Hasan Tahsin Koşusu'nu MEMDUHAĞA kazandı

15 Mayıs 1919’da İzmir’de düşman işgaline ilk kurşunu atan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin adına ve anısına, Türkiye Jokey Kulubü (TJK) tarafından düzenlenen Hasan Tahsin Koşusu’nun galibi jokeyi Özcan Yıldırım’la safkan MEMDUHAĞA oldu.

27 Ocak 2020 - 16:05

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin adına ve anısına düzenlenen koşu, İzmir Şirinyer Hipodromu’nda gerçekleşti. 5+ yaşlı safkan Araplara mahsus yarışa 5 at katıldı. Kum pistte koşulan 1600 metre yarışı jokey Özcan Yıldırım idaresindeki MEMDUHAĞA kazandı. Bedri Akbulut’un antrenörlüğünü de üstlendiği MEMDUHAĞA bu sonuçla birlikte İzmir’deki geçilmezliğini korumuş oldu. Safkan, tümü İzmir kum pistinde olmak üzere 2018’de Göztepe (G3); 2019’da Satvet (G2), Vali (G3) ve Nejat Evliyazade (G3); bu yıl ise Babasaad (G3) ve Hasan Tahsin (G3) Koşularını kazanarak buradaki galibiyet serisini 6 yarışa çıkardı.

Yarışın ikincisi ikincisi Gökhan Gökçe idaresindeki VANLIMAHO olurken ALPTUĞHAN Mustafa Çiçek’le üçüncülükte yer aldı, BİLDENHAN ise Kadir Tokaçoğlu ile bitiş çizgisine ulaşan son at oldu.

146.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda kazanan safkan için müddet 1.53.60 olurken, farklar 3 Boy - Baş - Boyun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende kazanan atın sahibi adına Tayyar Akbulut’a plaketini İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dirik takdim etti.

Ayrıca İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen de Tayyar Akbulut’a günün anısına Hasan Tahsin heykelciği hediye etti.

Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende, TJK Yönetim Kurulu Genel Saymanı Adil Mert Kaya, TJK Yönetim Kurulu Üyesi ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, TjkJK Asli Üyeleri, Ferhat Oktay, Osman Aksoy, Serdar Pedükcoşkun, Nazan Pedükcoşkun ve İzmir Hipodrom Müdürü Cenk İşkara hazır bulundu.