SERBEST KÜRSÜ

SERBEST KÜRSÜ

Sizden gelenler...

2018 YILI AÇIK İŞ İSTATİSTİK ARAŞTIRMASI

12 Şubat 2018 - 09:46

İŞKUR İzmir 1. Çeyrek Açık İş İstatistikleri saha çalışmasına start verdi

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR İzmir), işgücü piyasasının nabzını tutarak her yıl gerçekleştirdiği açık iş istatistikleri araştırmasının birinci dönemini başlattı.

Çalışmanın dört dönemlik periyotlarda yapılması ve Kasım ayı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye İş Kurumu işgücü piyasasının röntgenini çekiyor.

İŞKUR İzmir, ‘İşgücü piyasası talep araştırmaları’ kapsamında hem yerel hem de ulusal düzeyde işgücü piyasasını ilgilendiren verilerin derlendiği araştırmaya başladı. 

Açık iş istatistikleri, kayıtlı işsiz istatistikleri ve işsizlik sigortası başvuruları, İŞKUR’un idari kayıtlarından elde edilen ve işgücü piyasasını doğrudan ilgilendiren istatistikler olarak üretilmektedir.

Ortaya çıkartılan açık iş istatistikleri, işgücü piyasasının talep tarafına yönelik temel ve öncü bir gösterge olması bakımından ayrı bir önem taşımaktadır.  
    
610 işletmeyle görüşülecek
İŞKUR İzmir tarafından gerçekleştirilecek olan Açık İş İstatistikleri Araştırması’nın 2018 yılı birinci dönem saha çalışması 12-28 Şubat, ikincisi 14-31 Mayıs, üçüncüsü 13-31 Ağustos, dördüncüsü 12-30 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Araştırma kapsamında; İzmir genelinde il merkezli 610 işletmede iş ve meslek danışmanları tarafından, yüz yüze yapılan görüşmelerle veriler derlenecek. 

Veriler AB tarafından kullanılacak
İŞKUR tarafından başlatılan ve yürütülen bu araştırmanın temel amacı; Türkiye’de işgücü piyasasının talep tarafındaki gelişmeleri yansıtması, uluslararası standartlar ile uyumlu, kendi içerisinde tutarlılığı ve karşılaştırılabilirliği olan üçer aylık dönemler için açık iş istatistiklerini derlemektir.

Araştırmanın amacına ulaşılabilmesi için gerçekleştirilmesi gereken temel hedefler; mesleklere göre Türkiye genelindeki çalışan sayısını ve açık iş sayısının belirlemek, işverenlerin açık işleri için talep ettikleri becerileri öncelik sıralamasına göre tespit etmektir.

Saha çalışması ile derlenecek veriler doğrudan Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’ne (EUROSTAT) kurumumuz tarafından aktarılacaktır.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler ülkemizi temsilen başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere uluslararası kuruluşlarca yayınlanacak ve kullanılacaktır. 

Çalışma sonucu rapor hazırlanacak
Çalışma sonucunda hazırlanacak Türkiye geneli rapora iskurgovtr adresinden kurumsal bilgi, istatistik, resmi istatistik programı, açık iş istatistikleri sekmelerini takip ederek ulaşılabilir.

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü

YORUMLAR

  • 0 Yorum