Menteşe Şenliği devam ediyor

Menteşe Belediyesi’nin bu yıl 5.cisini düzenlediği Menteşe Kültür ve Sanat Şenlikleri, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplu sünnet şöleni ve sergiler ile devam etti...

Menteşe Şenliği devam ediyor
28 Eylül 2019 - 16:41

Şenliğin 2. Gününde Muğla Zihinsel Engelliler Derneği tarağından düzenlenen ve engelli bireyler tarafından üretilen el emeği göz nuru eserlerin yer aldığı serginin açılışını Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş engelli bireyler ve aileleri ile birlikte yaptı. Sergiyi gezerek ürünleri inceleyen Başkan Gümüş, engelli bireylerin sosyal hayatın içerisinde yer alması için projeler üretmeye devam edeceklerini belirtti.

Sergi açılışının ardından toplu sünnet törenine geçildi. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, sünnet olan 20 çocuğa küçük altın hediye ederek çocuklarla birlikte zeybek oynadı. Başkan Gümüş, “Kültür Sanat şenliğimiz kapsamında her yıl düzenlendiğimiz toplu sünnet etkinliğini bu yılda yeniledik. Çocuklarımız erkekliğe ilk adımlarını attılar ve bizde bu mutlu günlerinde yanlarında olduk. Halkımızın her kesimine hitap eden projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi. Sünnet olan çocuklar daha sonra konvoyla şehir turu attılar ve Lunaparka giderek eğlendiler.  

ŞENLİK KAPSAMINDA AHŞAP OYMA – HAT VE MİNYATÜR SERGİSİ
Toplu sünnet etkinliğinin ardından Şevkinaz ve Arif Başer’in, ahşap oyma, hat ve minyatür sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi’nin açılışını gerçekleştiren Başkan Gümüş, “Aslen Muğlalı olan ama çalışma hayatı nedeniyle, uzun yıllar Muğla dışında yaşamış değerli büyüklerimizin sergisini bizlerde ilk defa görmüş olacağız. Aslında yaptıkları çok önemli. Emekli olduktan sonra bir kenara çekilmemiş. Hobi olarak başladıkları bu geleneksel Osmanlı sanatını geliştirmişler ve bir sergi açacak kadar ustalaşmışlar. Şevkinaz Hanımın yaklaşık 50, Arif Bey’inde 15 eseri bulunuyor. Ben kendilerini bu güzel sergileri ve çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, siz değerli konuklarımıza da katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Gümüş’ün konuşmasının ardından sergi açılışı gerçekleşti.
Başkan Gümüş daha sonra şenlik şenlik kapsamında katkıda bulunanlara teşekkür plaketi takdim etti.