Anadolu Hayat Emeklilik "Çocuğum için BES" Ürünüyle 75 Bin Çocuğun Geleceğini Güvence Altına Aldı

Anadolu Hayat Emeklilik’in 18 yaşından küçüklere yönelik sunduğu ve yoğun ilgi gören “Çocuğum için BES” ürünü, sekizinci ayında 75 bin katılımcıya ulaştı.

Anadolu Hayat Emeklilik "Çocuğum için BES" Ürünüyle 75 Bin Çocuğun Geleceğini Güvence Altına Aldı
01 Mart 2022 - 13:00

18 yaşından küçüklerin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmesi, sistemin katılımcı tabanını genişletmeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yayımlanan 18 Şubat tarihli güncel verilere göre, 18 yaş altındaki katılımcı sayısı 231 bin seviyesine, devlet katkısı dahil fon büyüklüğü de 515 milyon TL’ye ulaştı.

Haziran 2021 itibarıyla hayata geçen bu düzenlemeyi sektörde faaliyet gösteren emeklilik şirketleri olarak heyecanla beklediklerini ve bu bekleyişe değdiğini ifade eden Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Makaskesen, “Bu düzenleme çok küçük yaşlardan itibaren düzenli birikim yapmanın alışkanlık haline gelmesini sağlayacak. Devlet katkısının yüzde 30’a yükselmesinin, ebeveynlerin çocukları için BES kapsamında tasarruf yapma yönündeki eğilimlerini daha da artıracağını düşünüyoruz. Yapılan sektörel tahminlere göre, 2022 yılında 1 milyon çocuğun sisteme dahil olması bekleniyor” dedi.  


“Çocuğum için BES ürünümüzle 75 bin çocuğu BES’e dahil ettik”

Makaskesen, sözlerine “Anadolu Hayat Emeklilik olarak 18 yaş altının BES’e dahil edilmesi uygulamasında ilk şirket olduk. Oluşan bu yeni pazarda en çok tercih edilen şirket olarak hızlı büyümemize devam ediyoruz. En güncel verilere göre; 18 yaş altı katılımcı sayımız 75 bine, devlet katkısı dahil fon büyüklüğümüz ise yaklaşık 141 milyon TL seviyesine ulaştı. Katılımcı sayısında yüzde 32,4’lük pazar payına sahibiz, diğer bir ifadeyle BES’e dahil edilen her 3 çocuktan 1’i için ebeveynler, tasarruf yapmak için şirketimizi tercih etti. 18 yaş altındaki çocuk müşterilerimizin yaş dağılımına baktığımızda, 7 yaş ve altındaki çocukların toplam içinde sahip olduğu payın yüzde 55 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Katılımcılar arasında en kalabalık grubu 5 bin 400’ü aşan sayısı ile 1 yaşındakiler oluşturuyor. Henüz 1 yaşına bile gelmeden müşterimiz olan 5 bin 386 bebek var. Çocuk katılımcılarımızın ortalama yaşını 7.2 olarak ölçüyoruz. Birden fazla çocuk sahibi ebeveynlerin, çocuklarının hepsi adına hesap açtırdığını ve gelecekleri için tasarruf yapmak üzere onları sisteme dahil ettiğini görüyoruz. 6 çocuk sahibi olan ve tüm çocukları için birikim yapan müşterilerimiz dahi mevcut. Tasarruf bilinci açısından farkındalığın giderek artığını, ilerleyen dönemde daha çok çocuğun sisteme dahil olacağını söylemek mümkün” şeklinde devam etti.


“Yüzde 30 devlet katkısı 18 yaş altı kişiler için de geçerli olacak”

Haziran 2021 itibarıyla yürürlüğe giren düzenleme sonrasında 18 yaş altı kişiler adına BES kapsamında bireysel emeklilik hesabı açılması durumunda çocuğun hesabına da ayrıca devlet katkısı ödeneceğini dile getiren Makaskesen, “Yüzde 30 devlet katkısı avantajı 18 yaş altındaki bireyler için de geçerli ve ödeme tutarına göre mevzuatta belirlenen limitler dahilinde devlet katkısı avantajından azami düzeyde faydalanma imkânı mevcut. Sözleşmenin direkt çocuk adına açılabiliyor olması da ebeveynlerde memnuniyet yaratan unsurlardan bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin kendisinin bireysel emeklilik hesabı ile çocuğu adına açtırdığı hesap için ayda 250’şer TL ödeme yapan bir kişi yeni düzenleme sonrasında yıllık 1.800 TL tutarında devlet katkısı kazanacak. Daha fazla çocuğun geleceği için erken yaşta yatırıma başlanabilmesi adına sektörde çocuklara yönelik planlar için daha uygun ödeme koşulları sunuluyor. 18 yaş altına yönelik bireysel emeklilik planlarının asgari katkı payları diğer planlara nazaran daha düşük seviyelerde tutuluyor. Örneğin ‘Çocuğum için BES’ ürünümüze 180 TL’den başlayan tutarlarla sahip olunabiliyor. Çocuklarının geleceğine yatırım yapmak isteyen her ebeveynin bütçesine uygun olması amacıyla asgari katkı payı tutarının makul seviyelerde olması herkese birikim yapabilme fırsatı sunuyor. Ürünümüze anne babalar yoğun ilgi gösteriyor. Bununla birlikte şirketimiz müşterisi olan çocuklara ait bireysel emeklilik hesaplarının yüzde 19’una anne baba dışında teyze, amca, dede veya nine gibi kişiler ödeme yapıyor. 18 yaş altına sunulan ürünlerin çocukların geleceği için tasarrufa başlama olanağının yanı sıra sunduğu güvence ve hizmetler de dikkat çekiyor. Örneğin, Çocuğum için BES ürünümüzde ebeveynin yaşam kaybı halinde çocuk adına tasarruf yapmaya devam ediyoruz ve katkı payı ödemelerini biz üstleniyoruz. Bu ek fayda ebeveynler için çok ayırt edici bir özellik olarak nitelendiriliyor” ifadelerini kullandı.


"2022 yılında 1 milyon çocuğun sisteme dahil olması bekleniyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son verilere göre ülkemizde 18 yaş altı nüfusun 23 milyona yaklaştığını belirten Makaskesen, “Toplam nüfusumuz içindeki payı yüzde 27 olan bu kitlenin BES’in büyümesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. 18 yaşından küçüklerin BES’e dahil edilmesi sonrasında ulaşılacak katılımcı sayısı ve fon büyüklüğü için de sektörde telaffuz edilen çeşitli tahminler mevcut. 2022 yılında 1 milyon çocuğun sisteme dahil olacağı tahmin ediliyor. Yurt içindeki tasarruf bilincinin gelişmesiyle birlikte sisteme dahil olacak 18 yaş altı çocuklarımızın her geçen gün artacağını öngörüyoruz. Sektörümüzün, sahip olduğu potansiyel doğrultusunda gelişmesi ve geniş kitlelere yayılması anlamında atılan bu adımın çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuğum için BES” ürününe Anadolu Hayat Emeklilik kurumsal internet sitesi, AHE Mobil ve internet şubesi AHE Online üzerinden dakikalar içerisinde online olarak satın alınabiliyor. Ayrıca Türkiye İş Bankası şubeleri, Anadolu Hayat Emeklilik acenteleri ve 0850 724 55 00 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden başvuru yapılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü" Kuruldu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler...