu eğitimlerle göreve hazırlanıyorlar!
İtfaiyecilik mesleğine adım adım: Zorlu eğitimlerle göreve...