Aşk filmlerine konu olan Nezir'in Kulesi'nde son aşamaya gelindi
İZMİR- Aşk fimlerine konu olan sağır ve dilsiz Nezir’in Sakız Adası’ndaki sevgilisini görebilmek için yaptığı ve ölümünden sonra dönemin belediye başkanı Nuri Ertan tarafından yıkılan o dev kule yeniden inşa ediliyor. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın ilk harcını attığı kule çok yakında tamamlanıyor.
![Aşk filmlerine konu olan Nezir'in Kulesi'nde son aşamaya gelindi](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/02/ask-filmlerine-konu-olan-nezir-in-kulesi-nde-son-asamaya-gelindi.jpg)
26 Şubat 2021 - 19:03
İZMİR - Aşk fimlerine konu olan sağır ve dilsiz Nezir’in Sakız Adası’ndaki sevgilisini görebilmek için yaptığı ve ölümünden sonra dönemin belediye başkanı Nuri Ertan tarafından yıkılan o dev kule yeniden inşa ediliyor. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın ilk harcını attığı kule çok yakında tamamlanıyor.
Çeşme Belediyesi aşk filmlerine konu olan, sağır ve dilsiz Nezir Kaya’nın Sakız Adası’ndaki sevgilisini görebilmek için yaptığı ve Nezir’in ölümünden sonra yıkılan o dev kuleyi yeniden inşa ediyor. Kulenin gelecek nesillerin belleğinde yer etmesi ve her yıl düzenlenen “Aşk Festivali”nin çekim noktası oluşturması, Nezir’in anısını yaşatmak için harekete geçen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, kuleyi yeniden Çeşme’ye kazandırıyor. Dış inşaatı tamamlanan kule yakında tamamlanarak açılacak.
Çok yakında tamamlanacak
Çeşme Dalyanlı Nezir Kaya aşık olduğu, Sakız Adalı Tinika’yı görmek için teknelerden yaptığı tekneyi kullanarak defalarca gitti geldi. Mimari bilmemesine rağmen köyün ortasına 14,5 metre yüksekliğinde kule inşa etti. Kuleye çıkarak sevgilisinin yaşadığı Sakız Adası’nı seyreden Kaya, adada “Türk Casusu” sanılarak hapis yatıp, işkenceye uğradı. Yanlışlıkla çıktığı Karaburun Yarımadası’nda ise bu kez “Yunan Casusu” sanıldı. Bisiklet kazasında ölen Kaya’nın, yıkılan dev kulesini Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran yeniden inşa etme kararı aldı. 18 metrekare, 11 metre yüksekliğindeki betonarme bina özel yerel Dalyan köy taşlarından orjinaline uygun, taş döşeme yapılarak inşa edilmiştir.
“Nezir’in anısını yaşatacağız!”
Türk-Yunan-Bulgar ortak yapımı, Mehmet Ali Alabora ile Katerine Moutsatsos’un başrolünü oynadığı “Kayıkçı” filmine konu olan Nezir’in aşk hikayesinin yaşamasını isteyen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Nezir’in hikayesi hepimizi duygulandıran örnek bir aşk hikayesidir. Sağır ve dilsiz Nezir aşık olduğu kadını görebilmek için çok mücadele vermiştir. Nezir’in anısına Türkiye’nin ilk aşk festivalini gerçekleştiriyoruz. Ancak aşk filmlerine konu olan Nezir’in hikayesini yaşatmak için yıllar önce yıkılan o dev kuleyi yeniden inşa etmek istedik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların da gelip ziyaret edebileceği, Nezir’in anısını yaşatacağımız kuleyi çok yakında tamamlayarak yeniden hayata kazandıracağız” dedi.
Çeşme Belediyesi aşk filmlerine konu olan, sağır ve dilsiz Nezir Kaya’nın Sakız Adası’ndaki sevgilisini görebilmek için yaptığı ve Nezir’in ölümünden sonra yıkılan o dev kuleyi yeniden inşa ediyor. Kulenin gelecek nesillerin belleğinde yer etmesi ve her yıl düzenlenen “Aşk Festivali”nin çekim noktası oluşturması, Nezir’in anısını yaşatmak için harekete geçen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, kuleyi yeniden Çeşme’ye kazandırıyor. Dış inşaatı tamamlanan kule yakında tamamlanarak açılacak.
Çok yakında tamamlanacak
Çeşme Dalyanlı Nezir Kaya aşık olduğu, Sakız Adalı Tinika’yı görmek için teknelerden yaptığı tekneyi kullanarak defalarca gitti geldi. Mimari bilmemesine rağmen köyün ortasına 14,5 metre yüksekliğinde kule inşa etti. Kuleye çıkarak sevgilisinin yaşadığı Sakız Adası’nı seyreden Kaya, adada “Türk Casusu” sanılarak hapis yatıp, işkenceye uğradı. Yanlışlıkla çıktığı Karaburun Yarımadası’nda ise bu kez “Yunan Casusu” sanıldı. Bisiklet kazasında ölen Kaya’nın, yıkılan dev kulesini Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran yeniden inşa etme kararı aldı. 18 metrekare, 11 metre yüksekliğindeki betonarme bina özel yerel Dalyan köy taşlarından orjinaline uygun, taş döşeme yapılarak inşa edilmiştir.
“Nezir’in anısını yaşatacağız!”
Türk-Yunan-Bulgar ortak yapımı, Mehmet Ali Alabora ile Katerine Moutsatsos’un başrolünü oynadığı “Kayıkçı” filmine konu olan Nezir’in aşk hikayesinin yaşamasını isteyen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Nezir’in hikayesi hepimizi duygulandıran örnek bir aşk hikayesidir. Sağır ve dilsiz Nezir aşık olduğu kadını görebilmek için çok mücadele vermiştir. Nezir’in anısına Türkiye’nin ilk aşk festivalini gerçekleştiriyoruz. Ancak aşk filmlerine konu olan Nezir’in hikayesini yaşatmak için yıllar önce yıkılan o dev kuleyi yeniden inşa etmek istedik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların da gelip ziyaret edebileceği, Nezir’in anısını yaşatacağımız kuleyi çok yakında tamamlayarak yeniden hayata kazandıracağız” dedi.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai