Yazarın Dilinden Programı Kitap Fuarı'nda...

Radyo Trafik’te Mert Erdoğan’ın hazırlayıp sunduğu Yazarın Dilinden programı, 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı alanına taşındı. Fuar boyunca Radyo Trafik canlı yayın aracından gerçekleşen programda,yazar, oyuncu, sunucu ve gazete dünyasından bir çok önemli isim ağırlandı...

Yazarın Dilinden Programı Kitap Fuarı'nda...
26 Kasım 2018 - 12:14

Türkiye’nin ilk trafik radyosu Radyo Trafik’te her hafta yayınlanan, ilgiyle takip edilen program “Yazarın Dilinden” 37. Uluslararası Kitap Fuarı’na özel olarak, fuar alanından gerçekleşti. Program kapsamında birbirinden ünlü yazar, oyuncu, sunucu ve değerli gazeteci Radyo Trafik ekibi tarafından ağırlandı. Öne çıkan başlıklar şöyle;

Etrafı boş bırakınca küçük Saba’lar türemiş

Kitap fuarında program konuğu olan Saba Tümer; “21 Günde Mutluluk’kitabımda tamamen farklı bir yönümü okuyacaklar. Ben bu mutluluk yolculuğuma çıktığımda almış olduğum ve yapmış olduğum her şeyi yazdım ve kendi hayatımdan örnekler verdim. Herkes biz meşhurlar, yemeyiz içmeyiz hastalanmayız diye düşünüyor, halbuki hepimiz insanız. Onun için kendimden hikayeleri kattım ki, nasıl üstesinden geliyorum onu göstereyim.Mutlu olmaya niyet edip başlayıp 21 gün uygularsanız bir takım alışkanlıklar edinip, bazı alışkanlıklardan vazgeçebiliyorsunuz. Sonraki baskılara takipçilerimin paylaşımlarını da koydum. Her baskıda yeni kişilere yer vereceğiz. Kitap için bir sene ara vermiştim sonraki bir sene de uzak durmak istedim. Bu sene ekranlara dönmeye çok hazırım. Çok boş bırakmışım etrafı, küçük küçük Saba’lar türemiş. Dönmem lazım artık.”

Bilimsel odaklı düşünen, ciddi anlamda sorgulayıcı biriyim

Metin Hara; “Eğitim vermeye başladıktan 14 yıl sonra Yol isimli kitabımı çıkarttım. İnsanlar son zamanlarda bunu nedense unutuyorlar. Kitap, verdiğim eğitimlerin kitaplaşmış haliydi, amacım yazar olmak değildi. Herkesin kendine göre hayatını şekillendiren yaraları var. 18 yaşındayken annemin ve babamın yoğun bakımda olduğu bir dönemde Çapa’ya girdim. Bir yandan 15 yaşından beri öğrendiğim doğu tıbbıyla ilgili paylaşımlar, kendime katmaya çalıştığım çalışmalar vardı. Bir yandan da batı tıbbıyla bunu tamamlamaya çalıştım. Zaman içerisinde 18 yaşımdan beri aslında meslek olarak hiç düşünmeyerek anne babamın can borcunu insanlara ödemeye çalışıp, insanlara seminer vermeye başladım. Seminerlerim 5 TL’ydi ve bunu lösemili çocuklara bağışlıyordum. Zaman içerisinde seminerlere ilgi çok arttı ve yaşamımın her alanını kaplamaya başladı. Ben Türkiye’nin en iyi okullarından çıkmış, bilimsel odaklı düşünen, ciddi anlamda sorgulayıcı biriyim. İyiliğin Bilim Hali kitabımda 210 adet bilimsel çalışmayla iyiliğin aslında nasıl kazandığını anlattım. Kötüler kazanancak diyenlere akılcı bir cevap verdim.”

Halkımıza vasiyetimdir, fuarları bırakmayalım

Gülten Dayıoğlu; “İlk kitap fuarı bir otelin bodrum katında yapıldı. Bu fuarlar halkın ilgisi sayesinde bu hale geldi. Halkımıza vasiyetimdir; fuarları bırakmasınlar, çözülmesine izin vermesinler, daha iyisini istesinler. Frankfurt kitap fuarında mesela bir çözülme oldu, bazı bölümler kapandı. O örneği gördüğüm için korkuyorum. Kuşaktan kuşağa fuarları bırakmayalım.”