ENGİN CİVAN

ENGİN CİVAN

[email protected]

Baharata Devam!

08 Haziran 2016 - 00:17

Hintli savcı memlekette meşhur oldu olalı ‘belki ilgi artmıştır’ diyerek bugün yine Hindistan’dan topa gireceğim.

Hindistan Başbakanı Modi ABD’de yi ziyaret ediyor. Geçmişte Modi ve Erdoğan’nın ortak yönleriyle ilgili analizler yazdım.

Her iki ülkede halk ısrarla bu iki lideri seçmekte.

Her iki ülkede de seçim sonuçlarını bedava makarna ve pirinçle açıklamak mümkün değil.

Her iki liderin önceliği ekonomik kalkınma. Her ikiside kafasından geçeni ifade ediyor.

Batılı özgürlük ve demokrasi anlayışının kendi ülkelerinin üstüne tam oturduğu konusunda ikna olduklarını söylemek mümkün değil.

Batının biçtiği elbiselerin konfeksiyon demokrasi olduklarını düşünüyorlar.

Bugün benim dikkatimi çeken Amazon’nun sahibi ve dünyanın en zengin insanlarından birisi Jeff Bezos’un Modi’yle el sıkışıp Hindistan’a 3 milyar ilave yatırım yapacağını ilan etmesi oldu.

 Amazon’nun şu anda Hindistan’da 2 milyar dolar yatırımı var. Kısacası toplam yatırım 5 milyar dolara çıkacak. Düşünürseniz bir TÜPRAŞ’ın, bir T.Telekom’un satışına denk gelmekte.

İkinci dikkatimi çeken konu ABD-Hindistan arasında imzalanan 6 adet nükleer santral anlaşması oldu. Westinghouse-Toshiba santralleri yapacak. Hindistan’nın hali hazırda atom bombası var.

Türkiye’nin Öğrenecekleri Var

Nasıl oluyorda Hindistan bu fırsatlardan yararlanırken Türkiye iyot gibi açıkta kalıyor.

Birkere Hindistan korkunç derecede kaliteli insan emeği ihraç etmekte.

 Burada Türkiye üniversite sistemine dikkati çekmek isterim. IT diploması, İngilizce bilmesi, başka teknik alanlarda milyonlarca öğrenci mezun etmesi, Hindistan kökenli öğrencilere ABD’de büyük fırsat yaratıyor.

Türkiye’de ucuza malolduğu için uluslararası piyasa değeri sıfır olan sosyal bilimler, hukuk gibi bir masa bir karatahta tipi diplomalar üretiliyor.

ABD’ye gelen Hint kökenli aileler çocuklarını kamu hizmetinde görev alması için teşvik ediyor. (En güzel örnek savcı Bharara ve Louisiana valisi Jindal )

Amerika’da okuyan Hintli öğrenciler üklelerinde girişimci oluyor, görev alıyor fakat Türkiye’de Stalinist-Ulusalcı dar kafalıların yaptığı gibi ‘ CIA ajanı, çift pasaportlu’ diye yaftalanmıyor.

Hindistan’nın mezun ettiği öğrencilerle ülkesine geri dönenler ve ABD’de kalanlar arasında artı değer yaratan bir sinerji oluşmuş durumda. Ne yazık ki böyle bir sinerjiyi Türkiye’de görmek mümkün değil.

Türkiye’de eksik olan birşey mi var? Bu sorunun cevabı zor. Kıskançlık mı ? Tembelik mi ? Sisteme olan inançı yitirmiş olmak mı ? Yoksa geçmiş asırlara özenen demode eğitim sistemi mi ?

Belkide yukardakilerin hepsi.

Son sözüm başlıkla ilgili. Hindistan devletinin resmi ismi Baharat. Bilginiz olsun istedim.

ENGİN CİVAN / ABD 

YORUMLAR

  • 0 Yorum