Akdeniz'de aslan balığı avı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, istilacı türlerden olan aslan balığı ile mücadele amacıyla zıpkınla aslan balığı avcılık yarışması düzenledi.
![Akdeniz'de aslan balığı avı](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/07/akdeniz-de-aslan-baligi-avi.jpeg)
11 Temmuz 2021 - 15:33
Antalya Büyükşehir Belediyesi aslan balığı ile mücadele için yarışma düzenlendi
Antalya Büyükşehir Belediyesi, istilacı türlerden olan aslan balığı ile mücadele amacıyla zıpkınla aslan balığı avcılık yarışması düzenledi. Konyaaltı Sahili’ndeki Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ödüllü yarışmaya 3’er kişilik 6 ekip katıldı. Avlanan aslan balığı sayısı ve avlanan en büyük aslan balığı kategorisinde ödül verilen yarışma sonunda aslan balığı tadımı da yapıldı.Konyaaltı Sahilinde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ödüllü aslan balığı yakalama yarışmasına katılan ekipler sabah 07.00’de Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri’ne geldi. Aile hekimi veya dengi sağlık kuruluşundan “dalış yapabilir” ya da “yüzme faaliyetinde bir sakınca yoktur” raporlarının kontrolünün ardından ekipler teknelerle hareket etti. Tekne kullanan kişi (tekne kaptanı), kovacı ve serbest dalış yarışmacısından (avcı/zıpkın) oluşan ekipler aslan balığı avladı.
ÖDÜLLER VERİLDİ
Akdenizin serin sularında gerçekleşen yarışma boyunca Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sahilde hazır bulundu. Yarışma sonunda Türkiye Su sporları Federasyonu İl Temsilciliği ile Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü ve Antalya Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan jüri değerlendirme yaptı. 26 adet aslan balığı yakalayan Mevlüt Şahin, Sedat Gökkaya ve Ahmet Gökkaya’dan oluşan ekip yakaladığı aslan balığı sayısına göre, 568 gram aslan balığı yakalayan Çağdaş Özsarı, Mümine Güneş ve Anıl Oğuz’dan oluşan ekip de en büyük aslan balığı kategorisinde ödül aldı.ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK
Ödül töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’in denizlerin korunması konusundaki hassasiyeti ve talimatlarıyla bu tür etkinlikleri devam ettireceğiz. Belediyemizin çevre ve doğa dostu Antalya hedefiyle, sizlere de bu projeye katkı sunduğunuz için çok teşekkür ederiz. Türkiye’de belediye olarak ilk kez böyle bir çalışma öncülük ediyoruz. Devamında yine istilacı bir tür olan balon balığı ile mücadele ile ilgili de çalışmalarımız olacak. Antalya çevre duyarlılığı yüksek olan bir kenttir. Bunu birlikte başaracağız” dedi.ASLAN BALIĞI TADIMI YAPILDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı ile kıyılarımıza ulaşarak yayılım gösteren ve yerleşik türlere ve deniz ekosistemine zarar veren zehirli aslan balığı ile mücadele amacı taşıyan etkinlik sonunda aslan balığı tadım etkinliği düzenlendi. Zehirli dikenleri temizlendikten sonra yenilmesinde sakınca olmayan aslan balığı tadıyla beğeni topladı.- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai