Saadet Partisi'nden Herzog protestosu

Türkiye genelinde eşzamanlı ortak basın açıklaması düzenleyen Saadet Partisi, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye'ye gelmesine tepki gösterdi. Ziyaret, 81 ilin şehir meydanlarında kınandı.

Saadet Partisi'nden Herzog protestosu
09 Mart 2022 - 14:45
Türkiye genelinde eşzamanlı ortak basın açıklaması düzenleyen Saadet Partisi, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye'ye gelmesine tepki gösterdi. Ziyaret, 81 ilin şehir meydanlarında kınandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Herzog, Saadet Partisi İzmir Teşkilatı tarafından da protesto edildi.
Konak Meydanı’nda eylem düzenleyen partililer “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Kudüs’e selam, direnişe devam”, “Kahrolsun İsrail”  sloganları ile tepkilerini dile getirirken; “Herzog’u ülkemizde istemiyoruz!”, “Zalimlerin Türkiye’de işi yok!”, “Herzog’a davet, millete ve Filistin davasına ihanettir!”, “İsrail mi değişti, siz mi değiştiniz?” yazılı dövizler taşındı. Protesto eylemine Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç da katıldı.

Partisi adına konuşan Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, terör devleti İsrail'in Cumhurbaşkanı Herzog'un Türkiye’ye davet edilişini şiddetle kınadıklarını söyledi. Davete en yüksek sesle itiraz ettiklerini belirten Erduran, “Kudüs'e, Gazze'ye bombalar yağdıran, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'yı kirli postallarıyla çiğneyen, çoluk-çocuk, kadın, yaşlı demeden mazlumları katledenlerin ülkemizde yeri yoktur ve olmayacaktır. Katillerin ülkemize davet edilmesi akıl alır gibi değildir. Ne oldu ‘one minute’ çıkışınıza? İsrail değişti de biz mi bilmiyoruz,  yoksa iktidarda bulunanlar mı çok değişti? Filistin'de kardeşlerimize yapılan zulüm mü son buldu? Gazze’ye uygulanan abluka mı kalktı? Bu katiller, Filistinlilere uyguladığı soykırımdan vaz mı geçti, yoksa İsrail bölgemizde kurguladığı tehlikeli planlarından vaz mı geçti?” diye sordu.

İsrail ile normalleşemeyiz
Saadet Partisi İl Başkanı Erduran, “Bir başka katil Şimon Peres'in Gazi Meclisimizde konuşturulduğu, alkışlandığı görüntüler birer utanç vesikası olarak arşivlerde ve hafızalarımızda dururken, bugün bir başka utanç verici adımı attınız. Bu aziz topraklar da bu milletin sinesi de hiçbir işgali ve işgalciyi kabul etmemektedir. Cumhurbaşkanı hangi toprakları yönettiğinin farkına varana kadar susmayacağız. İsrail ile normalleşmek, mazlum kardeşlerimize ihanettir. İsrail işgal ettiği topraklardan çekilmeden, yağmaladığı toprakların, canına kıydığı Filistinli masumların ve Mavi Marmara katliamının hesabını vermeden, Filistin topraklarında Bağımsız Filistin devleti kurulmadan İsrail ile ilişkiler hiçbir şart altında normalleşemez. Eğer İsrail ile ilişkileriniz normalleşiyorsa; bilin ki, Filistin’le anormalleşiyordur. Ülkemize ve aziz milletimizin Cumhurbaşkanı'na böyle bir adımı yakıştıramadığımızın altını çiziyoruz.” ifadelerini kullandı.

Topluluk, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...