SERBEST KÜRSÜ

SERBEST KÜRSÜ

Sizden gelenler...

Ülkemizde veteriner hekimliği öğretiminin 175. yılı

23 Ekim 2017 - 09:36

ÜLKEMİZDE VETERİNER HEKİMLİĞİ ÖĞRETİMİNİN 175. YILI

Son yıllarda sayıca artan Veteriner Fakülteleri ve verdikleri mezun sayısının, devlet kurumlarında ya da sektörde karşılığını yeterince bulamamasını zaman zaman dile getiriyoruz.

Ülkemizde Veteriner Hekimliği Öğretiminin 175. yılında, eğitime yönelik genel sorunları dile getirmenin yanında yapılan başarılı çalışmalardan da söz etmek gerekiyor.

175 yıllık tarihi boyunca mesleğimizde ülkemiz için pek çok faydalı çalışmaya imza atmış meslek büyüğümüz yetişmiş ve tarihe adlarını yazdırmıştır.

Bir de dünya çapında tanınmasalar da örnek oldukları öğrencileri için ölümsüzleşen hocalarımız olmuştur. Onlar mesleğe, yetiştirdikleri meslektaşlarıyla imzalarını atmışlardır.

Dünyanın sahip oldukları olanaklara sahip olmaksızın, gelişmiş ülkelerdeki Veteriner Hekime verilen değeri ülkesinde görmeksizin bu mesleği seçerek emek verenlerin de eğitim ve öğretimden beklentileri elbette çok daha fazladır.

Ancak mevcut yapılanmalar, artan fakülte sayıları, çok sayıda öğrenci alması, akademik başarı puanı düşük öğrencilerin de tercih edebilmesi, uzmanlıkla ilgili düzenlemelerin bir türlü tamamlanamaması gibi olumsuzluklara karşın, mesleğini inanarak yapmanın önemi, meslek odalarımız tarafından da genç meslektaşlarımıza anlatılmaktadır. 

Her ne kadar kuruluşları aşamasında yeterli donanım ve olanaklar tamamlanmadan eğitime başlasalar da fakültelerimizde görev alan öğretim elemanı hocalarımızın fedakârlıkları ve yoğun çalışmaları ile pek çok yeni fakültemiz, gerek yetiştirdikleri öğrenciler gerekse yaptıkları çalışmalarla köklü fakültelerimizin başarılarına yetişmiştir.

Bilime ve bilimsel yaklaşımların mesleğimize katacağı değere inanarak, İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak her zaman fakültelerimizde genç meslektaşlarımızla bir araya geleceğimiz ortamlarda yer almaya çalışıyoruz.

Meslekte eğitim ve öğretimin 175. yılı olan 23 Ekim 2017 tarihinde, meslektaşlarımızın ve bizlerin yetişmesinde katkısı olan, gerek fakültelerimizde, gerek sahada, gerekse meslek örgütlerimizde emeği geçen herkesi saygı ve minnetle anıyoruz.

      H. Gökhan ÖZDEMİR
 İzmir Veteriner Hekimleri Odası
     Yönetim Kurulu adına
                 Başkanı 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum