SERBEST KÜRSÜ

SERBEST KÜRSÜ

Sizden gelenler...

Açık renk giydirmeyen hastalık!

26 Ekim 2018 - 11:40

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da bilinen Hidradenit (HS), vücudun kendi bağışıklık sisteminin düzensizliğinden kaynaklanan kronik bir deri hastalığıdır.

Koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında, kronik ağrılı iltihapla birlikte ortaya çıkan HS kadınlarda erkeklere göre 2 ila 5 kat daha fazla görülüyor.

Önemsenmeyen bir sivilce ile başlayan HS, tedavi edilmediği takdirde çok daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

HS’nin yol açtığı lezyonlar son derece rahatsızlık verici ve ağrılı olabildiği için bu hastalıkla yaşayanların yaşam kalitesi çoğu zaman bozulmaktadır.

Özellikle de hastaların sosyal yaşantıları olumsuz yönde etkileniyor. Kıyafet seçiminde zorluk yaşamasına neden olan bu hastalık özellikle hastaların açık renkli kıyafetler giymesini engelliyor. 1,2,3,5

Sigara içenlerde daha çok görülüyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Hidradenit (HS)’in sigara içme ile ilişkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. 4

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi0000 Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin yaptığı açıklamada,”Hidradenit (HS) hastalığı farklı evrelere sahiptir. Semptomları da buna bağlı olarak farklılık gösterir. En hafif evredeki HS olgularından bazıları küçük şişkinlik ve siyah noktaları andırabilmektedir. Daha ileri evrelerde ise tekrar eden ağrılı apseler oluşabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Hidradenit (HS)’in sigara içme ile ilişkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Çoğu zaman yanlış tanı konması ve HS ile yaşayan pek çok kişi semptomlarını anlatmakta ya da bir dermatologtan yardım istemekte güçlük çekmesi sebebiyle HS tanısı konan kişilerin sayısı bu tahminden çok daha azdır. Batma, yanma, ağrı, sıcaklık, kaşıntı ve aşırı terlemeyi takiben apse oluşumu yaşayanların mutlaka bir dermatoloji uzmanına gitmesi gerekiyor”dedi. 1-4

Hastalıkla ilgili detaylı bilgiye http://www.hidradenit.com sitesinden ulaşılabilir.

REFERANSLAR:

1. Jemec GBE, et al. Hidradenitis Suppurativa. Germany:Springer; 2006

2. Canoui-Poitrine F, et al. J Am Acad Dermatol. 2009;61(1):51-57

3. Revuz JE et al. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2009;23(9):985-998

4. WHO http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/205266/B4611.pdf?sequence=1&ua=1

5. https://healthstoriesproject.com/life-with-hidrade...

AbbVie Hakkında: AbbVie araştırmaya dayalı global bir biyofarma şirketi olarak, dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik yenilikçi ve ileri tedaviler geliştirmeyi taahhüt etmektedir. Şirketin misyonu uzmanlığını, işine adanmış çalışanlarını ve yenilikçiliğe yönelik benzersiz yaklaşımını kullanarak, başlıca dört alanda faaliyet göstermektedir: immünoloji, onkoloji, viroloji ve sinir bilimleri. AbbVie çalışanları, 75’ten fazla ülkede her gün dünyanın dört bir yanındaki insanlar için sağlık çözümlerini iyileştirmek üzere çalışmaktadır. AbbVie hakkında daha fazla bilgi için www.abbvie.com ve www.abbvie.com.tr adreslerini ziyaret edebilirsiniz. @abbvie’yi Twitter, Facebook, Linkedin ve Instagram’da; @ abbvieturkiye’yi Twitter, Facebook ve Instagram’da takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum