SERBEST KÜRSÜ

SERBEST KÜRSÜ

Sizden gelenler...

Yüz ve Boyun Bölgelerinin Gençleştirilmesi...

09 Şubat 2018 - 19:50

YÜZ VE BOYUN GÜZELLİĞİ KADIN GÜZELLİĞİNİN EN DİKKAT ÇEKEN EN ÖNEMLİ BÖLGESİDİR

Eski çağlardan bu yana sadece yüz değil boyun bölgesinin de renk duruş gerginlik açısından güzel olması yüz ile uyumlu bütün olması dekolte bölgesine dek uzanan boyun böylesinin pürüzsüz diri lekesi olması makbuldür.

Ne yazılı güneş ve dış etkenlerden en sık etkilenen hatta yüz bölgesinden bile önce etkilenen bir bölge olan boyun bizim en erken yaşlanan bölgesidir.

Yatış pozisyonu boyun egzersizlerinin yapılmaması cildin inçe olması kırışmasının başlıca sebepleridir. 

Yüz ve boyun estetiğinde artık operasyonlarda açmaz germek çekmek değil kişinin yüz dinamiğini eski gençlik yollarsınız çevirmek.

Bunun için liftingtabi ki yapıyoruz gerekiyorsa ancak rejuvenasyonda eksilen dokuları da yerine koymak yağ enjeksiyonu yüz kontörünün yeniden genç görünüme uygun dinamik yapısının sağlanması önemlidir.

Yüz bölgesinde yapılan operasyonlara biz çoğu kez lazer vs de ekliyor Ve cilt kalitesini arttırmak için kök hücre ve vitamin ve aminoasit tedavilerini de ekliyoruz. 

Yanak bölgeleri yaş ile yağ dokusunu kaybeder yağ tabakası aşağıya doğru yerçekimi etkisiyle yer değiştirir , ön yüze doğru ilerler böylece yüzde yorgun Ve asabi aşık bir ifade oluşur.

Yağ Ve bağ tabakası ağız etrafına doğru yer değiştirir . Yağ tabakasının orta yüzden daha aşağıya Ve öne doğru yer değiştirmesi ile yamaklarda sarkma da oluşur Ve şans denilen bağ dokusu tabakasının bu deformasyonu yüzün tüm güzelliğini alıp götürür.

Özellikle genç hastalarda Ve birinci derece sarkmalarda ipleme, telleme  gibi asma  yöntemleri ile basitçe lokal anestezi ile yüz formasyonu yeniden sağlanır.

Gerekirse yüz yanak altı Ve boyun bölgelerine de liposuction yapıyoruz bu retraksiyon yani bağ dokusu sıkılaşmadınız arttırır Ve formasyonu sağlar. 

İkinci serçe sarkmalarda yanak Ve boyun güdü sarkmalarının başlangıcında da lokal veya Sedasyon  veya genel anestezi ile mini liftin denilen daha basit bir yüz germe işlemini yapıyoruz işlemde izler daha küçük ve az olduğu için özellikle 50 yaş altı hastalarımızda tercih ediyoruz.

Aynı operasyonda liposuction lipodillig ile yüz kontörünü sağlıyoruz.özellikle elmacık kemiklerine ve yanaklara biraz yağ enjeksiyonu Ve gevşemiş yer değiştirmiş bakkal yağ dokusunun yeniden şekillendirilmesi oldukça güzel ve dinamik görüntü sağlar.

İlerlemiş sarkmalarda 50 yaş üstü kişilerde 3. Derece deformasyonlarda ise yüz ile birlikte boyun bölgesinin se liftingi yapılmalı mutlaka boyun altından fazla yağ alınıp boyun kaslarının yeniden dinamiği açısından reformasyonu sağlanmalıdır.

Özellikle boyun kaslarının gevşemesi ayrışması hareketle sallanan sarkmış boyun degırmiyesi yaratır bunlarda kasların yeniden repozisyonu önemlidir.

Bu tip operasyonlardan sonra 20 yaş kadar bir gençleşme sağlanır çünkü bu dramatik görünümün boyun Ve yüz bölgesinin birlikte toparlanması ile dramatik düzelmesi de sağlanmış olur.

İzler kulak arkası Ve kokutsak içine doğru saklanır özellikle yüz böylesiyle birlikte bu kişilere Şafak’a bölgesi ve kaşların üzeri ve yanı da gençleştirme için saçlı Esin’in içinde kalacak şekilde daha geniş bölgede çalışmak gerekir.

Yüz rejuvenasyonlarında sadece yüz boyun değil mutlaka göz kapağı göz etrafı estetiği de önemlidir.

Göz kapağı estetiğiyiz ve boyun ilke aynı anada hem alt hem üst bölge olacak şekilde yapılabilir . Biz sadece sarkmış olan cilt fazla deri değil aynı zamanda göz etrafı cilt kalitesinin arttırılmasını da hedefliyoruz.

Göz etrafındaki Cilt yapısı özellikle 50 yaş üzerinde deforme olur cilt gevşemesi kapak sarkmasının yanında göz torbalarında da dışarıya doğru bir herniasyon görülür.

Özellikle bu fıtıklaşmış yağ dokusunun alınması Ve veya yağ keseceklerinin duvarının yeniden dikilerek tamir edilmesi gerekir.

Göz etrafının dinamik görünümü açısından fazla yağ alınmaması yağ tabakasının yerine yerleştirilerek duvarının yeniden tamir edilmesi önemlidir. 

Alın bölgesi için sıklıkla dolgu yani hyalüronik asit uygulamaları Ve botoks tercih ediyoruz.

Dolgu uygulamaması operasyonda olmadı şart değildir operasyon öncesi veya sonrası da uygulanabilir.

Saf hyanüronik asit tercih ediyoruz . bağ dokusunun ana yapı taşı olduğu için  hiç bir yan etkisi yoktur.

Katkı maddesi içeren dolguları biz kullanmıyoruz.

Operasyonlardan sonra iyileşme 2-3 hf sürer bu süre içinde özel bir korse uygulaması 1-2 hf gerekir sonra ufak ten rengi bandajlarla dikiş kenarları desteklenir . Dikişler 1-2 hf içinse alınır.

Operasyonlar sonrası gerekirse lazer ile cilt rengi ve lekelerine yönelik işlem tedavi yapıyoruz.

Yüz boyun bölgeleri için yaşlanmada en çok rol oynayan etkenlerin sigara, kötü beslenme, yanlış güneşlenme ve stres olduğunu unutmayalım.

Op Dr Ayşen Bilge Sezgin 

YORUMLAR

  • 0 Yorum