SERBEST KÜRSÜ

SERBEST KÜRSÜ

Sizden gelenler...

Her yıl 3 milyon kişi bu hastalıktan ölüyor

13 Ekim 2018 - 02:23

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü 13 Ekim Dünya Tromboz Günü kapsamında hastalığın belirtileri, tanı, tedavi ve az bilinen gerçeklerine dikkat çekiyor.

Dünyada 1 yılda 3 milyondan fazla kişinin tromboz nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hastalığın az bilinen yönlerine vurgu yapıyor.

Avrupa’da majör ölüm nedenlerinden biri olan tromboz, Türkiye’de yılda 30 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü bacaktaki derin toplardamarlar içinde pıhtı oluşması anlamına gelen Derin Ven Trombozu hastalığına dair bilinmesi gerekenlerin altını çiziyor.

Kan akımını tam ya da kısmen engelleyerek bacakta toplardamar kanının birikmesine neden olan Derin Ven Trombozu, çoğu kez ağrısız olmakla beraber oluşmuş pıhtının bulunduğu yerden kopup, kan akımı ile akciğer damarlarını tıkayarak ciddi sonuçlara neden olur. Bu durum akciğer embolisi olarak isimlendirilir. Derhal tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilir.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Derin Ven Trombozunda pıhtının zaman içinde erise bile çoğu zaman tam olarak erimediği için damarda darlıklar oluşmasına ve kirli kan sisteminde bulunan kapakların bozulmasına yol açacağını belirtiyor.

Pıhtı oluştuktan sonra uzun dönemde artan bir şekilde bacaklardan dönmesi gereken kan, damarlar içinde göllenmeye başlar. Bu durumda toplardamarlardaki yüksek kan basıncının dokulara zarar vermesi sonucunda bacakta şişme, ağrı, renk değişikliği ve bilekte yaralarla (venöz ülser) karakterize toplardamar (venöz) yetmezliği gelişebilir.

Kemik kırıkları, kalça/diz protezleri, büyük genel cerrahi ameliyatlar, kanser, gebelik, geçirilmiş eski bacak pıhtısı, uzun süreli yatak istirahatleri, ileri yaş, şişmanlık durumunda ve bazı genetik olarak pıhtılaşmanın olmasını engelleyen yardımcı maddelerin eksikliği sonrasında pıhtılaşma riski artmaktadır.

Derin Ven Trombozu hastalarının yaklaşık yarısında hiçbir ciddi belirti olmayabileceğini belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü; “En yaygın şikayet bacakta ağrı, hassasiyet, şişlik ve bacağın renginin özellikle ayakta iken mor ya da mavimsi olmasıdır. Pıhtı akciğere ulaşırsa nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük ve kanlı balgam çıkarma şikayeti gelişebilir” diye uyarıyor.

Derin Ven Trombozu tanısında en kolay ve güvenilir yöntemin renkli Doppler ultrasonografi olduğunu belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Renkli Doppler ultrasonografi ile Derin Ven Trombozu tanısının ağrısız, kolay ve doğru bir şekilde konulabileceğine işaret ediyor.

Derin Ven Trombozu tedavisinin ana amacının akciğer embolisi ve tekrar Derin Ven Trombozunun gelişiminin engellenmesi olduğunu belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tedavinin diğer amaçlarının ise hastanın bacağındaki şikayetin azaltılması ve ilerde oluşabilecek olan sorunların engellenmesi olduğuna dikkat çekiyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nden Derin Ven Trombozu İçin Günlük Yaşam Önerileri!

Derin Ven Trombozu geliştiğinde ağrı ve şişlik nedeniyle hastaların hareketleri ve yaşamlarının zorlaştığını belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, yaşamın normale dönmesinin zaman alabileceğini, doktorun hastalığın süreci ile ilgili hastaya bilgi vereceğini ve aşağıdaki maddelere dikkat edilmesini vurguluyor.

 • Uzun süre oturmak gerektiğinde bacaklar hareket ettirilmeli
 • Uyanık iken her saat başı ayağa kalkıp kısa yürüyüşler yapılmalı
 • Bacakları sıkan kıyafetler giyilmemeli
 • Varis çorapları doktor tavsiyesine uygun bir şekilde kullanılmalı
 • Sakatlanmaya neden olabilecek ağır hareketlerden kaçınılmalı

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Derin Ven Trombozu Hakkında Az Bilinen Gerçeklere Dikkat Çekiyor!

 • Tromboz dünyada yılda 3 milyon kişiden fazla ölüme sebep oluyor
 • Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin kişi trombozdan hayatını kaybediyor.
 • Onkoloji hastalarında tromboz daha sık görülüyor.
 • Avrupa'da majör ölüm nedenlerinden biridir. Meme ve akciğer kanserlerinden ölenlerin toplamından fazla ölüme sebebiyet veriyor.
 • Her yıl yaklaşık 900 bin Amerikalıda tromboz görülüyor.
 • Bu kişilerin yüzde 30’unda 10 sene içinde yeni bir tromboz oluşma riski bulunuyor.
 • Her yıl Amerika'da 100 bin kişi trombozdan hayatını kaybediyor. Bu rakam AIDS, akciğer kanseri ve araç kazalarında ölenlerin toplamından fazladır.
 • Gebeler ve doğum kontrol ilacı kullanan kadınlar ile erkeklerde daha fazla tromboz riski bulunuyor.

YORUMLAR

 • 0 Yorum